Dnes je úterý 27. říjen, svátek mají Šarlota a Zoe.

Rozhovory

Petr Kadlec: Nejvíce na mě zapůsobil případ zabití myslivce Mrďky z Libčic

přidáno: 20. 12. 2019

Nová kniha Petra Kadlece, která by se mohla klidně i nazval Černou kronikou Dobříšského okresu vám nastíní, s jakými zločiny jste se mohli setkat v našem okolí na přelomu 19. a 20. století. Četníci měli plné ruce práce jak s nejtěžšími případy – vraždami, tak s drobnými přestupky – krádežemi i rvačkami v hospodě.

Zločiny páchané v té době na Dobříšsku pomáhali řešit i městští strážníci, mezi kterými nejvíce vynikal Václav Brož. V knize ale v neposlední řadě naleznete také informace o prvních autonehodách, ke kterým zde docházelo častěji, než bychom si mysleli. 

Nová publikace dobříšského autora Petra Kadlece nepopisuje vyčerpávajícím způsobem historii zločinů našeho regionu, ale čtenář se zde setká pouze s tím nejzajímavějším. Mimo Dobříš se dostanete také do obcí Stará Huť, Čelina, Daleké Dušniky, Voznice, Nový Knín, Malá Hraštice, Mníšek pod Brdy, Nová Ves pod Pleší a dalších. 

A co ke svému novému dílu prozradil sám autor?

Co Vás Petře vedlo k napsání této knihy?

O něčem podobném jsem přemýšlel už roky, ale neměl jsem úplně možnost zjistit, co se zde vlastně všechno dělo. Měl jsem pouze několik zápisů z četnické stanice na Dobříši, ale to bylo málo. Minulý rok jsem však dostal přístup k dobovému tisku, ve kterém jsem mohl vyhledávat potřebné informace. Přesto jsem se musel nechat trochu přemlouvat, chtěl jsem dělat jiný projekt, ale nakonec mě to pohltilo tak, že jsem začal psát.

Prozradíte nám o jaký dobový tisk se jedná?

Jde o tisk, který vycházel česky již v Rakousku-Uhersku. V Dobříši byl totiž od roku 1860 okresní soud, z kterého se dalo odvolat pouze k zemskému soudu v Praze. Vycházelo tady tedy mnoho novin, které o zdejších případech informovali veřejnost. V té době se dokonce velmi často do tisku dostal i celý soudní zápis. V případě vražd a jiných úmrtí se pak případu věnovalo většinou i více novinářů, a tak jsem získal i více informací a mohl poronával.

Najdeme v knize i fotografie jednotlivých případů?

Fotografie jsou jen k těm novějším, a to hlavně k bouračkám. Je možné, že v archivu Ministerstva vnitra v Praze, se budou moci dohledat i zápisy k jednotlivým případům, ale to si možná nechám na jiný díl. Ty co jsou v knize většinou pocházejí z archivu místního Městského muzea.

Prozradíte čtenářům, který ze zločinů se stal pro Vás jako autora nejzajímavějším?

Ono je těžké něco vybrat, ale spíše mě oslovily ty humornější případy, jako ten kde skoro zabili jistého Kadlece v Rosovicích. Byl to docela svérázný člověk a trochu připomínal svým projevem strýce Pepina z Postřižin. I bych si představil Hrabala jak sedí v soudní síni, ale stalo se to dříve než se narodil. Přesto jsem se hodně smál, když jsem si prvně pročítal zápisy ze soudní síně.

Nejvíce na mě ale zapůsobil případ zabití myslivce Mrďky z Libčic u Nového Knína. Ještě než jsem tuto knihu začal psát, setkal jsem se z panem Jarošem, který bydlí právě v Libčích. Dávali jsme v roce 2017 dohromady jeho vzpomínky pro knihu „Za Světové války v Novém Kníně“. Panu Jarošovi je dnes už 94 let, přesto má vynikající paměť a přávě on mi o tomto případu poprvé řekl. Popsal mi i jak to vlastně z vrahem dopadlo. Byl jediným koho popravily za svůj čin a jeho případ také uzavírá celou knihu zločinů.

Byl jste se podívat na místech, kde se popisované případy odehrály?

Na několika místech jsem byl, protože zápisy z případů je ukázaly v jiném světle, než jsem je znal. Hlavně restaurace Slávie, která dnes už nestojí.

Kniha Zločin na Dobříšském okrese je bezpochyby novou a velmi zajímavou knihou popisující skutečnosti, které se odehráli v místech okolo nás. Díky ní se můžete vypravit do časů našich pradědů a prabáb a seznámit se tak s případy, které už měly být zapomenuty. Možná právě tato kniha by mohla být vhodným dárekem pod letošní stromeček...

Autogramiáda a setkání s autorem Petrem Kadlecem na Zlatou neděli

S autorem Petrem Kadlecem se můžete setkat už tuto neděli 22. prosince 2019 během celého dopoledne v knihkupectví u paní Holubové v Dobříši. Zde si můžete knihu zakoupit a nechat podepsat i s případným věnováním.

autor článku: Petr Kadlec a redakce DA