Dnes je čtvrtek 22. únor, svátek má Petr,
je Den sesterství.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Fotografka Karolína Šejnová: Fotkou se snažím zmrazit jedinečný okamžik

přidáno: 14. 07. 2020

Karolína Šejnová sice vystudovala oční optiku, ale více než čočka lidského oka jí v současné době k srdci přirostla čočka fotografická. Její fotografie se objevují na veřejnosti čím dál častěji a její koníček se tak možná stane v budoucnu i její prací.

Karolíně Šejnové je teprve 23 let a fotografování je její největší koníček, o kterém říká: Snažím se zachytit jedinečnost okamžiku a zmrazit v čase ty nejhezčí momenty.“

Karolíno, jak dlouho už se fotografování věnuješ a jak ses k němu dostala?

Fotografii se věnuji už asi 10 let. Toto letí! (směje se Karolína)

K fotografování jsem se dostala asi jako každý. Když mi bylo 13 let, rodiče koupili takový ten klasický kompaktní fotoaparát, který jsem si půjčovala na procházky, na výlety, běhala jsem s ním po zahradě a fotila všechno možný, co se dalo. Chytlo mě to a pokračovalo to tak, že mě focení začalo bavit čím dál tím víc. Pořídila jsem si pak foťák Nikon P510, začala jsem se učit pracovat s nastavením (clona, čas, ISO, apod.) a postupem času se zlepšovat. Nyní fotím se zrcadlovkou Nikon D5300 a fotografování se věnuji naplno.

Jakému fotografování a čeho se věnuješ nejraději a proč?

Zaměřuji se hlavně na fotografování zvířat, přírody, makrofotografie hmyzu a jiné havěti.

Zkoušela jsem fotit i jiné věci a žánry, ale ty mě tak neoslovily. Vždycky mě to táhlo k přírodě a ke zvířatům, které od malička miluji. Baví mě pozorovat zvířata v jejich přirozeném, typickém prostředí a největší radost mám vždycky, když objevím nějaký nový druh, který jsem ještě nikdy neviděla a nevyfotila. Když pak přijdu domu z focení, hned “googlím” a hledám informace o tom, co jsem vlastně vyfotila.

A proč zrovna makrofotografie? Protože mě baví fotit detaily a tento druh focení umožňuje objevovat zcela nový miniaturní svět!

V poslední době jsme od tebe mohli vidět fotografie z větších akcí. Jednou byl běžecký závod Penzion Cup, druhou Dobříšské regionální trhy, ze kterých se dokonce objevily tvé fotografie na titulní straně Dobříšských listů. Fotila jsi také závod Energon běh a naposledy i benefiční koncert pro varhany s kapelou Doors To The Citadel.

Co je na focení akcí s větším počtem lidí a v pohybu nejtěžší?

Nejtěžší je najít dobrý úhel, vhodné místo, ze kterého se bude fotit. Není dobré zůstat celou dobu na jednom stanovišti, aby fotky nebyly všechny ze stejného místa s podobnou kompozicí. Nejnáročnější bývá focení rychle se pohybujících objektů při nedostatku světla. Aby fotky vypadaly dobře, musí být ostré.

Kolik tak nafotíš snímků na jedné takovéto akci a kolik je jich pak opravdu prezentováno?

Fotek bývá opravdu hodně a já se je snažím promazávat, pokud mám pocit, že se opakují. Chci vždy vybrat ty nejpovedenější záběry, které jsou něčím zajímavé a hlavně ostré. Celkem vyfotografuji na větších akcích asi 600 - 700 fotek, ze kterých ještě týž den půlku i třičtvrtě smažu.

Jedna věc je focení a druhá je pak úprava fotografií v počítači. Co tě baví víc?

Fotografování samotné mě baví více než následná úprava fotografií. To asi proto, že nejsem zastáncem extrémních úprav ve photoshopu, kdy kolikrát fotky vypadají uměle a nepřirozeně. Líbí se mi více přirozené fotky, takže fotky moc neupravuji, jen základní věci jako je jas, kontrast, korekce barev, doostření, případně retušuji drobné „kazy“ na fotce. Nerada do fotek zasahuji více. Snažím se okamžik zachytit tak, jak ho člověk vidí okem. V přirozenosti je přece krása!

Fotíš hodně v Dobříš a okolí? Které místo je podle tebe na focení v Dobříši nejkrásnější?

Ano, nejčastěji fotím v okolí Dobříše.

Nejkrásnější místa podle mě na Dobříši? Anglický park, dobříšské lesy, rybník Papež. Obecně miluji východy a západy slunce nad rybníkem. Skvělá atmosféra, relaxace a to ticho! V okolí Dobříše mám ráda např. Andělské schody u Voznice, Vackův rybník, Brdy nebo kterákoliv neposekaná louka plná květin, rostlin a včeliček je pro mě rájem. (smích)

Máš svůj výběr nejoblíbenějších fotografií?

Ano, mám jako každý fotograf! Jako například tyto:

Je možné tě oslovit s nabídkou focení? Případně co můžeš nafotit?

Je to možné, budu moc ráda. Každá zkušenost je super zkušenost. Mohu nafotit pejsky, kočičky nebo jiné domácí mazlíčky, portréty, sportovní akce. Mohu nabídnout i nafocení produktů (či jídla) - nějaké zkušenosti s fotografováním jídla už mám. Pokud vás moje fotografie zaujaly, ničeho se nemusíte bát a stačí se jen ozvat.

KONTAKT Karolína Šejnová:

autor článku: redakce DA a Karolína Šejnová