Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Ředitel ON Příbram věří, že normálně bychom mohli žít už za několik měsíců

přidáno: 10. 04. 2021

Od pondělí nás čeká rozvolnění některých protiepidemických opatření. Otevřou se vybrané obchody a do mateřských a základních škol se vrátí část dětí. Podle zpráv z příbramské nemocnice se i zde začíná situace zlepšovat. Více už k aktuálnímu stavu prozradil sám ředitel Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislav Holobrada.

Jaký je aktuální stav lůžek pro pacienty s covidem v příbramské nemocnici?

V době největší kulminace jsme měli připravena lůžka pro cca 120 pacientů s koronavirem. Tato kapacita se naštěstí nenaplnila. Samozřejmě, že vytváření kapacity pro pacienty s covidem je na úkor další péče v nemocnici. Aktuálně máme v péči zhruba 50 pacientů s koronavirem.

Kolik z nich je nyní ve vážném stavu?

Ve vážném stavu, tzn. v intenzivní péči je nyní 10 pacientů.

Jaké je věkové složení hospitalizovaných pacientů s covidem?

Věkové složení se postupně mírně snížilo. Může za to pravděpodobně již i vakcinace nejstarších ročníků. Standardně se nyní jedná o lidi kolem 60 let.

Kolik covidových pacientů v současné době denně přijímáte?

To je velmi individuální, aktuálně se jedná ale pouze o jednotky pacientů denně.

Očekáváte po Velikonocích ještě nějaký nárůst nemocných?

Jsem optimista, a proto věřím, že žádný závažnější nárůst už nepřijde. Samozřejmě ještě není vyhráno a musíme být neustále ve střehu a připraveni na cokoliv. 

Jak vidíte budoucí vývoj?

Nemám křišťálovou kouli, ale přikláním se k názoru odborníků, že během léta by měly skončit naše patálie s koronavirem. Viru se nezbavíme, ale díky proočkovanosti pro naši společnost nebude znamenat takovou hrozbu.

Co je nyní nejdůležitější sdělení veřejnosti?

Aby se těšili na normální život, který je vzdálený snad už jen několik málo měsíců. Nesmíme ale nic uspěchat, aby se situace neopakovala.

Objevily se mezi pacienty i děti? Myslíte si, že je covid nebezpečný i pro ně?

Měli jsme pouze jednotky dětských pacientů s koronavirem, nikdo nebyl ve vážném stavu a často byly v nemocnici i kvůli jiným potížím. Podle zkušeností z jiných nemocnice mohou mít i děti problém, a to především kvůli přehnané imunitní odpovědi organismu. Nebezpečí u dětí vidím především v tom, že mohou být tichými přenašeči viru. 

Jak je na tom Váš zdravotní personál?

Personál vše zvládá, díky proočkovanosti nemáme zásadní personální obtíže. Moc všem zaměstnancům děkuji, protože jsem si vědom toho, jaké psychické i fyzické vypětí v posledních měsících museli podstoupit. 

Plánujete i Vy nějaké "rozvolňování" nebo snížení počtu lůžek pro covidové pacienty?

Už jsme zpětně otevřeli oční oddělení, dnes otvíráme oddělení neurologie a gynekologie, a když budou čísla dále klesat, tak pak otevřeme i chirurgii. Od příštího týdne pak chceme otevřít také některé neakutní ambulance a odborné poradny.

autor článku: redakce DA