Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Rozhovor s kandidáty STAN Dobříš. Jak hodlají uspět v letošních volbách?

přidáno: 12. 09. 2022

Strana Starostové a nezávislí - STAN Dobříš představila svou "tvář" pro letošní komunální volby v Dobříši jako první. V rámci vrcholného vedení strany se však v minulých měsících odehrálo několik zásadních kauz, které všem jejím zástupcům celorepublikově velmi uškodily. Zeptali jsme se proto kandidátů z Dobříše na mnoho zajímavých otázek ohledně jejich kandidátů i toho, jak hodlají svou pozici v blížících se komunálních volbách podpořit.

Svou kampaň vedete hlavně prostřednictvím facebookového profilu. Jaké máte nyní na Vaše příspěvky ohlasy a proč jste se rozhodli s volební kampaní začít tak brzy?

Ohlasy jsou velice pozitivní. Naše kandidátní listina je sestavena z čestných, odpovědných a pracovitých lidí. Setkáváme se téměř rok a vytvořila se velmi soudržná skupina schopná vzájemného respektu a smysluplné diskuse bez zbytečných emocí. Já osobně u nás oceňuji racionalitu a praktický přístup k „dobříšským otázkám“. Nemyslím si, že jsme se odhalili tak brzy. Naopak považuji za poctivé se lidem včas představit.

Hnutí Starostů a nezávislých v Dobříši vedl dříve Mgr. Stanislav Vacek, který nyní na kandidátce není. Lídrem strany pro nadcházející volební období je Mgr. Jindřiška Romba, která dříve vystupovala za hnutí Otevřená radnice. Jak k této změně došlo a proč?

„Jestli dovolíte, ráda bych připodobnila politickou stranu k hokejovému mančaftu. NAGANO - zimní olympijské hry 1998, český hvězdný hokejový tým, zlatá medaile, obrovský úspěch. A úspěch si musíte nejen získat, ale ideálně dlouhodobě udržet. A pěstovat. Úspěch má tu nepěknou vlastnost, že má tendenci netrvat věčně. A věčně jen makat, někoho nemusí bavit, ani časem naplňovat. Tak se stane, že naSTANe čas obměny,“ vysvětlila sama Jindřiška Romba a ke svému odstoupení ze strany Otevřená rardnice řekla: „Co se mého ,přestupu´ týká, vysvětlení je poměrně jednoduché. Hodnoty, morální postoje a názory, za které ,kopu´ se začínaly s postoji hnutí Otevřená radnice postupně rozcházet. Vždy jsem byla pravicově smýšlející a hodnoty celorepublikového Hnutí STAN: svobodná společnost, svobodný občan, odpovědnost, pracovitost – jsou mi vlastní.“

Mezi prvními kandidáty Vaší strany jsou známá jména ze světa sportu, ale i kulturního a společenského života v našem městě. Opravdu všichni přidáváte tzv. ruku k dílu a tvoříte program společně?

Ano. Tvoříme soudržný tým. Každý má svoji vyhrazenou oblast, té se věnuje.

Jaké jsou Vaše hlavní cíle pro naše město?

Všechny budou představeny v rámci našeho volebního programu, který v blízké době budeme distribuovat mezi obyvatele města během naší kampaně.

Naše vize, se kterými jdeme do voleb jsou například následující:

  • využívat dotace na maximum – např. posílením „dotačního oddělení“
  • nastavit jasná pravidla nové výstavby například formou regulačních plánů
  • podporovat školy zřízené městem a obnovit školskou komisi jako tzv. nárazový můstek a poradní orgán pro snížení administrativní zátěže ředitelům škol, sdílení a poskytování si vzájemné součinnost v prevenci kriminality a šikany. Na Dobříš se bohužel vrátil problém drog. A proč aktivně nepomoci školám s tímto faktem bojovat.
  • Dobříši chybí venkovní prostor pro pořádání kulturních akcí, máme nápad kde takový prostor může vzniknout
  • máme také zájmem revidovat odpadové hospodářství systému MESOH.

Díky kauze Dozimetr a následnému rasistickému výroku starosty z Poděbrad utrpělo hnutí STAN po celé České republice na své pověsti. Mnoho lidí rázně odsoudilo nejen vedení této strany, ale vlastně všechny kandidáty vystupující za toto hnutí v menších obcích. Jak moc se tyto kauzy dotkly STAN Dobříš a jak se k oběma z nich stavíte?

„Samozřejmě se nám vlna spojená s touto kauzou nevyhnula. Ale odpovím Vám otázkou. Co s tím, já, Jindřiška Romba, dobříšský občan, respektive my, kandidáti za STAN - Dobříš, občané Dobříše, mohu dělat? Představte si sami sebe v takové situaci. Vy konkrétně jste NIC špatného neudělali a jenom proto, že někdo patřící pod STAN se zachoval, tak jak se zachoval, máte všechno vzdát? Někdo krade a ortel rozsudku postihne i Vás? Naštěstí je komunální politika osobní,“ odpovídá za stranu její lídr Jindřiška Romba a dodává: „Já jsem byla vedena k tomu ctít a žít slova slušnost a poctivost.  Bohužel ne všichni to tak máme a bohužel se takoví lidé objevili ve STANu. Mrzí mě to a ano štve mě to, neboť i nám vysvětlování vzalo energii, kterou jsme měli připravenou pro smysluplnější cíle. Náš tým je složen z pracovitých a slušných lidí, kteří ctí zásady slušného chování. Konec konců nás všichni dlouho znáte.“

Vaši lidé nepatří přímo ke kritikům současného vedení města Dobříše, ale snaží se spíše spolupracovat. Jak si představujete následnou spolupráci po volbách, pokud byste se dostali do koalice a jak byste přispěli k rozvoji města, pokud byste zůstali jako zastupitelé v opozici?

Spolupráce je základ, pokud chcete, aby se věci hýbaly kupředu. Jsme ve své podstatě nyní v opozici a ta, jak všichni víme, má své postavení vesměs dané – kritizovat. Nepokládám to ani za tvůrčí, ani za smysluplné. Nebaví mne žabomyší vleklé spory bez výsledku. Nalézat řešení a diskutovat o nich konstruktivně, považujeme za naši přednost. Veřejnou správu vnímáme jako skutečnou službu veřejnosti.

Budou se s Vámi občané města potkat někde osobně? Případně jak chcete voliče z Dobříše přesvědčit, že právě Vy jste ta správná volba?  

Osobní setkání považujeme za nejdůležitější. Rádi bychom začali v průběhu září. Zřídili jsme facebookové a instagramové stránky, na kterých nás lidé mohou sledovat. V plánu je kontaktní kampaň, chceme se osobně s občany setkávat. Představíme také svůj program v tištěné podobě, který osobně budeme distribuovat do schránek.

Všechny srdečně zveme v sobotu 17. září 2022 od 9:00 hod. na parkoviště před radnicí. Zahraje kapela Karla Čiháka a připraven bude také program pro děti. Mladé generaci se budou věnovat naši mladí kandidáti, zajištěno bude také drobné občerstvení. Neváhejte přijít, rádi vám osobně představíme, PROČ jsme se rozhodli do té POLITIKY vstoupit. Těšíme se na Vás.

autor článku: redakce DA