Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Rozhovory

Adam Böhm: V Dobříši bych chtěl více podpořit cyklodopravu

přidáno: 08. 09. 2015

Zastupitel města, který se nebojí komunikovat s občany našeho města. Rád se s vámi po domluvě projede na kole nebo sejde na kávu či pivo. IT manažer, který má komunální politiku především jako svůj koníček. Vášnivý cestovatel, který se vždy těší domů na svou manželku a čtyři děti.

Žijete v Dobříši již od dětství?

Do Dobříše jsme se přistěhovali před osmi lety. Společně s manželkou a dětmi jsme se sem přistěhovali z Prahy, když byly děti malé. Byl to pro nás trochu krok do neznáma, protože jsme tady neměli žádné příbuzné, žádné vazby… Ale moc se nám tu líbí a jsme rádi, že jsme tohle rozhodnutí udělali.

Co se vám na Dobříši líbí? 

První, co nás zaujalo, je okolí Dobříše. Krásná příroda, kam se dá se jít na výlet nebo vyjet na kole. Postupně jsme se ale také začali v Dobříši seznamovat a poznávat společenské a kulturní dění. 

Zažili jsme řadu pěkných koncertů a představení v kulturním domě a máme rádi Vlašku, jednak jako místo pro příjemný odpočinek, ale také jako cíl, kde se můžeme odměnit za sportovní výkon.

Jako rodilý Pražák, který žil i na několik jiných místech, přidám ještě jeden postřeh. Mám dojem, že Dobříš má správnou velikost. Je dost velká, aby tu byla rozumná infrastruktura, školy, mimoškolní aktivity, kulturní život. Ale zároveň je dost malá, aby se tu člověk necítil ztracený, aby se z města nestala nějaká administrativní jednotka bez vlastní identity, bez vlastní duše. 

Jaké změny byste v Dobříši uvítal?

Je mi líto, že se nepodařilo realizovat projekt rekonstrukce náměstí. Každý den jezdím autobusem do práce do Prahy, ale přesto je mi líto, že náměstí je hlavně autobusové nádraží a ne místo, kde by člověk rád poseděl a odpočinul si. 

O letošních prázdninách jsme s rodinou navštívili několik měst v Čechách a ať už to byl Vimperk, Třešť nebo známá Telč, všude jsem jim náměstí záviděl. 

Ale věřím, že to je otázkou času a že se i naše náměstí podaří proměnit.

Kromě toho se těším, že se z Dobříše bude dál stávat město, které podporuje kulturní, spolkový a sportovní život, kde mají školy prestiž a kde úřady fungují tak, že tam občané rádi chodí. Řada kroků v těchto oblastech už běží, ale je to o každodenních malých krůčcích, které prostředí kolem nás proměňují a ve kterých je důležité vytrvat.

Když jsem se před několika lety zapojil do práce komise pro Fond kultury, sportu a volného času, odcházel jsem z prvního setkání v úplné euforii, protože jsem byl nadšený, že v tomhle městě funguje několik desítek organizací, které se snaží něco dělat pro město nebo pro lidi kolem sebe. 

A nedávno jsem na našem finančním úřadě zažil tak ochotný přístup, že jsem si říkal, kdyby takhle fungovaly všechny úřady v naší zemi, byli bychom o mnoho dál.

Osobně by se mi také líbilo, kdyby se v Dobříši podařilo víc podpořit cyklodopravu a zkultivovat okolí rybníků. Žil jsem nějakou dobu v severoněmeckých Brémách, kde z náplavky podél řeky udělali krásné místo pro odpočinek nebo setkávání. Proč by podobně příjemná nemohla být i procházka kolem Papeže?

V čem vám přijde Dobříš jedinečná?

Pro mě je Dobříš ideální místo k životu. Krásné prostředí, dobrá dostupnost do Prahy, která je pro mě důležitá kvůli mé práci, místo, kde se mohou učit a rozvíjet moje děti a kde můžeme strávit příjemný čas i společně jako rodina.

Máte nějaké své oblíbené místo v Dobříši, kde vás mohou potkat i vaši příznivci? 

Oblíbených míst mám v Dobříši dost. Pokud byste se se mnou chtěli setkat, kontaktuje mě prosím na mailu bohm@mestodobris.cz a můžeme si jít spolu zaběhat, projet se na kole nebo zajít na kávu nebo na pivko.

Co jste vystudoval za školu?

Pracuji v IT oboru a vystudoval jsem MFF UK.

Pracujete pouze v oblasti politiky nebo máte ještě jiné zaměstnání?

Místní politika je pro mě koníček. Zdrojem obživy je pro mě moje profese manažera v oboru IT. Pokud by vás zajímalo více o mé profesní dráze, podívejte se na můj LinkedIn profil.

Jak jste se dostal k politické kariéře?

Oslovili mě známí z Dobříše, a protože si myslím, že by se měl člověk starat i o věci, které jsou za jeho vlastním prahem, začal jsem se postupně zapojovat. Nejprve jsem se účastnil jednotlivých akcí, potom jsem v roce 2010 podpořil svojí stranu, tedy ODS, účastí na kandidátce. V komunálních volbách, které se konaly v roce 2014, jsem se pak rozhodl udělat další krok, vyjádřil jsem přání kandidovat na volitelném místě, dostal jsem důvěry svých kolegů i voličů a stal jsem se jedním ze zastupitelů.

Jakou oblast máte ve své funkci zastupitele na starosti a čeho byste rád ve své funkci především dosáhl?

Kromě své role zastupitele jsem také členem Finančního výboru. Do své práce na městě přináším vlastní energii a nápady, ale jsem rád, že jsem členem týmu pěti zastupitelů za ODS, protože v současné ODS se kloubí zkušenosti s vedením města i čerstvé síly a pro rozvoj města je důležité oboje.

Komunální politika může špatně fungovat hlavně ze dvou důvodů. 1) Buď se jí věnují lidé, kteří tomu nerozumějí, neznají místní agendu, případně se bojí dělat rozhodnutí. 2) Nebo se jí věnují lidé, kteří spíše než prospěch města sledují prospěch vlastní nebo prospěch vlastní firmy. 

Chtěl bych přispět k tomu, aby Dobříš nedoplácela ani na jedno a aby se naše město dál rozvíjelo v místo, kde se bude skvěle žít.

Máte děti a manželku?

Ano, jsem ženatý a máme čtyři děti ve věku od batolete po školáka na druhém stupni.

Co rád děláte ve svém volném čase?

Rád sportuji, mám moc rád hudbu. V létě rád chodím po horách, aktuálně se těším na to, že na konci letošního roku naši rakouští sousedé dokončí dálnici z Dolního Dvořiště na Linz a že se tak Alpy zase o něco přiblíží k Dobříši :).

Máte ještě nějaké své životní sny, které by jste si chtěl splnit?

Těším se, že budu cestovat. Mám dlouhý seznam míst, kam bych se chtěl podívat. Měli jsme děti poměrně brzy, a i když se s nimi dá podnikat řada věcí, je potřeba jim délku a náročnost cest a výletů a túr přizpůsobovat. Ale blíží se doba, kdy budeme moct vyrazit na delší cesty, ať už s nimi nebo sami se ženou. Jeden z cílů, kam se určitě podívám, jsou Himaláje.

autor článku: Kamila Paulová