Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Rozhovory

Ivana Lenerová: Chtěla bych vybudovat chodník do oblasti Vlaška

přidáno: 21. 07. 2015

Zastupitelkou našeho města je Ivana Lenerová již devátým rokem. Vystudovala psychologii na Univerzitě Karlově a v současnosti se mimo politické kariéry věnuje také svému zaměstnání – psychoterapii.

Bydlíte v současnosti v Dobříši?

Na Dobříš jsem se přistěhovala s rodiči v 15 letech a prožila zde středoškolská studia na místním gymnáziu v čase, kdy ředitelem byl prof. Olič, nekomunista a všestranně vzdělaný člověk. Což v době začínající normalizace a politických prověrek byla opravdová výhra. Celý dospělý život jsem pak žila v Praze a na Dobříši bydlím opět od roku 2000.

Co se Vám na Dobříši nejvíce líbí a kde vidíte jeho klady?

Je to především blízkost a dostupnost Prahy, kterou miluji a která mně poskytuje veškeré výhody metropole, zatímco můžu žít uprostřed překrásné přírody. Líbí se mi, že je Dobříš malé město, ale netrpí podle mého soudu maloměstskými manýry. Lidé jsou tu vlivem Prahy spíše inspirováni než utlačováni. Líbí se mi, že tu vládne sportovní duch a že je všude blízko. Všechno, co k životu potřebuji  tu nalézám a za kulturou je to coby dup.

Co by jste chtěla v našem městě zlepšit?

Větší pořádek ve městě, který se teď s novým vedením na radnici viditelně zhoršil. Rozbité komunikace. Chtěla bych, aby současná koalice zařadila do svého programu vybudování chodníku do oblasti Vlaška. Je to projekt, který jsme v minulém období již připravovali, ale současná radnice ho do svých plánů nezařadila, přestože ve volném čase jde o nejvíce frekventovanou trasu pro pěší. Hodlám se o to zasazovat. A samozřejmě dokončení náměstí. Za jeho projekt  a způsob přípravy jsme byli chváleni urbanisty na celorepublikové úrovni a jeho realizaci zhatilo jmenování hejtmana Ratha a jeho arogantní neochota projekt podpořit.

Co jste vystudovala za školu?

Vystudovala jsem psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a pracuji celý život v oblasti sociální péče, posledních 10 let v Rodinné poradně v Příbrami.

Pracovala jste vždy v oblasti politiky? 

O politiku jsem se zajímala vždycky, aktivně se politicky angažuji až po příchodu na Dobříš, devátý rok jsem zastupitelkou zvolenou za ODS a po celou dobu jsem také členem ODS.

Jakou oblast máte ve své funkci zastupitelky na starosti a čeho by jste ráda ve své funkci především dosáhla?

Nemám žádnou konkrétní oblast na starosti, současné vedení radnice totiž příliš nestojí o opoziční názor. Mám samozřejmě blízko k sociální oblasti, ráda bych měla vliv na utváření představy o rozvoji města, chci upozorňovat na situace, kdy jsou omezovány demokratické principy, jako např. v případě střetu zájmů nově jmenovaných radních.

Nyní pracujete pouze v politické branži nebo děláte ještě něco jiného?

Samozřejmě že se politikou na Dobříši neživím. Pracuji jako psychoterapeutka v individuální, párové i rodinné problematice.

Máte rodinu?

Mám velmi hezkou a spokojenou rodinu. Jsem 37 let vdaná, mám tři dospělé děti a dva vnuky, mám to štěstí, že oba mí rodiče žijí a že mám kolem sebe i širší početnou rodinu.

Jak lze sloučit rodinu s politikou? Je to namáhavé?

Upřímně řečeno politika v mém životě nezabírá místo na úkor rodiny. Naopak, právě proto, že mně záleží na rodině, tak jsem vždycky vynakládala hodně energie na vytváření dobrého domova. A doma je pro mě víc než jen prostor uvnitř mého domu. Nedávno jsem někde četla a moc se mi to líbilo, že domov je v našem vnímání rozšířené já a krajina, resp. město, je rozšířený domov. Já to tak cítím a proto mně vždycky záleželo i na tom, co je za naším plotem. Samozřejmě, že je to občas namáhavé, nejvíce tehdy, když se věci nedaří a když vynaložená námaha zůstává bez výsledku.

Najdete si také někdy čas na své záliby? Jak nejraději odpočíváte?

Mě baví všechno, co dělám i moje práce. Abych se cítila dobře, tak potřebuji denně pohyb, takže jezdím po okolí na kole, plavu v bazénu, pracuji na zahradě, běhám za vnoučaty a když zbude čas, tak hraji golf. S manželem chodíme do Rudolfina na koncerty PKF, do kin a divadel v Praze, setkáváme se s přáteli, natáčíme s kamarády filmovou pohádku a za každého počasí sedávám na terase a kochám se pohledem na rybník, pokud právě není vypuštěný…

Máte nějaké své osobní i pracovní sny?

Sny si průběžně plním. Největším snem byl pro mě vždy dobrý život a ten mám a raduji se z toho.

Co Vás v nejbližší době čeká? 

Jako každý rok touto dobou - léto s příslibem dlouhých dnů, které lze zajímavě prožít.

autor článku: Kamila Paulová