Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Josef Šimonovský: Žiju tu téměř 30 let a jsem spokojený

přidáno: 14. 10. 2015

„Máme tady rybník, který se jmenuje Pařezitý. Tento rybník je v návrhu na chráněné krajinné území, dnes je uznán jako chráněný krajinný prvek, jedná se zejména o přírodní lokalitu, vyskytuje se tu užovka obojková a jiné chráněné druhy. Je to takové hezké místo," říká starosta Svatého Pole Josef Šimonovský.

Minulý rok proběhly komunální volby. Byl jste zvolen starostou poprvé nebo již máte v této funkci nějaké volební období za sebou? A máte s komunální politikou i jiné zkušenosti z jiných postů?

Na toto období jsem byl zvolen poprvé starostou, ale je pravdou, že již od roku 1990 jsem ve Svatém Poli zastával funkci místostarosty. To znamená, že budu mít po skončení volebního období 28 let ve funkci pro obec Svaté Pole.

Jaké je sportovní vyžití ve vaší obci? Je ho dostatek? Plánujete nějaké změny ohledně sportu?

Máme tady v současné době zbudované asi 4-5 let zpátky nové hřiště pro děti. Hřiště je plně funkční, udržujeme ho v provozu. Dá se tu hrát malá kopaná, volejbal, jsou zde dětské hrací prvky a podobně. A vzhledem k velikosti obce neplánujeme žádné další rozvíjení se v tomto směru. Jinak dospívající nebo mladá populace využívá sportovního hřiště v obci Daleké Dušníky, kde je fotbalový klub a zde naši mladí hrají fotbal za TJ Sokol Daleké Dušníky. Takže v rámci obce nic dalšího. A potom tu máme malé hřiště v rámci mateřské školy.

Jaké je kulturní vyžití ve vaší obci? Je ho dostatek? Plánujete nějaké změny ohledně kultury?

Kulturní vyžití je takové, že obec vlastní místní restauraci. Součástí restaurace je sál s kapacitou cca. 300 lidí. A v tomto sále se konají kulturní akce, zejména plesy, případně malá divadelní představení, takže to je hlavní náplň kulturního vyžití v obci. Před dvěma měsíci byla ve Svatém Poli otevřena nová restaurace, kde je v provozu bowling. Neříkám, že je to přímo sportovní vyžití, ale dá se to také tak nazvat. A v současné době se v části obce Svaté Pole – Budínek staví minigolf. Sice nebude určen pro širokou veřejnost, ale bude možné ho taktéž místními obyvateli využívat. Jestli to nazveme sportovní nebo kulturní akcí nedokážu úplně říct. K tomu tam bude klubová místnost, takže v rámci obce si myslím, že je to vyhovující. Každoročně tady ještě pořádáme akce jako rozsvěcení vánočního stromku, herní odpoledne pro děti nebo oslavy spojené s místními hasičskými sbory, které zajišťují a podporují kulturní akce. Aktuálně proběhla oslava 115. výročí založení hasičského sboru. Sice to bylo, abych tak řekl, v režii místních hasičů, ale obec se na tom též nějakou formou podílela. Rozšíření vzhledem k velikosti obce tedy určitě neplánujeme.

Co čerpání dotací? Máte s tím již nějaké zkušenosti? Využíváte těchto možností?

Za těch více než dvacet let, co působím ve vedení obce, jsme dostali pouze dotaci na kanalizaci a čistírnu odpadních vod. A ta byla celkem značná. Dále obec získala dotaci na vybavení místní knihovny, malý příspěvek jsme dostali na opravy komunikací. O dotace žádáme poměrně často, ale v poslední době nejsme úspěšní. Jsou to zejména žádosti v rámci středočeského kraje. Chtěli jsme z dotace zřídit nové autobusové čekárny, ale neuspěli jsme. Takže je zřizujeme na vlastní náklady. Většinou si dotace zajišťujeme sami, což znamená, že možná některé žádosti nejsou úplně dobře podané, ale snažíme se.

Mohl byste nějak shrnout hlavní plány vaší radnice na tento rok a plány na celé volební období?

Před měsícem a půl jsme schválili nový územní plán obce Svaté Pole, který řeší rozvoj místních částí obce. V části Budínek je lokalita, kde obec vlastní stavební pozemky s tím, že jsme je zasíťovali, to znamená kanalizace, voda. V současné době se chystá rozvod elektroinstalace a poté rozšíření místních komunikací. Tak to je náš hlavni úkol. Jinak v minulém roce jsme dokončili mateřskou školu, která je zde v budově naproti obecnímu úřadu. A to bez dotace za vlastní finanční prostředky. Ve školce byla při jejím otevření kapacita 20 dětí a po dohodě s hygienou, hasiči a krajským úřadem jsme ji od 1. 9. letošního roku navýšili kapacitu na 25 dětí. Takže si myslím, že velké plány nemáme. Spíš veškeré zařízení, které v obci máme, udržet v provozu nebo je nepatrně rozšířit tak, aby vše sloužilo veřejnosti.

Přibývá u vás v obci obyvatel, nebo spíše naopak? A co je pro vás jako pro obec přínosnější?

Rozhodně obyvatel přibývá a to výrazně. My tady, jak jsem říkal, v rámci nového územního plánu máme dvě lokality, kde je v současné době, tak asi 30 až 40 pozemků pro stavbu nových domů. Já zde bydlím od roku 1986, a to obec měla řádově 220 – 230 obyvatel, v letošním roce máme téměř 420 trvale bydlících obyvatel. To znamená, že se rozvíjíme a zejména rozrůstáme. A to nejen díky tomu, že nedaleko naší obce vede rychlá silnice na Prahu, ale i proto, že se snažíme zkvalitnit bydlení třeba zajištěním rozvoje infrastruktury. Takže zájem o bydlení v naší obci určitě je. To je jedna část odpovědi. A ta druhá část je taková trochu spornější. Ne vždy je rozšíření obce, respektive navýšení obyvatel, přínosem. Stěhují se sem noví lidé, kteří tu bydlí, mají trvalé bydliště, ale příliš se do veřejného a kulturního života obce nezapojují. Jdou od práce, večer se vrátí, vyspí se a opět totéž. V současné době řešíme v rámci územního plánu obce určité rozšíření, ale už ne tak výrazné. Chtěli bychom stav dle nyní schváleného územního plánu, abych tak řekl zakonzervovat, a již se dál příliš nerozšiřovat. Máme představu o určité hranici asi 500 lidí.

Přibývá u vás v obci dětí? Mají s přírůstkem dětí místní nebo okolní školy a školky nějaké potíže? Jak se budou řešit?

Dětí přibývá. Naše děti chodily do školek na Dobříši, v Obořišti, případně i dál, ale díky tomu, že kapacity okolních školek jsou vyčerpané, rozhodli jsme o zřízení mateřské školy přímo v naší obci. Dnes tam máme 25 dětí a z toho 15 je svatopolských a 10 přespolních. Ty svatopolské mají při výběrových kritériích pochopitelně vyšší bodové hodnocení. Spíš se do naší školky dostanou. Myslím si, že docházku místních dětí do M.Š. máme zajištěnou a vzhledem k demografickému vývoji, který tady je, ( děti ve stáří i 0 až 3 roky ), by ta naše školka kapacitně měla potřebu obce pokrýt. Se školou je to trochu horší. De facto 99% našich dětí jezdí do školy na Dobříš – 1. ZŠ, 2. ZŠ., ZŠ Příbram Sportovní, výjimečně Nečín. Nyní se chystá s Městem Dobříš smlouva, o zajištění docházky do místních základních škol.

Vlastní školu v žádném případě neplánujeme.

Je ve vaší obci něco, co byste doporučil lidem z okolí, pokud by rádi do Svatého Pole na výlet? Kam by měli zamířit?

Výlety. Za prvé jsme se bavili o kulturním a sportovním vyžití, takže to vlastně zůstává. Naše dětské hřiště je přímo u silnice, tak se tady zastavují rodiny s dětmi. Pak tady máme rybník, který se jmenuje Pařezitý. Tento rybník je v návrhu na chráněné krajinné území, dnes je uznán jako chráněný krajinný prvek, jedná se zejména o přírodní lokalitu, vyskytuje se tu užovka obojková a jiné chráněné druhy. Je to takové hezké místo, je to trošku stranou, nedá se tam dost dobře zajet autem, ale právě proto tam lidi tak nedevastují přírodu.

Ve Svatém Poli se nachází kostel sv. Alžběty Durynské, který je z 15. století a kaplička v části Budínek. Naše obec je svojí plochou katastru velmi malá, skládá se ze dvou částí – Svaté Pole a Budínek. V obci je možnost vyžití v místním wellnes centru se solnou jeskyní a různými léčebnými procedurami. Pochopitelně je to soukromá záležitost, ale v rámci obce formou reklamy tato záležitost dělá obci reklamu.

Jak se vám daří skloubit vaší práci starosty s rodinou a koníčky? Je to složité?

Je to složité, jsem sice starší pán, takže děti už jsou odrostlé a rodina už je malinko stranou, ale vlastním soukromou stavební firmu, takže časová náročnost pro mou práci je poměrně značná. Když se podíváme zpět, co jsme v obci všechno za posledních zejména 15 let udělali, tak je patrné, že ten čas tomu prostě věnovat musíte. To jinak nejde. Ale díky tomu, že místem podnikání mé firmy je opět Svaté Pole, jsem schopen na zavolání v případě potřeby rychle reagovat. Celkem to vychází.

Jaké jsou vaše koníčky?

Cestování, jízda autem, kultura, divadlo a podobně.

A co říci závěrem?

Dle ohlasů trvale bydlících obyvatel se domnívám, že život v obci je na úrovni současné moderní doby. S lidmi se domluvíme, pokud je nějaký problém, snažíme se ho řešit na místní úrovni. Pochopitelně problémy jsou, ale žiju tu téměř 30 let a jsem spokojený. A věřím, že stejně tak i lidé kolem mě a snad i proto, že se pro ně snažíme něco udělat a tím kvalitu jejich života ještě zvýšit.

autor článku: redakce DA