Dnes je středa 17. duben, svátek má Rudolf.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozmluva Pavly Slancové s Evou Burešovou, novou zastupitelkou města Dobříše

přidáno: 25. 10. 2022

Mgr. Pavla Slancová si pozvala ke krátkému rozhovoru svou přítelkyni Mgr. Evu Burešovou, která za sebou má velmi náročné období v pozici končící ředitelky ZŠ Lidická v Dobříši a zároveň kandidátky v komunálních volbách. Za její vstup na dobříšskou politickou scénu je totiž Pavla Slancová velmi ráda.

MILÁ EVO, Tvoje místo v zastupitelstvu je pro mne doslova „vítězstvím ducha nad hmotou“! Všichni, kdo jsme Tě volili si uvědomujeme, že konec loňského školního roku jsi neměla vůbec jednoduchý. Na Tvou osobu končící ve funkci ředitelky ZŠ Lidická byl vyvíjený nepříjemný tlak a atmosféra ve škole nebyla vůbec příjemná. Je jasné, že nic nekončilo pouhým zavřením dveří školy a odchodem domů „s čistou hlavou“ a Ty jsi ještě měla chuť a sílu jít do komunální politiky i po prožité složité zdravotní komplikaci...," konstatuje na úvod krátké rozmluvy Pavla Slanocová.

„Vím, že pro mnoho lidí je můj zdravotní stav otázkou, zda jsem schopna běžného života s přihlédnutím k mému stavu aktuálnímu. Chápu, že lidé si obecně myslí, že člověk s vážnou nemocí je de facto „invalida“. Asi i tento fakt vedl některé lidi k myšlence, že nejsem schopna pokračovat ve své práci ředitelky školy, že nejsem schopna samostatného rozumného myšlení a uvažování,“ říká na úvod rozhovoru Mgr. Eva Burešová, která vedla ZŠ Lidická v Dobříši od září 2016 jako její ředitelka až do srpna 2022.

Eva Burešová:

Krátce po své vážné nemoci jsem ale pochopila, že je možné se vzchopit a jít dál a mít své cíle. Jsou pro mě vzorem lidé, pro ostatní „invalidní“, kteří takto žijí, a ještě pomáhají ostatním. Proto bych ráda vzkázala všem, že vidět člověka s holí, naslouchátkem a brýlemi ještě neznamená, že je chromý, hluchý nebo slepý a neschopný samostatného života a už vůbec není bez fungujícího mozku. Dnes děkuji lékařům a mnoha dalším zdravotníkům, rodině a lidem kolem sebe, že mě podrželi a podpořili v mojí snaze normálně žít dál.

Pavla: Vystudovala jsi speciální pedagogiku, s postiženými a handicapovanými dětmi a dospělými máš mnoholeté zkušenosti, taktéž s poradnami, psychology…

Eva:

Proto ve škole zůstávám, abych s dětmi mohla pracovat, mluvit, učit je „odlehčena“ od každodenních problémů ekonomických, právních, provozních, personálních a dalších. Mám tak mnohem příjemnější život a více času na vnoučata a rodinu. No, a část toho „uvolněného času“ spolu s mnohaletými kontakty a zkušenostmi bych ráda nabídla všem, kdo takovou pomoc a radu budou potřebovat, protože školství a sociální služby včetně tolik potřebné prevence, to bude můj hlavní zájem a starost i jako zastupitelky města Dobříše.

Pavla: Máš nějaký životní vzor?

Eva:

Samozřejmě. Fyzioterapeut Pavel Kolář, sám nemocný a funguje v medicíně, jako pedagog a ještě (dle mého názoru) je motivací pro všechny, kdo váhají nebo svůj plnohodnotný život vzdávají. Já taková nejsem a zřejmě to o mně věděli i moji voliči a za to bych jim ráda velmi poděkovala.

autor článku: Mgr. Pavla Slancová