Dnes je sobota 19. září, svátek má Oleg.

Rozhovory

Karel Vítek: Má priorita je významně zlepšit spolkový život v Dobříši

přidáno: 15. 06. 2015

Karel Vítek, zastupitel města Dobříš, který má za cíl zlepšit spolkový život v Dobříši a také se věnovat otázce zadržení vody v krajině.

Jste rodilý „dobříšák“?

Jsem typická naplavenina. Pocházím z Východních Čech, ale během života jsem se mockrát musel stěhovat. Až jsem se definitivně usadil i s rodinou v roce 1988 na Dobříši.

Co se Vám na Dobříši líbí a naopak, co si myslíte, že je zde špatně a chtělo by zlepšit?

Velice se mi líbí krajina a příroda. Co je špatně? Všude se najdou dobří i špatní lidé. Snad by si i chatař z Prahy mohl uvědomit, že když udělá nepořádek, že jej po něm někdo musí uklidit, když jej neuklidí sám.

V čem Vám přijde Dobříš ojedinělá?

Dobříš je místo velmi starého osídlení. Máme tu nádherný zámek s francouzskou zahradou i anglickým parkem, unikátní oranžerii. Nádherná je kaskáda rybníků od Papeže po Strž a povodí řeky Kocáby také nemá chybu. Bezvadně se jezdí na kole, dokonce po asfaltových cestách lesy. Rostou tu nádherné hřiby ale i houby, které sbírám asi jenom já.

Máte nějaké své oblíbené místo v Dobříši, kde Vás mohou potkat i Vaši příznivci?

Svůj volný čas rád trávím na zahradě v Brodcích, kterou jsem vybudoval před šestadvaceti lety.

Pracujete pouze v oblasti politiky nebo máte ještě jiné zaměstnání?

Politika je „bonus“ v mém životě. Ale vážně, vždycky jsem se zajímal o dění ve společnosti. Jsem profesí agronom se specializací na fytotechniku. Život je však tak pestrý, že se neustále učím, zabývám se novými moderními technikami a technologiemi. Před dvěma lety jsem ukončil obhajobou práce Evropského energetického manažera. Obnovitelnými zdroji energií se zabývám profesionálně od roku 1988. Moje dnešní profese je akreditovaný poradce MzeČR.

Co je pro Vás v Dobříši prioritou změnit k lepšímu?

Jak víte, kromě zvolení do zastupitelstva, jsem se stal předsedou naší ZO českého zahrádkářského svazu Dobříš. Mám jako jednu z priorit významně zlepšit spolkový život v Dobříši. Proto jsem navrhnul hned na prvním jednání zastupitelstva změnit naše kino na „Spolkový dům“, kde by našly zázemí všechny spolky fungující v Dobříši. Z oblasti ochrany přírody a krajiny je třeba se postarat o dostatečné zadržení vody v krajině. Také jste si jistě všimli, že Lipížský potok, po vybudování vrtů v lesích byl v loňském roce úplně bez vody. To lze změnit. Dále jsem navrhnul vybudování retenční nádrže na Kocábě v místě přirozené akumulace vod v Mokrovratech. Ten projekt existuje již od roku 1941 a má hluboký význam. Občané, kteří se zúčastňují veřejných zasedání, určitě zaregistrovali i moji aktivitu vybudování Občanské platformy TGM v souvislosti s mým darem městu busty TGM. Nechci, aby to bylo pouze formální, ale aby občané mohli s námi, zastupiteli otevřeně mluvit o svých problémech i úspěších, o svém trápení, ale i o radostech které život přináší.

Máte děti a manželku?

Ano jsem ženatý již čtyřicet let. Máme dvě dcery, jednoho zetě a dvě vnučky. Príma holky i zeť.

Co rád děláte ve svém volném čase?

Mám spoustu zálib, ale člověk musí volit neustále priority. Od svých 5 let jsem rybařil, když jsem ale zjistil, že se na ryby dostanu jednou za rok, nechal jsem toho. Mojí velkou vášní byl sport a to i vrcholový. Závodně jsem plaval, jezdil na kole, hrál jsem volejbal i košíkovou. Střílel jsem sportovní malorážku. Později jsem létal jako sportovní pilot a jsem pilot instruktor pro ultralehká letadla. Mojí celoživotní zálibou však jsou rostliny, jejich pěstování, jejich vlastnosti, zpracování a vše co s tím souvisí a tím se zabývám doma i v cizině.

Máte ještě nějaké své životní sny, které byste si chtěl splnit?

Dokud člověk aktivně žije, má určitě mnoho snů a přání. Tím nejbližším je například vybudování nové zahrádkářské kolonie, abychom mohli přijmout do svých řad zahrádkářů mladé lidi. Dnešní společnost se stále více rozděluje a já bych chtěl, abychom žili společně, měli společnou zábavu, abychom vedli společný a bohatý společenský život. Další je třeba vylepšení technologie moštárny a snížení pracnosti zpracování ovoce a vybudování spolkové pálenice, tím se zabývám právě nyní. Dostal jsem nedávno osivo Stevia rebaudiana z Paraguaye, nikomu nechce klíčit, tak se o to pokouším

Máte nějaké své životní motto?

Mám a dokonce své vlastní: „Neškoď. Škůdce se totiž vždycky najde“.

autor článku: Kamila Paulová