Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

MUDr. Stanislav Holobrada o vybavení příbramské nemocnice a koronaviru

přidáno: 03. 04. 2020

Jak vidí situaci okolo koronaviru ředitel příbramské nemocnice? MUDr. Stanislav Holobrada uvádí aktuální čísla nakažených, hospitalizovaných i své vyjádření k vybavení nemocnice a k samotnému koronaviru.

Pane řediteli, jaká je aktuální situace s koronavirem na Příbramsku? Monitoruje to nemocnice?

Ano, situaci samozřejmě neustále monitorujeme, v této chvíli dle ranních čísel dne 3. dubna je počet pozitivně testovaných osob na Příbramsku 31.

V příbramské nemocnici podle informací leží stále dva pacienti? Jak se jim daří?

V tuto chvíli se jedná opravdu o dva pacienty. Jeden je ve stabilizovaném stavu na umělé plicní ventilaci na oddělení ARO. Druhý pak leží na standardním lůžku nového „covid“ oddělení. V obou případech se jedná o seniory. V případě toho druhého je stav dobrý a propuštění z nemocnice v tuto chvíli není možné především proto, že se jedná o klienta DPS. Situaci řešíme s městem Příbram.

Nyní do Čech míří několik letadel týdně se zdravotním materiálem. Dostává se zdravotní materiál zajištěný státem i do příbramské nemocnice?

Ano,  ale i tak je ho pořád málo. Potřebujeme  respirátory třídy 3, ochranné obleky, odběrové sady a další pomůcky. Co se týče ochranných pomůcek, musím velmi poděkovat všem těm, kteří nám nezištně pomáhají a přináší nám šité roušky,  ochranné štíty nebo respirátory.

Jak je nemocnice připravena na další pacienty s koronavirem?

Nemocnice má již v tuto chvíli připraveno cca 10 přístrojů pro umělou plicní ventilaci, cca 12  lůžek  intenzívní péčí pro oxygenoterapii a 24 standardních lůžek. Počet standardních lůžek pro tyto pacienty můžeme dle potřeby průběžně navyšovat.

Z pohledu odborníka, co říkáte na vývoj křivky nakažených?

Současný algoritmus této nákazy odpovídá kapénkovému přenosu této infekce a je vidět, že především karanténní opatření nákaze do určité míry brání. Domnívám se, že nyní jsme zhruba v první třetině průběhu této nákazy v České republice.

Běžná chřipka, ke které byl koronavir v začátcích dlouho přirovnáván, usmrtí ročně tisíce lidí a nakažených jsou statisíce. S koronavirem ani zdaleka taková čísla nemáme, a přes to jsou tu taková opatření. Proč?

Protože je oproti běžné chřipce daleko více virulentní. To znamená, že je významně agresivnější ve smyslu jeho přenosu.

Co si myslíte, že je největší problém s bojem s koronavirem? Proč se ho zatím nedaří zastavit?

Problémem je právě jeho virulence. Pokud tuto jeho vysokou virulenci spojíme s dnešní globalizací, pak je problém na světě velice rychle.

Kde se Příbramáci mohou nechat nejblíže testovat na COVID-19?

Cca 90% pacientů nakažených koronavirem má průběh buď zcela bez příznaků, anebo s lehkými respiračními příznaky. V takovém případě je nutné kontaktovat svého praktického lékaře, hygienu nebo informační linku 1212. Právě hygiena nebo praktický lékař u takového člověka určí, zda je třeba ho otestovat či nikoli. Pokud ano, nemocnice ve spolupráci se záchrannou službou zajišťuje odběry těchto pacientů v domácím prostředí, či po dohodě s praktickým lékařem v odběrovém centru. Pokud by byl v nemocnici hospitalizován pacient, u kterého bude podezření na nákazu koronavirem, je nemocnice schopna si takového pacienta otestovat sama.

autor článku: Bc. Martin Janota - Oblastní nemocnice Příbram