Dnes je čtvrtek 8. červen, svátek má Stanislava.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Maminka Míša inspiruje rodiče k výletům a cestování s malými dětmi

přidáno: 02. 10. 2021

Michaela Fialová Rozšafná z Dobříše je známá hlavně jako novinářka, která psala například pro časopis Téma, Deník nebo Lidovky.cz. V posledních letech si ale v první řadě užívá roli maminky, která ji přivedla k novému koníčku… založila totiž instagramový profil s názvem VandrujemsEmmou, na kterém zveřejňuje tipy na výlety a cestování s malými dětmi.

Míša v dřívějších letech provázela také turisty po dobříšském zámku a její zálibou je kromě cestování také poznávání ve všech různých směrech. Dobříš a jeho okolí má velmi ráda, ale společně s manželem a dětmi často poznává i další místa naší krásné země. Už před dvěma lety tak spojila všechny své zkušenosti z práce a nové zážitky z cest v instagramovém profilu VandrujemesEmmou do jednoho.

Míšo, jak tě napadlo vytvořit instagramový profil zaměřený na cestování s malými dětmi?

Sama mám ráda cestování a vždycky pro mě představovalo nejsmysluplnější trávení volného času. Nemusím jezdit do exotiky a už vůbec ne za luxusem, s manželem máme rádi zejména přírodu, turistiku a hory. Vždycky jsem ale zároveň chtěla mít rodinu, a i když jsem si několikrát vyslechla, jak s dětmi všechno skončí, pravidelně se přesvědčujeme, že to tak být vůbec nemusí (smích). Takže zhruba od tří měsíců naší Emmičky vyrážíme na cesty i s ní. Emmičce jsou teď tři roky a v dubnu k ní přibyla ještě druhá dcera Natálka, takže už jezdíme s oběma. No a co se týče instagramu, je to asi moje profesní deformace, hrozně ráda píšu a ráda se podílím o zážitky a tipy s dalšími lidmi. Když byl Emmičce necelý rok a přijeli jsme domů od Lago di Garda, napadlo mě, že by tipy na cestování s malými dětmi mohly být inspirativní i pro další aktivní rodiče.

Na jaká místa a jaké cesty je profil VandrujemesEmmou zaměřený?

Cestujeme především po Čechách, ale věřím, že až holky trochu vyrostou, přibyde i víc zahraničních míst. Máme rádi turistiku, takže za super zážitky někdy stačí vyrazit do zdejších krásných Brd. Ty jsme v době covidu prochodili pořádně. Na Instagram dávám tipy na výlety s kočárky, odrážedly, různá místa a různé trasy o různých vzdálenostech. Několikrát do roka jezdíme do Krkonoš, máme rádi i Jeseníky, Šumavu, Český ráj… Loni i letos jsme byli v rakouských Alpách. Ale samozřejmě navštěvujeme i místa ryze pro děti, zookoutky, zooparky, dětské interaktivní stezky, místa s dětskými hřišti… To vše na instagramu sdílíme.

V čem mohou tvé příspěvky rodičům při cestování s dětmi pomoci?

Myslím, že je může asi především inspirovat a přesvědčit, že děti nejsou překážka. Nebo, lépe řečeno, nejsou překážka, když jim uzpůsobíme program. Samozřejmě s nimi nenachodíme padesát kilometrů denně a nepobýváme v luxusních resortech, abychom si odpočinuli ve Wellness. Ale my naštěstí tyto vymoženosti od cestování nevyžadujeme ani bez dětí. Občas vstáváme i na výletech v pět hodin ráno, jindy obědváme v pět hodin odpoledne a někdy vyrážíme dvě hodiny na půldenní výlet (smích). To k tomu prostě patří, někdy je cestování s dětmi vysoká logistika, a myslím, že ani tím se na instagramu netajíme. My si to ale užíváme. S dětmi navštívíme úplně jiná místa a máme s nimi mnohem víc zážitků. Pro mě osobně je momentálně deset kilometrů nachozených s dětmi víc než čtyřicet sama. Turistika, pobyt venku a poznávání nových míst je pro nás nejnaplněnější rodinný čas.

Jaké pro tebe bylo největší překvapení a největší změny při cestování s dětmi oproti cestování bez nich?

V prvním roce mateřství pro mě bylo překvapení třeba to, že miminko v autosedačce někdy pěkně řve. Takže cesty autem plánujeme zejména s ohledem na spaní dětí. Příprava na každý výlet je o dost delší, než když jsme jezdili bez dětí. A je jedno, jestli jedeme na dva dny nebo na týden. Kufr auta máme vždycky narvaný k prasknutí (smích). Velmi mile mě naopak překvapilo, kolik míst je v dnešní době uzpůsobených malým dětem a rodinám s dětmi. Kde všude jsou přebalovací pulty, dětské koutky, dětská hřiště, naučné a interaktivní stezky a podobně. Například Krkonoše, včetně horských chat na hřebenu, jsou ve velké míře opravdu hodně baby-friendly. Loni jsme s Emmičkou ušli čtyřdenní přechod Krkonoš a nevěděli jsme, na jakém dětském hřišti zastavíme dřív.

Jak podle tebe motivovat malé děti k tomu, aby rádi chodily?

Natálku zatím nosíme v nosítku a vozíme v kočárku, u Emmičky si občas dopomáháme krosničkou, ale už zvládne ujít celkem dost. Nedávno jsme šli jedenáct kilometrů po šumavské hřebenovce na Plechý a zhruba půlku ušla, i když to znamenalo celou cestu hraní her, zpívání písniček a vymýšlení úkolů. Potom mám v batohu vždycky víc svačiny a dobrůtek, než je potřeba, protože motivace prostě být musí.

Která místa bys doporučila na výlet v Dobříši a jeho okolí?

Jak už jsem řekla, máme moc rádi Brdy. Stožec, Knížecí Studánky, Studený vrch, Plešivec… Potom třeba v okolí Orlova se dá dobře turistovat i s dětmi. Na Třemošnou nebo k Pilské nádrži… Často také chodíme v okolí Kytína a Mníšku pod Brdy, poutní areál Skalka je rovněž naše srdcovka. Hezký zážitek jsme měli z návštěvy zooparku Jelení Homole.

Zaujalo vás vyprávění Míši o jejím instagramovém účtu… Začněte ji sledovat a inspirujete se z VandrujemesEmmou.

autor článku: redakce DA