Dnes je středa 22. květen, svátek má Emil,
je Mezinárodní den pro biologickou diverzitu.

Rozhovory
Menubox
Restbox

Ke Štědrému dni vám přejí osobnosti z Dobříše

přidáno: 24. 12. 2017

Co vám přejí nejrůznější osobnosti našeho města k Vánocům? Jak vánoční svátky sami tráví a co by chtěli objevit pod vánočním stromečkem? Pojďte si přečíst vánoční článek.

Jindra Kastnerová – Kulturní dům Dobříš

Věřila jste jako malá v Ježíška? 

Ano, vždy jsme ho s mými sestrami vyhlížely za oknem a netrpělivě čekaly, kdy zazvoní na zvoneček, abychom mohly přijít ke stromečku.

Po jakém dárku jste jako malá toužila? 

Už si ani nepamatuji, ale měla jsem ráda knížky a společenské hry.

Co si přejete k letošním Vánocům? 

Nic, já už jsem ten nejkrásnější dárek dostala v září, vnučku Ninu.

Jak trávíte Vánoce? 

Asi jako většina lidí. Snažím se, aby byly v klidu, takže kromě přípravy štědrovečerní večeře, jsou na pořadu tradiční pohádky, Rybova mše, procházky s přáteli a návštěvy rodiny.

Co byste popřála našim čtenářům?

Klid, pohodu a zdraví, a pak možná i zdravý nadhled nad věcmi a událostmi kolem nás, aby převážil rozum a cit nad strachem a nenávistí.  

 

Jan Tománek – sportovec a Mistr Světa v 70.3 Ironmanu 2017

Věřil jste jako malý v Ježíška?

Samozřejmě. A pravděpodobně i proto je prožívání Vánoc v dětství silnou vzpomínkou. Pak přišel ten moment pochybností o existenci Ježíška a možná až chvilková deziluze z objevení pravdy, což nyní kompenzují úsměvy těch, kterým dárky dáváme.

Po jakém dárku jste jako malý toužil?

Vždycky jsem chtěl koně a nikdy jsem ho nedostal. Ale když budu uvažovat racionálně, tak to prostě nebylo možné. Když jsem se začal čím dál tím více realizovat a prosazovat ve sportu, tak to byly často sportovní pomůcky od chráničů na Taekwondo, fotbal, po lyže nebo kolo.

Co si přejete k letošním Vánocům?

Štěstí, zdraví a lásku.

Jak trávíte Vánoce?

Tradičně v úzkém kruhu rodinném.

Co byste popřál čtenářům? 

Žijte naplno a užívejte si to!

 

P. Angelo – dobříšský farář

Jak trávíte Vánoce?

Tradičně. Přesněji netradičně a tradičně. Netradičně proto, že je nebudu trávit v rodinném kruhu (rodiče už nežiji, bratr je s rodinou poněkud daleko), pravděpodobně si nepřipravím klasickou štědrovečerní večeři, ale něco jednoduššího. Tradičně pak oslavím tento svátek v noci při mši, a to hned třikrát: v Rosovicích (v 21 hodin), pak ve Svatém Poli (ve 22.30) a na Dobříši o půlnoci. Nesmím zapomenout na malé zastavení s dětmi v kostele odpoledne se zpíváním koled – na to se těším! Nedávno mi došlo, že když jsem byl menší, tak jsem se těšil nejvíc na to, co dostanu pod stromeček. Nyní prožívám radost z toho, že mohu zprostředkovat druhým „pravou atmosféru Vánoc“. Následujícího dne 25. prosince mám pouze dvě dopolední bohoslužby a teprve poté přijde oddechnutí. Musím prozradit, že vánoční maraton mi moc neumožňuje prožít to, že slavím vlastně výjimečný svátek. K tomu mám kapacitu spíš od 25. prosince až do svátku „Tří králů“: považuji to za velké štěstí, že doba vánoční trvá skoro dva týdny, během jednoho dne bych totiž nebyl schopný nově „rozbalit“ ten úžasný Boží dar, který se zviditelnil narozením malého Ježíše.

Co byste popřál čtenářům?  

O Vánocích si běžně popřáváme radost, pokojné a pohodové dny, lásku. A stejné přání bych si dovolil vyslovit i teď, ale na jiné rovině: ať můžeme přijmout a prožít, že Bůh dává skutečnou a hmatatelnou radost, pohodu a lásku! Ještě bych chtěl zmínit, že kolem "Tří králů" budu žehnat domy těch, kteří o to projeví zájem (to se v Itálii dělá běžně každý rok kolem toho svátku). Ale možná by se čtenáři stejně ostýchali mi napsat a požádat o žehnání domu (samozřejmě je to zdarma stejně jako ostatní "věci" v kostele). Krásné Vánoce!

 

Michal Ciboch – učitel, trenér a sportovní nadšenec

Věřil jste jako malý v Ježíška? 

Na Ježíška jsem jako malý věřil, ale netrvalo to u mě dlouho z důvodu rychlejšího přetváření věcí tajemných ve věci reálné. Postaral se o to především můj o tři roky starší bratr.

Po jakém dárku jste jako malý toužil? 

Touhu, která mi nebyla naplněna, si nepamatuji. Neznamená to, že jsem dostával pod stromeček vždy vše, co jsem si přál. Spíše mi vždy udělaly radost dárky, které jsem dostal. Největší radost jsem měl ze sportovních dárků – boby, sjezdovky, běžky a brusle. Většinou jsme nejvíce tyto dárky ohodnotili při společné zábavě na horách, zimním stadionu, rybníku a v lese.

Co si přejete k letošním Vánocům?

Počínaje narozením našeho prvního potomka si každoročně přeji vidět šťastné oči plné překvapení a veselí u všech našich dětí. Přeji si vždy zdraví a štěstí v celé naší rodině.

Jak trávíte Vánoce?

Většinou celé svátky vánoční trávíme u rodinného krbu. Je dost možné, že vyrazíme na boby, lyže, brusle a procházky.

Co byste popřál čtenářům?

Pohodu, klid, odpočinek a mít si vždy s kým popovídat a pobavit se.

 

Zdeňka Žádníková – herečka, zakladatelka nadačního fondu a šéfredaktorka Dobříšska aktuálně

Nemám ráda předsevzetí při vstupu do nového roku. Ale samotná přání ráda mám. Přeji sílu a energii, třeba ke ZMĚNĚ… ať se realita podobá našim ideálům. Nacházejme cesty, které se zdály být ztracenými, milujme své nejbližší a opatrujme svá přátelství. A nezapomínejme, že láska hory přenáší!

Za celou redakci Dobříšska aktuálně vám přejeme krásné rodinné chvíle při dnešním Štědrém dni! 

autor článku: Kamila Paulová