Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

MUDr. Ludmila Mašková: Je dobré umět vnímat sám sebe

přidáno: 13. 05. 2016

MUDr. Ludmilu Maškovou zná asi většina lidí jako doktorku soukromé oční ambulance na dobříšské poliklinice. V následujícím rozhovoru jsme se ale zaměřili na její velký koníček - jógu. Ta se obecně stává velkým hitem. A co jsme se nejen o józe dozvěděli od paní doktorky?

Jak jste se dostala k józe?

Od dětství jsem milovala pohyb, věnovala jsem se cyklistice, plavání, chodila jsem do fitness center, ale žádná z těchto aktivit mě tolik nenaplňovala. Náhodou jsem se dostala k videokazetě power jógy s Václavem Krejčíkem a stal se ze mne samouk.

Také jsem navštívila několika workshopů s paní Sylvou Nikoličovou, další pak se zmíněným Václavem Krejčíkem. Vždy jsem odcházela po třech hodinách cvičení domů s lehkostí a otázkou, proč je mi po cvičení příjemně. Tento pocit však vydržel chvíli a pak odezněl. Pochopila jsem, že aby se pocit pohody nevytratil, je třeba pravidelné praxe power jógy. Power jóga se nestala jen mou oblíbenou sportovní aktivitou, ale životní filozofií.

Co pro Vás power jóga znamená a proč byste ji lidem doporučila?

Jóga je pro mne láska, kterou jsem potkala na cestě životem. Možná, že šla vedle mne už od mládí, ale nevnímala jsem ji. Tělo nemůže fungovat přirozeně a zdravě bez fyzické aktivity – správně zvolený pohyb dá tělu výdrž a sílu.

Jóga je jenom jedna, ale má spoustu podob a je na každém z nás pro jakou podobu se rozhodneme. Za vše tento citát moudrého mistra: „Každý může cvičit jógu. Mladý člověk může cvičit. Starý člověk může cvičit. Člověk, který nemá sílu, může cvičit. Jedině líní lidé, ti cvičit nemohou.“ (Šarath Rangaswamy, mistr aštanga jógy)

Lehkost, energii a vitalitu, kterou nám jóga dává, nenajdete zadarmo na ulici. Člověk, který chce nebo má v úmyslu začít cvičit jógu, se musí naučit přijmout určitá pravidla. Vyžaduje to disciplínu, schopnost vytvořit si svůj řád, umět se zastavit, naučit se správně dýchat, správně držet tělo. A pak k nám jóga bude laskavá a půjde s námi, ale musíme jí dát svůj čas. Je dobré umět vnímat sám sebe, mít čisté a neubližující myšlenky.

Jak dlouho se věnujete józe?

Józe se věnuji asi 8 let, v roce 2012 jsem se stala certifikovaným lektorem power jógy a od té doby neustále prohlubuji své znalosti, absolvuji další kurzy a workshopy. Mým velkým guru je Václav Krejčík, kterému touto cestou posílám velký dík. To patří i Jakubu Šambergerovi a Katce Bílkové.

Máte někde své kurzy? Kde a jak často?

Začala jsem cvičit pro několik nadšenců na dobříšském středisku zdraví o polední pauze a časem jsem dostala nabídku vést lekce jógy ve Wellness centru ve Svatém Poli. Tuto nabídku jsem přijala pro krásné prostředí, které je pro tento styl cvičení přímo předurčené. Cvičíme zde v pondělí od 18.15 hodin, ve čtvrtek od 18.00 hodin a v sobotu od 9.30 hodin.

Jak dlouho pracujete na dobříšské poliklinice?

Soukromou praxi očního lékaře na zdejším středisku zdraví provozuji od roku 1994, předchozí čas jsem pracovala v nemocnici.  Vyrůstala jsem v rodině, kde se vyskytovaly závažné nemoci a moje touha byla najít způsob, jak těmto lidem pomoci. Můj sen se mi splnil studiem medicíny.

Co říkáte na dnešní uspěchanou dobu? Jak vnímáte zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je pro mne snaha všech možných aktivit, činností, které vedou k harmonii mezi naším tělem, myslí a duší. Člověk rád tíhne k pozitivním emocím a zážitkům. Stále slyším jen pozitiva, chceme jenom pozitiva a negativním pocitům se vyhýbáme. Není to ten problém? Z mého pohledu je nutné učit se přijmout obě stránky těchto emocí.

Při pravidelném cvičení jógy se vlastní tělo stává pro člověka nejbližším a nejvěrnějším poradcem a zároveň nejlevnějším učitelem. A tak když já se postavím na podložku a cvičím víc a víc, učím se kvalitněji dýchat - pocit úlevy a radosti, který se dostaví, stojí za to.

autor článku: redakce DA