Dnes je pondělí 18. březen, svátek má Eduard,
je Mezinárodní den nenávisti.

Rozhovory
Menubox
Restbox

Milan Suchý: Jsem šťastnej chlap a už si toho umím i vážit

přidáno: 23. 07. 2017

Rozhovor nejen o nejtypičtějším klientovi fitnesscentra, což je muž – padesátník, o škodlivosti přehnaného cvičení v šestinedělí, nejlepší kloubní výživě, ale i dobré kávě.

Když se Fitnesscentrum v Dobříši přesunulo na nové místo vedle továrny Bobcat, evidovala městská policie zvýšený výskyt dopravních nehod na místě křižovatky před benzínovou pumpou Pap Oil. Nedivím se. Ani já jsem se neubránila pohledu vlevo, jak nám rekonstrukce pěkně proběhla, a nové místo pro fitness nadšence začalo žít novým životem…

Milane, kolik takových začátků máte už za sebou?

Tohle je třetí fitko na Dobříši, ve kterém se realizuji a cca další 4-6 jsem postavil „na klíč“ v jiných městech.

A toto místo je finální? Nepočítáte už s rozšířením?

Nějaké změny ještě samozřejmě hodlám udělat, ale místo bych jako finální viděl…koneckonců, investice do stávajícího se bude vracet léta.

Jaká byla Vaše životní cesta ke cvičení? Kdy Vás to chytlo? Měl jste vzor nebo sen a šel jste za tím?

Se cvičením jako takovým jsem začal na základní vojenské službě v roce 1987, kdy se mi do ruky dostala kniha Ludovíta Majora, v té době ještě vydaná ve slovenštině (stála 12, - Kčs ). Činky jsme si udělali z betonu a lešenářských trubek a cvičili i v mrazech pod otevřeným nebem. Přimrzlá tyč k dlani nebyla výjimkou.  V porovnání s dnešním vybavením to byl vážně pravěk.

Nejrušnějším měsícem pro fitness centra prý bývá leden, platí to tak stále?

Leden ano, ale kupodivu statistiky fitka, i přes kratší počet dní, ukazují na únor.

Mnoho klientů se za ta léta stalo Vašimi přáteli, nestala se někdy z tréninků už spíše řízená rehabilitace, protože, co si budeme povídat, po čtyřicítce už se ta záda a kolena občas ozvou…

Můj v současnosti nejstarší klient je sedmdesátník a nemám pocit, že by pouze rehabilitoval. Samozřejmě používané zátěže už nejsou jako zamlada.

90. léta - doba velkých svalů, kdy na Vás z každého rohu fitka cenil bělostný chrup Arnold Schwarzeneger je dávnou minulostí, jaký je současný trend?

Dnes je éra tzv. funkčního aparátu. Prostě zdravé tělo, ve kterém je Vám dobře a které Vám dobře slouží i ve vyšším věku. Mým nejčastějším klientem je muž – padesátník, který pochopil, že je třeba se o sebe začít starat.

Já sám vrcholový sport opouštím, jdu teď výhradně cestou zdraví. Je třeba mít se rád a tělo zbytečně nepřetěžovat. Často to vysvětluji maminkám po porodu, které jsou schopné mi sem ještě v šestinedělí přijít třeba s desetidenním miminkem a chtějí začít trénovat. Šestinedělí je svaté. Tělo se má hojit a ne zvedat činky nebo nedej bože cvičit břišní svalstvo. To si akorát tak koledují o trvalé břišní rozestupy.

Jak vypadá takový trénink s čerstvou maminkou?

Záleží na tom, jestli před porodem cvičila či ne, dále záleží na tom, zda miminko přišlo na svět spontánně nebo císařským řezem, obě situace vyžadují jiný cvičební postup. Každopádně je třeba začít s posilováním zad, protože těhotenství ženě posune těžiště a i kloubní pouzdra jsou značně uvolněná. Je třeba začít pozvolně, netlačit na sebe a nespěchat. V první řadě jsou cviky, které pracují s vnitřním stabilizačním systémem.

A jak přistupuje k Vašemu nejtypičtějšímu klientovi – muži kolem 50ti let, který nikdy ve fitnesscentru ještě nebyl, ale záda volají SOS a lékařská zpráva je třeba neúprosná. A je nutné začít.

Držím se přísloví: Kdo se učí chodit, neběhá. Je nejprve třeba vytvořit pohybové návyky a v ideálním případě sestavit i domácí trénink. Ne každý má čas chodit do fitka 3 týdně. Domácí cvičení ovšem vyžaduje pevnou vůli. Ne každý ji má. I já se učím anglicky hlavně kvůli a s paní učitelkou.

Nejtěžší je někdy paradoxně poprvé vzít za kliku fitka. Proto s některými klienty začínám klidně i mimo pracovní dobu.

Zkusím shrnout Vaši nabídku – cvičební program u Vás najde:

  • adolescent toužící po mužnějším vzhledu,
  • 17ti- letá dívka, která chce dostat 10 kilo dolů a potřebuje to jako sůl,
  • těhotná maminka, která nechce o formu přijít
  • a následně maminka po šestinedělí, které frmol kolem miminka nestačí a už by zase ráda dopla džíny
  • sportovci tělem a duší
  • závodníci
  • ženy a muži bez ohledu na věk, kteří potřebují zpevnit a cíleně si zlepšit kondici třeba po úrazu

Cvičební program sestavím komukoliv, kdo má chuť s sebou něco dělat, takže věk, zdravotní stav i cíl jsou až na druhém místě.

Jaký cvik máte Vy nejraději? Tipuju Vás na mrtvý tah….

Flexe pravého předloktí (pohyb při přidání plynu na motorce).

Co Vaši kluci? Jdou už trochu ve Vašich šlépějích?

Vždy v sobotu spolu pravidelně cvičíme, dělám jim tady opičí dráhu, ale to mi nejdřív musí Daník udělat kafe, což už bravurně ovládá…. jinak se neproberu…Daník, si dokonce vede svůj tréninkovej deníček. Davídek je spíše duše uměleckáJ. Kluci milujou tenis, takže chodí do kurzů k Beranům a začali jsme i běhat. Daník dokonce získal 3. místo v plzeňském Predátorovi. Ale od jakéhokoli vrcholového sportu se je pokusím držet dál.

Existuje v současnosti nějaký nový trend? Nebo tu už všechno bylo a novum je pro změnu po TRX , cvičení s vlastní vahou?

Historie se víceméně opakuje. Nebráním „novým“ trendům, pokud jsou využívány účelně a smysluplně.  Bohužel  někdy lidé podlehnou reklamě, a pokud 50tiletý nikdy necvičící člověk začne bez jakékoliv přípravy  např. s Crossfitem, jde vyloženě o devastaci těla, to zemře (nic proti Crossfitu).

Neuvažoval jste někdy o vyhlášení nějaké cvičební výzvy v rámci fitka? Jako třeba za půlroku o pět kilo lehčí apod.?

Nemám rád tyto výzvy, jsem zastáncem evoluce, ne revoluce, a to nejen u cvičení. Vše má mít pozvolný vývoj a jakékoliv rychlé změny vedou většinou k jednostrannému přetížení těla.

Jaký je Váš názor na ALAVIS – kloubní výživu pro koně? Na malou chvíli existovala i řada ALAVIS – PRO LIDI, ale v současné době ji již nelze nikde sehnat. Musím říci, že to jediné mi zabralo na náchylná kolena, když jsem začala po několika letech opět běhat..

Farmaceutická lobby je velmi silná, asi to Vám k tomu řeknu. A závodním koním by nikdo nic špatného nikdy nedal.

Nebudu lákat na dobrou kávu, protože spojení Coffee pointu a Vaší osoby je všeobecně známo…jak se vlastně láska ke kávě stane i profesionální záležitostí?

Mám kamarády Standu a Martina, se kterými jsme si pořád říkali, v čem bychom mohli podnikat spolu. Kávová gastronomie byla v Čechách ještě před pár lety katastrofální, co se týče kvality, názvosloví, základních znalostí personálu o servírování apod. Dodnes si v menu spousty pizzerií (honosících se italským názvem) přečtete názvy typu piccolo (i pikolo)  velké, malé presso… Tak jsme si řekli, že tady je díra na trhu, vše ostatní už pak byla věc studia, poshánění kontaktů a techniky.

Další Vaší láskou jsou motorky…dáte nám tip na motorkářský výlet?

Záleží, kolik budeme mít času…

  • 2 hodiny- Berounsko

  • Celý den- Šumava

  • Víkend a více - Alpy

Jak byste popsal svůj stav duše a těla 23. července roku 2017?

Jsem moc šťastnej chlap a můžu říct, že si toho už umím i vážit.

 

Zaujal vás náš rozhovor a máte chuť si jít za panem Suchým zacvičit?

Aktuální informace z Fitnesscentra Dobříš můžete sledovat také na facebookovém profilu Fitnesscentrum Dobříš. Těší se na vás :-)

autor článku: Zdeňka Žádníková Volencová a Milan Suchý