Dnes je úterý 28. červen, svátek má Lubomír.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor se studentkou Sárou Zemanovou o její aktivní práci při škole

přidáno: 30. 09. 2019

Sára Zemanová se už několik let velmi aktivně věnuje práci s dětmi, ale přitom je ještě studentkou. Jak lze v dnešní uspěchané době zvládnout každodenní práci se školou a co vše jí to přináší? Inspirativní rozhovor s dětskou animátorkou interaktivních programů, ale i samotnou organizátorkou akcí pro děti, táborovou vedoucí a nesmírně pečlivou a spolehlivou mladou slečnou přinášíme níže.

Mohla by ses nám ve zkratce představit? Jakou školu máš za sebou a co Tě čeká v následujícím školním roce?

Mé jméno je Sára Zemanová. Právě dnes slavím 20. narozeniny. Jsem společenská, přátelská, spolehlivá a tvrdohlavá. Jdu si za tím, co chci.  Na jaře jsem úspěšně ukončila pražské čtyřleté Gymnázium Na Zatlance a dnešním dnem také zahajuji studium na vysoké škole. Nastupuji na studijní obor Resocializační a penitenciární pedagogika.  

Mimo studium se ale už dlouho věnuješ aktivně práci s dětmi? Co Tě k tomu vedlo, jaké bylo Tvé očekávání a splnilo se?

Kdo mě zná, tak ví, že práce s dětmi je mou největší radostí. S dětmi trávím většinu svého volného času. K práci s nimi mne vedla především snaha dětem porozumět, naučit se s nimi více komunikovat a co nejvíce se snažit plnit jejich sny a způsobovat radost.

Mé očekávání se splnilo více, než se dalo předpokládat. Jsem nadšená z toho, kolik narozeninových oslav, interaktivních programů, výletů nebo táborů jsem zvládla uskutečnit. Mimo to také vypomáhám rodinám s hlídáním dětí.

Díky skvělému pocitu z těchto aktivit vím, že do budoucna nechci práci s dětmi opustit.

Kdy a jak si se k této práci dostala? Jde jen o praxi nebo přímo o zaměstnání?

V roce 2015 jsem vypomáhala na jednom ze stanovišť při dobříšské akci Zámek dětem. Poté mi bylo nabídnuto pomáhat při interaktivních programech pro organizaci Veselá rodina, z.ú., pro kterou tedy od téhož roku aktivně pracuji na DPP.

Vzhledem k tomu, že jsem studovala gymnázium, nedá se mluvit o studijní praxi, spíše o praxi do života. Zaměstnáním bych to také nenazývala, spíše prací pro radost.

Co vše je náplní tvé práce? Přináší Ti něco do života nebo jde jen o to navýšit si kapesné?

Náplní mé práce je příprava a následné vedení interaktivních programů narozeninových oslav pro děti v dětském zábavném centru Skřítkov nebo v domácím prostředí, příprava a realizace zábavných programů pro dětské dny, jednodenní výlety či příměstské tábory. V minulém roce jsem se stala zástupkyní ředitelky organizace Veselá rodina, kterou je Denisa Havlíčková.

Mám tak nyní na starost správu hlavního emailového a facebookového účtu, vytváření obchodních nabídek či komunikaci s dalšími pracovníky této organizace, ale i se širokou veřejností a dalšími organizacemi, firmami či jednotlivci, kteří s naší organizací spolupracují.

Má práce mi přináší do života mnoho nových možností, zkušeností a rozvoj dovedností. Svou práci mám ráda, nejde mi o finanční přilepšení.

Je běžné, že Tví spolužáci také takto pracují nebo aktivně vyhledávají praxi?

Ano, většina mých spolužáků a známých pracuje a vyhledává praxi potřebnou nejen ke studiu. V dnešní době máme široké možnosti výběru a ten, kdo pracovat chce, si uplatnění najde. Každá pracovní zkušenost nebo praxe nám napomáhá k výběru budoucího povolání.

Stíháš při práci i školu, další koníčky, rodinu a odpočinek?

Samozřejmě! Občas je to sice náročné, ale tolik aktivit mi přináší nesmírně dobrý pocit a pozitivní energii. Odpočívat neumím.

Dokonce působím i v pražském dobrovolnickém centru HESTIA, které se zaměřuje na poskytování účinné podpory dětem, jejichž vývoj je ohrožen nepříznivými vlivy. Zde jsem zapsaná v programu 5P a téměř rok mám svého parťáka, se kterým trávím čas. Jezdíme na výlety, chodíme na procházky, navštěvujeme různé výstavy a akce, hrajeme hry a mnoho dalšího. V červenci jsme byli na táboře s dalšími dětmi z této organizace.

Na svou rodinu, přátele a osobní aktivity si samozřejmě najdu čas vždy.  

Přináší Ti tahle práce něco opravdu do života, do praxe?

Při své práci se nesetkávám pouze s dětmi a jejich blízkými, ale i se širokou veřejností. Díky tomu jsem se naučila lepší sociální interakci a komunikaci. Přesvědčila jsem se, jak je důležitá spolupráce, pečlivost, spolehlivost, a zodpovědnost.

Práce mne motivuje a rozvíjí. Sama jsem se naučila další řadu činností potřebných pro práci s dětmi; například malování na obličej a tvoření z nejrůznějších technik.

Je Tvá práce i adekvátně finančně ohodnocena? Jaká je vlastně dnes představa studentů o výši finančního ohodnocení za práci a jaká je realita? Dají se sehnat brigády, práce, praxe s požadovanými odměnami?

Já jsem člověk, který doopravdy nepracuje pro peníze, ale pro to, že ho práce baví. Aktivity, programy a další potřebné materiály vytvářím ve svém volném čase. Samozřejmě se najdou jedinci, kteří mají dle mého názoru až přehnaně vysoké nároky na finanční ohodnocení, ale měli bychom být rádi, že máme alespoň nějakou možnost přivýdělku při střední či vysoké škole.

Doporučila bys tento aktivní přístup i ostatním studentům?

Stoprocentně. Jako studenti máme nekonečně možností, kterých bychom měli využívat. Každý se může rozhodnout, co by ho v budoucnu bavilo a směřovat k získávání potřebné praxe.

autor článku: redakce DA a Sára Zemanová