Dnes je úterý 19. únor, svátek má Patrik.

Rozhovory
Menubox
Restbox

Rozhovor s Renatou Kubátovou o mocném kouzlu tance

přidáno: 03. 01. 2018

Máte či nemáte rádi tanec? Ať už ano či ne, následující rozhovor je určený pro všechny, kteří chtějí zjistit, v čem tkví kouzlo a vášeň tance.

Dnes vám přinášíme rozhovor s dlouholetou dobříšskou učitelkou tance, která během své kariéry motivovala nemálo dívek k tanci. V čem tkví kouzlo tance? Proč na nás tanec má pozitivní vliv? Co vám může tanec dát? Odpoví vám sama vášnivá tanečnice, Renata Kubátová.

Jakou cestou jste musela projít, abyste se stala učitelkou tance?

Abych se stala pedagogem tance, musela jsem projít poměrně dlouhou cestou. Nejprve jsem v jedenácti letech začala studovat v Praze osmiletou taneční konzervatoř, před kterou jsem samozřejmě navštěvovala dobříšskou ZUŠ. Po absolvování konzervatoře jsem nastoupila na HAMU – Hudební a taneční fakultu akademie múzických umění, obor pedagogika tance, kde jsem studovala pět let.

Chtěla jste už jako malá učit tanec v dobříšské ZUŠ?

Ano. S nadšením jsem přijala nabídku od vedení ZUŠ Dobříš, kde vyučuji tanec již pátým rokem. Bylo mi nabídnuto vyučovat moderní tanec, což mne potěšilo, jelikož na tuto specializaci jsem se i na škole zaměřovala. Jinak přímo v Dobříši a jeho okolí učím již osmým rokem.

Pracujete i mimo Základní uměleckou školu Dobříš?

Ano, pracuji. Jsem učitelka v dobříšské MŠ, tanec vyučuji jak v naší MŠ, tak v Rodinném centru Dobříšek a taky i ve zmíněné ZUŠ Dobříš. Několikrát do měsíce hraji a tančím v Černém divadle v Praze. A nárazově vystupuji v jedné historické taneční skupině.

Jaký druh tance vyučujete?

Na ZUŠ vyučuji moderní tanec a balet. Původně to byl pouze moderní tanec, ale z důvodu zájmu se hodiny rozšířily i o hodiny baletu. Vždy mám v hodině využity prvky gymnastiky, folklóru, akrobacie, jazz dance, contemporary dance.

Učíte celý svůj život tanec?

Vlastně skoro celý život. Ať už jsou to v práci děti, na škole žáci, tak částečně i dospělí. Při studiu na vysoké škole jsem začala učit na pražských ZUŠ a v zájmových tanečních kroužcích.

Proč Vás tanec okouzlil?

Tanec je pro mě vším již od dětství a jsem ráda, že tuto radost teď mohu jako pedagog tance rozdávat dál. Základními prvky při mých hodinách s dětmi jsou radost z pohybu a příjemná atmosféra. Zpětnou vazbou zjišťuji, že taková hodina děti baví a motivuje je k dalším pohybovým činnostem. A to samozřejmě i mě. Děti mě motivují a dávají mi plno energie.

Učíte děti nebo i dospělé?

Nyní učím jenom děti, jelikož na více lekcí mi již bohužel nezbývá čas. A to věkově děti od 4 do 15 let.  Dříve jsem učila i dospělé či cvičení rodičů s dětmi. Teď už spíše jen takové menší rozcvičení pro kolegyně z taneční skupiny před začátkem každého tréninku.

V čem má tanec kouzlo? 

Tanec je důležitým základem pro pohybový projev člověka, působí na všestrannou tělesnou přípravu. Prostřednictvím pohybu tak vlastně prožíváme hudbu a zároveň vyjadřujeme svoje pocity. Je velmi důležité podporovat přirozenou radost z pohybu. Osvojit si pohybové vlastnosti a pohybové kvality je důležité pro život. Je to určitě ušlechtilá činnost, tedy jedna z aktivit, kterou by měli všichni rádi provozovat.

Mohou přijít rodiče se svými dětmi na lekce?

Jelikož na ZUŠ je výuka tance předmětem školního vzdělávacího programu, která má své pravidla, tak to bohužel není možné. Jedna z možností, jak děti vidět tančit, je několikrát ročně na vystoupeních (Podzimní koncert, Adventní koncert na dobříšském zámku, Májové slavnosti atd). Nyní je velký zájem do všech oborů na dobříšskou ZUŠ, tudíž příjem nových žáků je omezen z důvodu naplněné kapacity školy. Proto je vhodné pro nové zájemce o studium vždy absolvovat přijímací zkoušky v červnu. V září je to obtížnější a již nejsou volná místa.

A teď trochu tematická otázka. Jak jste prožila vánoční svátky a vstup do roku 2018?

Vánoční svátky jsou pro mě vždy klidnou a pohodovou záležitostí spojenou s rodinou a mými přáteli. Prostě: volno, pohoda, procházky, návštěva divadel a vánočních koncertů a samozřejmě pohádky v televizi. Letos jsem znovu zhlédla Louskáčka v Národním divadle v Praze, který mě pokaždé okouzlí.

Máte nějaké své životní motto, které provází Vaši životní cestu?

Motto zřejmě nemám, jen vždy dávám dětem takovou radu. Například v choreografii a při trémě na vystoupení: „Když nevíš, tak se toč“

autor článku: Kamila Paulová