Dnes je pondělí 22. říjen, svátek má Sabina,
je Mezinárodní den balbutiků.

www.panstvi.cz/
Menubox
Restbox

Petr alias Kozel: Závody Socialistik Dragster jsou fakt pro každého

přidáno: 13. 08. 2017

Na letišti ve Dlouhé Lhotě už v sobotu 26. srpna odstartují závody Socialistik Dragster, tedy motocyklů Jawa, ČZ, MZ a dalších veteránů. Vydali jsme se tedy přímo za samotnými organizátory a zeptali se jich, co se vlastně chystá.

Hlavním organizátorem závodu Socialistik Dragster ve Dlouhé Lhotě je parta říkající si Chlífáci, kterou motorkáři z okolí dobře znají. Tihle kluci jsou naprostí pohodáři, kteří milují své stroje a s nadšením vám budou vyprávět o nich i o zážitcích ze svých cest. Na první pohled 10 drsných chlapů v kožených vestách jsou partou, se kterou zažijete spoustu legrace. Svým nadšením vás pomalu donutí jít rovnou k dědovi do stodoly a vytáhnout mu starou motorku, která už se tam léta krčí v koutě a jen se na ní práší, abyste ji rozjeli a vydali se s ní na závody.

Chlífáci při své společné dovolené někde na hranicích Srbska a Černé Hory

Socialistik Dragster je totiž závod opravdu pro každého na jakémkoli stroji. Jak a proč se tihle nadšenci zapojili do organizace závodů, co všechno se připravuje a jak to probíhá, jsme se zeptali Petra alias Kozla přímo od Chlíf Bikers.

Mohl bys akci Socialistik Dragster svými slovy představit lidem a představit program?

Z mého pohledu jde o zábavu-koníček všech věkových kategorií a můžu říct, že nejen chlapů, ale jezdí s námi i pár sličných slečen. Většinou jde o nadšence, co už od počátků vyznávali tyhle česko/slovensko/polsko/východoněmecké motorky. Tady ve finále nejde (i když to vypadá jako fráze) o vítězství, ale o to sdílet s ostatníma „pacientama“ nějaký čas a potvrdit si, že tyhle motorky nepatří ani zdaleka do starého železa. První místo samozřejmě potěšíJ.

Program vypadá tak, že v pátek najíždí během dne „týmy“ a závodníci, ladí se poslední detaily a je připraveno už i občerstvení. Samozřejmě už v pátek jsou zváni všichni diváci, ať už jen na okounutí závodních strojů, anebo si pochutnat na výborném pivu nebo něčem na zub.

V sobotu dopoledne, obvykle mezi 9-10 hod., projde komisař stroje, jestli odpovídají pravidlům SD a před polednem je rozprava s jezdci. No a od 12 hod. začínají první jízdy. Poslední závody jsme najeli na systém čtyř jízd, z kterých se udělá průměr a jezdec s nejlepším průměrným časem vítězí. Tohle by si měli potencionální závodníci nastudovat radši i v klidu doma před závodem.

Vše potřebné najdete na stránkách Socialistik Dragster:

Jak se lidé mohou do závodů přihlásit? Stačí přijet na místo?

Ano, přijet na místo, zaregistrovat se, pročíst si předpisy. Se vším samozřejmě organizátoři-Chlífáci rádi pomůžou.

Jak ses ty a váš klub k organizování závodů dostali a jak moc je to náročné?

Tak jak už to v partě bývá. Nejdřív začali závodit kamarádi, pak jeden z Chlífáků, ostatní ho jeli hlasivkama podpořit a začalo postupně závodit víc z nás. No a od toho je jen krok k organizování. Pateční večery jsou dlouhé, slovo dalo slovo a od loňska jsme organizátoři dvou závodů ročně. Náročné to je, jak pro koho a jak na co. Máme nějakým způsobem rozdělené ůkoly a je na každém, jak se s tím popasuje. Nejvíc práce má samozřejmě hlavní kápo organizátorů Medák. Zaslouží pochvalu. Finančně jsou každopádně náročné. Jsme moc rádi za jakoukoliv formu sponzoringu.

Letošní ročník je 10., jubilejní, chystáte nějaké změny nebo něco speciálního?

To je spíš otázka na naše kámoše, zakladatele Socialisti Dragster – Pavla O. a Turba, ty to do té 10-té sezóny dotáhli.

Na námi organizovaných závodech se můžou závodníci těšit na samozřejmě hodnotné ceny, jiný druh občerstvení a Chlífácký přístup k divákům.

Nějaké plány do budoucna?

No tak chtěli bychom organizování závodů udržet jako tradici a samozřejmě v rámci možností, zlepšovat a rozšiřovat služby pro diváky i závodníky...

Parta Chlífáků se schází a jezdí spolu na společné dovolené už téměř 20 let. Ze svých cest pravidelně píší i DENÍKY, které naleznete na jejich stránkách. Jsou to neobyčejní chlapi s obyčejnými životy, kteří se na vás těší od pátku 25. do soboty 26. srpna na letišti ve Dlouhé Lhotě na závodech Socialistik Dragster.

autor článku: Denisa Havlíčková a Petr alias Kozel