Dnes je úterý 19. únor, svátek má Patrik.

Rozhovory
Menubox
Restbox

Na celorepublikový sokolský slet v Praze dorazí 60 cvičenců z Dobříše

přidáno: 14. 01. 2018

Dobříšští Sokolové se již pilně připravují na celorepublikový slet, který se uskuteční v létě letošního roku. Jak probíhají jednotlivé nácviky na slet? Kolik se sletu celkem zúčastní sokolů?

V červenci letošního roku se uskuteční již šestnáctý ročník všesokolského sletu. Přípravy však nejsou jednoduché, a tak probíhají už několik měsíců dopředu. Konkrétní detaily z nacvičování a organizování nám přiblížila Lenka Kohoutová, náčelnice z TJ Sokol Dobříš.

Kdy šestnáctý ročník všesokolského sletu proběhne?

Šestnáctý všesokolský slet proběhne první červencový týden v roce 2018 na pražském stadionu Eden.

Jakou událostí začíná sletový rok?

Sletový rok začíná sletovou štafetou, která se uskutečnila na podzim roku 2017. Sletová štafeta je tradiční předsletovou akcí, která se konala poprvé v roce 1919. Celková trasa je dlouhá přes 5.000 km. V září se do akce zapojilo celkem 42 sokolských žup (organizačních celků), mezi které patřila i naše sokolská župa Jungmannova, pod kterou spadá TJ Sokol Dobříš.

Kde se slety konají a kolik celkem bude přibližně na sletu lidí?

V roce 2012, tedy před šesti lety se konal 15. ročník všesokolského sletu a zároveň také Sokol slavil výročí 150 let od založení. Tehdy se na sletu představilo tisíce sokolů z celé České republiky. V letošním roce proběhne hlavní program na pražském stadionu Eden.

Kdo vymýšlí choreografie?

Již mnoho měsíců před Všesokolským sletem se pořádá soutěž o výběr nejlepších skladeb pro následující slet. Přihlásit se může každý, kdo má chuť vymyslet pro cvičence novou zajímavou skladbu, která upoutá diváky. Finální skladby se vyberou. Poté jedou z každé župy vedoucí na secvičnou, kde se jednotlivé skladby nacvičí. Za naši jednotu je župní vedoucí pro skladbu předškolních dětí Blanka Kolštejnová, pro skladbu mladšího žactva Lenka Kohoutová a pro skladbu mužů Josef Kopelent. Tito župní vedoucí pak jednotlivé skladby naučí cvičitele lektory, kteří poté už od září pomalu na svých hodinách cvičence připravují na slet.

Kolik členů z dobříšského Sokola se sletu zúčastní?

Z dobříšské jednoty se odhadem zúčastní přibližně 60 členů.

Kolik skladeb se učíte a jak často jednotlivé skupiny nacvičují?

Každá skupina má svou jedinečnou skladbu. V letošním roce je celkem připraveno 11 skladeb pro jednotlivé věkové skupiny. V TJ Sokol Dobříš se předškolní děti učí skladbu nazvanou Noty, mladší žactvo Děti to je věc, dorostenky Siluety, ženy Cesta a muži Borci. Jednotlivé oddíly nacvičují ve svých hodinách během týdne. Samozřejmě v části hodiny probíhá nácvik skladby a v druhé části probíhá všestranná průprava.

Co se děje po nacvičení choreografií?

Ještě před červencovým Všesokolským sletem je pořádán župní slet. Župní slet župy Jungmannovy se uskuteční v Komárově v sobotu 9. června, kde předvedeme všechny secvičené sestavy. O měsíc později již pojedeme na všesokolský slet do Prahy.

Jak probíhá sletový týden?

Všichni dorazíme do Prahy již v sobotu 30. června, kdy se ubytujeme. V neděli začíná oficiální program sletovým průvodem Prahou a slavnostním zahájen v Národním divadle. Od pondělí pak pokračuje program pódiovými vystoupeními a různými akcemi po Praze. Program vyvrcholí čtvrtečním hromadným večerním vystoupením skladeb a pátečním slavnostním vystoupením všech skladeb a společenským setkáním na závěr všesokolského sletu.

Přidat se můžete i vy!

Nadchl vás text výše a chtěli byste se také zúčastnit celorepublikového VŠESOKOLSKÉHO sletu? Tak stačí přijít na nácvik do Sokolovny. „Přidat se může kdokoli, kdo si zaplatí členský a oddílový příspěvek, a stane se tak členem Sokola,“ upřesňuje Lenka Kohoutová. Rozpis jednotlivých cvičebních hodin naleznete na internetových stránkách Sokola Dobříš nebo na nástěnce na budově Sokolovny. Kontaktovat můžete i přímo Lenku Kohoutovou na tel. 774 210 868.

autor článku: Kamila Paulová