Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Rozhovory

Filip Kahoun: Základ je fungující úřad a nepolitikařící zastupitelstvo

přidáno: 10. 07. 2015

Vystudoval střední průmyslovou školu a právě stavění domů se stalo jeho profesí. Baví ho stavět kreativní a ekologicky šetrné domy.

Žijete v Dobříši již od dětství?

Děkuji za otázku, díky které jsem znovu objevil zapadlé vzpomínky. Jsem původně z Prahy, jezdil jsem sem ale opravdu od narození. Dobříš jsem miloval od malička a až teď jsem si připomněl některé detaily a pocity. Prožil jsem zde opravdu to nejhezčí ze svého života. Dobříš pro mě byla doslova místem nádherného dětství  a  byl jsem díky tomu vždy větším patriotem než většina místních. Ty pocity byly vždy velmi silné i po dobu emigrace v Německu a Kanadě.

V čem Vám přijde Dobříš jedinečná?

Jedinečnost je určitě v poloze. Pořád mě ještě překvapuje rozlehlost lesů v takové blízkosti Prahy a i díky tomu čistý vzduch a životní prostředí. Fascinujeme mne reliéf okolí. Jsme dle mého jedním z nejlepších „satelitů“ Prahy, se skvělou dostupností v nádherné prostředí Brd, Vltavy atd. Tyto výhody jsou největší hodnotou. Měli by jsem jí ale společně ještě více zhodnocovat pro nás i naše děti. Chtěl by jsem aby se o Dobříši mluvilo i s určitou „závistí“ cizích jako o skvělém místě pro život a místní aby byli hrdí na svou Dobříš.

Jaké změny by jste na Dobříši uvítal?

Pro mě je Dobříš stagnující ospalá vesnice, která poslední dekádu zaspala svou příležitost stát se výjimečným místem ve Středních Čechách. Mohla by být upravenější, čistější. Mohla by být nabitá možnostmi vyžití nejen pro návštěvníky, ale hlavně pro vlastní obyvatele. Základem pro to je ale fungující úřad a nepolitikařící zastupitelstvo. Nové složení snad nastartuje změny nejen na úřadě samotném, ale i ve svých větších schopnostech jak Dobříš změnit. 

Máte v našem městě a okolí nějaké své oblíbené místo?

Moje nejoblíbenější místo je můj dům. Našel jsem pozemek v klidu, na kraji města. Odtud vyrážím s dětmi za zážitky, které mi okolí Dobříše umožňuje. Odtud vyrážím na kole po širém okolí a díky tomu znám dosti detailně celý region včetně nádherných skrytých oblastí. Hrozně rád se právě na toto moje oblíbené místo z výletů vracím. 

Co jste vystudoval za školu?

Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu Na Třebešíně, obor technické zařízení budov a i když jsem si myslel, že stavařina nebude můj zdroj obživy,  postupně jsem se k tomu vrátil. Baví mě kreativita stavění domů a „nejsem schopen“ postavit dům jinak než v pasivním standardu, ekologicky s racionálním přístupem k dispozicím vzhledem k pozemku a sousedům.

Máte i jiné zaměstnání než v oblasti politiky?

Na tuto otázku jsem již z části odpověděl. Kromě toho pronajímám nebytové prostory na náměstí a naštěstí nejsem a nebudu na naší vesnické politice závislý. A tak by to mělo být u všech, aby politika nebyla zdrojem zbohatnutí. 

Jak jste se dostal k politické kariéře?

Logický krok. Nespokojenost, jiný názor na vedení města, pár osobních zážitků hrůz, které jsou schopni radní nebo zastupitelé napáchat s rozpočtem, majetkem města. Jelikož jsem zdravě nebo pro někoho nezdravě sebevědomý s docela dost životními zkušenostmi, tak sebedůvěra ve vlastní schopnost být Dobříši přínosný mě přivedla k politice.

Jakou oblast máte ve své funkci zastupitele na starosti a čeho by jste rád ve své funkci především dosáhl?

Po minulých čtyřech letech ve finanční komisi, kde převažovala většina členů z minulé koalice a bránila mi v kontrolách pro mne zajímavých částí města a jeho společností, jsem byl nominován do komise administrativně-právní. Nevím, jestli je ideální pro mne, ale přijal jsem. Hlavní krok, který jsem si vzal za osobní cíl je vyřešení kauzy Západní, která se táhne už od roku 2003. a kde hlavním problémem je rozhodování stavebního úřadu na Dobříši pod vedením Ing. B. Zbírala. Rozhodování, které i soudy komentují slovy cituji:  Stavební úřad Dobříš ve věci dotčených staveb stabilně nerespektuje pravomocné rozsudky správních soudů a rozhodnutí nadřízených správních orgánů, což lze vnímat jako příklad svévole a arogance při výkonu státní moci vůči dotčeným osobám a podněcuje úvahy o potřebě konkrétních opatření k nápravě ze strany nadřízených úřadů“.  

Minulá radnice tolerovala tuto ignoraci a udržovala obyvatele ul.Západní v děsu a nevědomosti a pomalu se posouvala k opravdovému odstranění stavby tak, jak je již několik let v rozsudcích. Stavební úřad nebyl vůbec nápomocen v řešení problému, který před mnoha lety zavinil a neustálým prosazováním svého právního názoru pomalu přibližuje obyvatele 12 bytů a 7 řadovek ke zbourání.  Jednání Stavebního úřadu je příkladem nezodpovědnosti a svévolného výkladu zákonů a norem. Toto je jeden z cílů.

Zimní stadion je jeden z dalších oblastí. Možná se bude tuto zimu bruslit. Uvidíme podle stavu technologie.

Prozraďte nám, co by jste ve svém životě změnil?

Nic. Já ničeho nelituji a nad ničím si nestýskám, za nic se nestydím, nikomu jsem neublížil. Některé věci mě mrzí, ale nebrečím nad tím, že jsem měl něco udělat jinak. Co bylo, to bylo. Rozhodoval jsem se v životě tak, jak jsem v ten časový okamžik myslel, že je nejlepší. Beru si ponaučení z minula, ale minulost nezměním. Všechno rozhodování  je moje plná zodpovědnost s vědomím všech kladých i záporných následků. Jsem skoro spokojený.

Máte děti a manželku?

Mám děti, které mě naplňují a které jsou pro mne prioritou. Na posledním zastupitelstvu jsem byl lehce slovně napaden ženou, slovy, že ví, co jsem zač. Neví. Mé zážitky z posledních let jsou podobným příkladem nefungování úřadů. V tomto případě Policie, která jednala v intencích zadaného obvinění s nulovou snahou věc nestranně vyšetřit.  Státní zastupitelství, které nepřipouštělo i variantu, že obvinění nemusí být pravdivá a nakonec soudce, který, jak jsem se dozvěděl již před procesem, „rád trestá“. Manželku již nemám, rozvedli jsem se na mou žádost.

Co rád děláte ve svém volném čase?

Ve volném čase se věnuji hlavně dětem. V novém školním roce by jsem chtěl začít vést kroužek atletiky s pár dalšími lidmi. Beru si příklad z oddílu orientačního běhu O.K. Dobříš. Jinak jezdím na kole, hraji fotbal, jezdím motokros, lyžuji, ale vše již jen okrajově, až když mi zbude čas a neubírám tím svou péči dětem.

Máte ještě nějaké své životní sny, které by jste si chtěl v životě splnit?

Životním snem je vychovat ze svých holek otevřené a všestranné bytosti a všechny činnosti, které dělám i na zastupitelstvu jsou nepřímou cestou k tomuto cíli.

Máte nějaké své „životní motto“?

Vše vidět v souvislostech je základem úspěchu.

autor článku: Kamila Paulová