Dnes je pátek 29. březen, svátek má Taťána.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Tomáš Helebrant: Proč jsem nechtěl na Dobříši MESOH

přidáno: 14. 10. 2019

Na jednání zastupitelstva 12. září 2019 smetli zastupitelé Pro Dobříš, ODS a KDU-ČSL svými 11 hlasy z 21 ze stolu návrh opozice na jednoduchý, pro město i občany levnější a spravedlivější motivační systém svozu odpadů na Dobříši, který by je neobtěžoval nějakou registrací u soukromé firmy, nesmyslným a urážlivým sledováním počínání domácností při třídění a odevzdávání odpadu, výrobou visaček a lepením kódů a byl daleko více motivační.

Koaliční zastupitelé prosadili MESOH, který zvýší náklady na hospodaření s odpady odhadem o 2 -3 miliony ročně za platby firmě ISNO IT, distribuci igelitových pytlů, nárůst potřeby pracovních sil na zajištění nových činností vykonávaných v zájmu dodavatele systému, jako je načítání, shromažďování a odesílání údajů o tom kdo co vyhodil, kolik se vyhodilo do jednotlivých zvonů, rozpočítávání podílů na registrované ke zvonu a další s prominutím pitomosti, které nemají žádný vliv na motivaci ke třídění, které však zaplatí občané v ceně za svoz netříděného odpadu.

Naším cílem je snižování objemu netříděného odpadu. Proto nemohu souhlasit s MESOHEM, který motivuje k maximalizaci objemu tříděného odpadu poskytováním slev a trestá a demotivuje vysokými poplatky ty, kteří se chovají nejodpovědněji, produkují minimum tříděného odpadu a likvidují ho uložením do sběrných nádob. V Německu se diskutuje úplný zákaz igelitových tašek stejně jako v Kalifornii. V Pákistánu a na Novém Zélandu již platí. A na Dobříši bude radnice platit a šířit igelitové pytle do všech domácností!

Příklad dvou domácností

Uvedu příklad dvou domácností, z nichž jedna má 6 členů a druhá 2. Každá má jednu 120 l popelnici na směsný odpad. Obě domácnosti naplní popelnici vždy na 100%. V první domácnosti vyprodukuje jeden člen 20 l, ve druhé 60 l směsného odpadu. Po zavedení poplatku na osobu místo na popelnici zaplatí domácnost produkující třetinu odpadu na osobu třikrát více! A za osoby na Dobříši bydlící, ale nehlášené zaplatí poplatek ostatní obyvatelé. To je motivace a spravedlnost dle MESOHU!

Nesmyslnost MESOHu pro Dobříš dokládá i poskytování slev pro obyvatele bytových domů. Ti se musí zaregistrovat do systému, vyplnit několik formulářů a sdělit, do kterých zvonů budou nosit tříděný odpad. Odpad z jednotlivých zvonů se bude evidovat a rozpočítávat na evidované občany, z čehož se budou vyvozovat jakási nesmyslná statistická čísla a slevy. Ti co se nezaregistrují a budou třídit, zaplatí mnohem vyšší poplatky než zaregistrovaní, avšak házející i tříděný odpad do kontejneru před domem. Další příklad spravedlnosti a motivace dle MESOHU.

Dobříšáci třídí i bez MESOHU

Vládnoucí koalice argumentuje čísly, jak se v posledních dvou letech snižuje na Dobříši objem netříděného odpadu a zvyšuje podíl vytříděného. Ano, a to bez MESOHU díky Dobříšákům, z nichž stále více chápe význam třídění a nutnost snižování objemu netříděných odpadů pro nás a budoucí generace. Smlouva na MESOH byla uzavřena na jeden rok do března 2020. Chci věřit, že vedení města uzná svůj omyl, experiment ukončí a zvítězí zdravý rozum, a to i při řešení jiných záležitostí města. V to jsem aspoň doufal, než jsem se stal zastupitelem. Na navrženou alternativu se můžete podívat ZDE.

autor článku: Mgr. Tomáš Helebrant - zastupitel města Dobříš