Dnes je pondělí 25. březen, svátek má Marián.

Rozhovory
Menubox
Restbox

Hadžega: Dobříš uvažuje o spolupráci s italským městem. Zapojte se i vy

přidáno: 06. 09. 2016

Redakce Dobříšska aktuálně zachytila informaci, že se ve vedení města diskutuje možnost rozšíření zahraniční spolupráce města Dobříše s jedním z italských měst v kraji Marche. Redakce v této souvislosti položila několik otázek radnímu města panu Tomáši Hadžegovi, který je jedním z hlavních iniciátorů tohoto projektu.

Pane inženýre, je informace o hledání partnerského města v Itálii pravdivá, nebo jsou to jen „šumy z radnice“?

Nejsou to jen „šumy“ a mohu potvrdit, že vedení města uvažuje o partnerství s některým italským městem v kraji Marche.

Proč právě v kraji Marche a proč se tomuto projektu věnujete Vy?

Kraj Marche není náhodnou variantou. Vycházeli jsme ze skutečnosti, že Středočeský kraj má s tímto krajem v Itálii už partnerskou smlouvu uzavřenou, a tak by bylo možné použít tuto krajskou aktivitu jako podklad a odrazový můstek pro navázání partnerství města Dobříše. A proč se tomu věnuji já?  Prostě jsem s tím nápadem přišel první, a tak mě rada prozatím pověřila přípravou a případným zahájením.

Co se v rámci tohoto projektu už uskutečnilo a jak si představujete další vývoj?

Prozatím jsme na úplném začátku. Požádali jsme zahraniční odbor Středočeského kraje o zprostředkování informace o zájmu města Dobříše spolupracovat s partnerským městem v Itálii. V současné době probíhá výběr vhodného města, pak bude následovat výběr okruhů spolupráce a případné zavření partnerské smlouvy.

Má už vedení města jasné okruhy možné spolupráce?

Bude zcela určitě záležet na návrzích z italské strany, ale vzhledem k tomu, že Dobříš je historické a turisticky zajímavé centrum, domníváme se, že spolupráce by se měla odehrávat zejména v oblasti turistiky a péče o památky. Předpokládáme, že by se dále mohla týkat sportu, kultury a komunikace s občany města.

Předpokládáte, že budoucí spolupráce bude pouze na úrovni vedení města?

Rozhodně ne. Děkuji za tuto otázku a chtěl bych prostřednictvím Dobříšska aktuálně požádat všechny občany města, kteří by se chtěli na této aktivitě jakkoliv podílet, aby se mi ozvali na můj e-mail. Byl bych velmi rád, kdyby vzniklo neformální občanské společenství, které by utvářelo obsah a rozsah možné budoucí spolupráce. Tento projekt bude dlouhodobě funkční pouze za předpokladu, že bude zajímavý pro větší skupinu lidí, kteří navážou v partnerských městech společenské a osobní vztahy. Vedení města má pouze ambice případnou spolupráci odstartovat a moderovat. Občané budou rozhodovat o tom, jestli se tato aktivita rozvine a bude dlouhodobě fungovat.

autor článku: Redakce DA