Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Ředitel ON Příbram věří, že to nejhorší ohledně koronaviru je za námi

přidáno: 16. 04. 2020

Česko se z téměř totálního ochromení v důsledku koronaviru, začíná pomalu vracet k životu. Stále se zvyšující počet nakažených už není tak dramatický a příznivý vývoj v tomto směru vnímá i vedení Oblastní nemocnice Příbram. K aktuální situaci se nám vyjádřil ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

K dnešnímu ránu evidujeme v České republice celkem 6 301 nakažených, 819 vyléčených a 166 úmrtí ve spojitosti s onemocněním COVID-19. Z toho 771 nakažených hlásí Středočeský kraj, přičemž v okrese Příbram je to celkem 41 potvrzených případů a 1 člověk s tímto onemocněním zemřel.

Na Dobříšsku uvádí počty nakažených pouze město Dobříš, kde jsou nyní 2 potvrzené případy nákazy koronavirem, město Nový Knín hlásí také 2 nakažené a v Mokrovratech by měl být 1 člověk s potvrzenou pozitivní nákazou.

Jaká je aktuální situace po Velikonocích v příbramské nemocnici a jak vnímá současný stav a vývoj ohledně koronaviru její ředitel MUDr. Stanislav Holobrada, se dočtete v rozhovoru. 

Kolik je nyní v příbramské nemocnici hospitalizováno pacientů s potvrzeným onemocněním COVID-19?

V tuto chvíli v příbramské nemocnici není žádný pacient s pozitivním testem na onemocnění COVID-19.

Na jaký počet pacientů s nákazou koronavirem je nemocnice připravena?

Záleží hodně na tom, jak vážný průběh bude onemocnění mít. Dá se ale říci, že máme zhruba 12 lůžek intenzivní péče a izolované oddělení, kde může být umístěno až 24 pacientů, kterým bude stačit standardní péče.

Jak jsou chráněni pracovníci nemocnice? Máte nyní dostatek ochranných pomůcek pro své zaměstnance?

Zásobování se od vypuknutí epidemie výrazně zlepšilo a i nemocnice má v tuto chvíli dostatečné zásoby. Personál se tak může chránit adekvátně k dané situaci.

Může Vám případně nějak pomoci veřejnost? Jakou konkrétní pomoc byste nyní uvítali?

Veřejnost nám velmi pomohla. Tiskla ochranné štíty, šila roušky, nosila bábovky a kávu. Samozřejmě nás i nadále takovéto gesta velmi potěší, roušek i plexy štítů ale máme pro tuto chvíli dostatek. Za veškerou pomoc moc děkujeme.

Zapojuje v této době nemocnice do práce i dobrovolníky z řad studentů zdravotnických škol?

Dobrovolníky máme v tuto chvíli připravené v pohotovosti. Už prošli vstupním školením a v případě potřeby je můžeme kdykoliv povolat. I jim patří za jejich snahu a obětavost velký dík.

Jak zvládají lékaři a další personál nemocnice současnou situaci?

Myslím, že je cítit určité odlehčení společně s tím, jak i vláda zeštíhluje ta bezpečnostní opatření. Doufám, že se nemocnice bude moci pomalu vrátit k běžnému provozu.

Která oddělení nemocnice mají v současné chvíli největší omezení?

To se asi nedá říct úplně konkrétně, omezili jsme provoz všude tam, kde to nebylo úplně nutné pro zajištění akutní péče. Samozřejmě, že akutní obory a operace fungují neustále, prakticky bez omezení.

Jak vnímáte současný vývoj okolo nakažených lidí koronavirem na Příbramsku? Myslíte, že lze očekávat vyšší nárůst pozitivně testovaných osob v těchto dnech po Velikonocích?

Hezké počasí i velikonoční svátky bohužel mnoho spoluobčanů nalomilo k tomu, aby přestali dodržovat některá bezpečnostní opatření. Věřím ale, že ten výkyv směrem nahoru nebude nijak dramatický a že bude pokračovat postupné uvolňování a snižování počtu nových případů.

Co bystě chtěl vzkázat veřejnosti?

Nemocnice je nonstop připravena se postarat o všechny pacienty, kteří naši péči budou neodkladně potřebovat. V následujících týdnech nám snad podmínky dovolí navracet se postupně do plného provozu. Sledujte prosím náše webové stránky www.nemocnicepribram.cz a facebookový profil Oblastní nemocnice Příbram, kde se dozvíte veškeré aktuality.

Děkujeme, že nás podporujete, snad jsme z nejhoršího pryč.

Poznámka redakce: Na otázky odpovídal MUDr. Stanislav Holobrada v úterý 14. dubna 2020 a informace výše uvedené jsou tedy aktuální k tomuto datu. 

autor článku: redakce DA