Dnes je úterý 28. červen, svátek má Lubomír.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Studenti Klára, Matěj a Prokop: Pracovat s dětmi s postižením nás baví

přidáno: 04. 06. 2021

Klárka, Matěj a Prokop studují na vysoké škole, kromě toho všichni vedou skautské oddíly na Dobříši a v Mníšku pod Brdy. Když před několika lety hledali brigádu, místo práce v kavárně nebo v Albertu si vybrali jinou cestu.

Z různých důvodů se Klára, Matěj a Prokop rozhodli věnovat dětem se zdravotním postižením. Starají se o ně během pobytů pro rodiny s dětmi, které organizuje Centrum pro komunitní práci střední Čechy (CPKP), nebo je hlídají individuálně během celého roku.

Bez asistentů by se pobyty pro rodiny s dětmi s postižením neobešly

Každoroční pobyty pro rodiny dětí s postižením probíhají vždy na nějakém hezkém místě v přírodě a jejich smyslem je nabídnout rodičům alespoň na několik dnů možnost si odpočinout od každodenní náročné péče. Pro rodiče je připraven zajímavý program – přednášky, výtvarné aktivity, fyzioterapie apod. Zároveň mohou využít čas pro sdílení svých zkušeností s ostatními rodiči.

V době, kdy se rodiče věnují připraveným aktivitám nebo tráví volný čas podle svého zájmu, vymýšlí program pro jejich děti asistenti. Při pobytu má každý asistent na starosti jedno dítě, velkou část dne ale tráví společnými aktivitami. Asistenti absolvují odbornou přípravu, aby věděli, jak s dětmi s různými diagnózami pracovat. Jejich práce se však liší od tzv. „osobní asistence“, která je registrovanou sociální službou a je zaměřena na pomoc lidem se sníženou soběstačností. Asistence, tak jak se jí Klárka, Matěj a Prokop věnují, je spíše hlídáním a doprovázením dětí s postižením při volnočasových aktivitách. Jak prakticky jejich asistence dětem s postižením vypadá, vysvětlují v následujícím rozhovoru.

Jak vás napadlo pracovat jako asistent dětí se zdravotním postižením?

Matěj: K práci asistenta jsem se dostal, když mi bylo 15. Rodiče začali s mým mladším bratrem, který má Downův syndrom, jezdit na pobyty rodin dětí s postižením, a já jsem tam zkusil pracovat jako asistent. Zároveň jsem hlídal syna naší kamarádky, který má autismus.

Prokop: Já jsem do toho šel hlavně kvůli Matějovi, který mi říkal, že ho to baví a že je to lepší než jiná brigáda.

Klárka: Práci s dětmi mi doporučila spolužačka z gymnázia, která už dříve jezdila na pobyty rodin dětí s postižením.

Jak konkrétně vaše práce asistenta vypadá?

Prokop: Záleží na tom, jaké dítě mám na starosti. Starám se pravidelně o jednoho kluka, se kterým jezdím na kolo. Když je dítě schopné být ve společnosti ostatních, je to jednoduché. Když mám dítě s větším postižením, které nezvládá kontakt s ostatními, je to náročnější, musím mu vymýšlet aktivity, které ho baví.

Matěj: S kluky, které hlídám, jezdíme například do kina nebo aquaparku, o prázdninách jsme je vzali přespat do lesa, aby si vyzkoušeli něco nevšedního. Jsme pro ně spíš starší kamarádi, kteří s nimi podniknou výlet, na který by rodiče neměli čas nebo energii.

Klárka: Při společných pobytech rodin vymýšlíme aktivity, do kterých se můžou zapojit všichni, například vyrábění nebo vaření.

Co vám práce asistenta přináší?

Klárka: Práce s dětmi mně naplňuje, na pobytech mám dobrý pocit z toho, že jsou založené na přátelské atmosféře. Každý den máme prostor povídat si s někým z dospělých o tom, co fungovalo nebo co můžeme naopak dělat jinak.

Prokop: Učím se pracovat s lidmi se zdravotním postižením, zároveň je to práce, která mě opravdu baví.

Matěj: Tahle práce mi přináší radost, protože i děti s postižením dokáží dělat pokroky a rozvíjet se stejně jako zdravé děti, jen potřebují své tempo. Zároveň se v mnoha situacích učím trpělivosti a baví mě přicházet na to, jak správně k jednotlivým dětem s postižením  přistupovat.

Klárko, Matěji, Prokope, děkuji za rozhovor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pečující rodiny se mohou obracet na koordinátorky pomoci:

  • Monika Bártová: tel. 606 418 406, e-mail: monika.bartova@cpkp.cz
  • Petra Štěpová: tel. 773 661 130, e-mail: petra.stepova@cpkp.cz 

Po domluvě nás najdete na adrese: Denní stacionář Charity Starý Knín, 1. patro, Plk. B. Petroviče 102, 263 01 Dobříš.

autor článku: Petra Klvačová - Centrum pro komunitní práci střední Čechy