Dnes je pondělí 18. březen, svátek má Eduard,
je Mezinárodní den nenávisti.

Rozhovory
Menubox
Restbox

Gabriela Hrubá: Parkour je nejen trénink fyzičky, ale i mysli a soustředění

přidáno: 24. 09. 2017

Možná už jste je v dobříšských ulicích a na hřištích zahlédli… Skákající děti přes různé překážky, v létě na hřišti, v zimě v tělocvičně. Co vlastně Parkour je a proč je některými lidmi tak moc odsuzovaný?

Parkour se stává čím dál více populárním nejen u náctiletých dětí. I v našem městě se u dětí těší velké oblibě a zájmu. Dobříšský Parkour vede dlouholetá sportovkyně Gabriela Hrubá. My jsme se jí zeptali, jak takový trénink probíhá… 

Kde vznikla vlastně aktivita zvaná Parkour?

Parkour vznikl ve Francii. Zakladatelem je David Bell.

Je to hit posledních let nebo už má delší historii?

Vzhledem k tomu, že se jedná o fyzickou aktivitu, při které se člověk snaží co nejefektivněji překonat jakoukoli překážku, ať už ve městě nebo v přírodě, dá se říci, že jde o nadčasovou aktivitu.

Jak jste se dostala k Parkouru Vy?

Mě přivedl k Parkouru můj dvanáctiletý syn, který se mu chtěl věnovat. Začala jsem tedy hledat, zda se v Dobříši nebo v blízkém okolí Parkour provozuje. Bohužel jsem zjistila, že nejbližší možnost je až v Praze. Protože jsem věděla, že je v Dobříši spousta dalších příznivců Parkouru, společně se synem jsem se rozhodla Parkour v našem městě založit. Všem jsem tak chtěla dát příležitost se sjednotit, spojit dohromady začátečníky a pokročilé, aby si tak na společných trénincích mohli předávat zkušenosti a dovednosti.

Je to bezpečný sport? Přece jen se jedná o skákání přes někdy i velmi vysoké překážky…

Jmenujte mi jediný bezpečný sport!? Samozřejmě, že je Parkour do jisté míry nebezpečný, ale velkým plusem Parkouru, kromě samotného fyzického zlepšování a zdokonalování, je i trénink mysli a soustředění jedince. Především díky tomuto tréninku se pak v Parkouru dají vidět neuvěřitelné fyzické výkony, které se často zdají být nebezpečné. Nebezpečné jsou ale jen pro ty, kteří se Parkouru věnují jen pro jeho popularitu. Člověk, který tomuto sportu skutečně propadne, totiž pochopí, že při Parkouru jde především o hlavu, soustředění a zdravou míru sebevědomí. Pak se míra nebezpečnosti stává přijatelnou jako v jakémkoli jiném sportu.

Jak vznikl Parkour v našem městě?

Jak už jsem zmínila, dobříšský Parkour vznikl spíše z důvodu zájmu dětí spojit se dohromady, sjednotit se. Vzhledem k velké vlně zájmu o Parkour a zároveň i k nulovým možnostem hřiště pro Parkour určeném, jsem se spojila se zastupitelem města panem Filipem Kahounem, o kterém vím, že se aktivně zajímá o zlepšování sportovních možností v Dobříši (např. obnova skate parku, výstavba cvičících a posilovacích hrazd na Brodcích a u Židovského hřbitova) a společně jsme při jednání s Janem Markem vybrali vhodné místo pro výstavbu hřiště a zároveň jsme si nechali vypracovat i jeho grafický návrh.  Bohužel je ale výstavba hřiště z finančních důvodů v dohledné době nerealizovatelná.

Máte dobříšský Parkour jako oficiální kurz?

ParkourDobříš se nikdy netvářil jako oficiální kurz. Já sama jsem aktivní sportovec a profesionální trenér. Při trénování s dětmi se zaměřuji na sílu, rychlost a koordinaci pohybu, které jsou pro Parkour důležité. Stejně důležitá je ale i řekněme gymnastická zkušenost, která mi bohužel chybí. Ráda bych proto k sobě uvítala dobrovolníka, který by dětem tuto zkušenost mohl předávat.

Jaké děti se mohou přidat?

Přidat se mohou všichni, kdo mají o Parkour zájem. Začátečníci i pokročilí. Věk ani pohlaví nehrají roli. Důležité je nadšení a účast :-). 

Co všechno se děti naučí?

Často i obyčejný kotrmelec, stojka nebo klik jsou velké pokroky. Mým hlavním zájmem je to, aby děti samy na sobě ucítily, jak fungují jejich svaly a tělo (síla a rychlost) a v ideálním případě si uvědomily i propojení jejich mysli a soustředění (koordinace). 

Kdy probíhají tréninky?

Ráda bych zachovala tréninky každé pondělí od 18.00 - 19.00 v tělocvičně 2. ZŠ Dobříš. Veškeré aktuální informace jsou k nalezení na Facebooku ParkourDobříš.

Nemusí se tedy rodiče o děti bát?

Rodičům nemůžu zaručit, že se dětem během tréninku nic nestane. Rozhodně ale dělám maximum pro to, aby se riziko zranění během tréninku minimalizovalo.

Pokud vás rozhovor o Parkouru s Gábinou Hrubou zaujal, tak neváhejte a přiveďte děti na trénink!

autor článku: Kamila Paulová a Gabriela Hrubá