Dnes je pondělí 21. září, svátek má Matouš,
je Mezinárodní den míru.

Rozhovory

Rozhovor s Ivo Kylarem o vánočních koncertech na dobříšském zámku

přidáno: 22. 12. 2015

Z dvojího podání České mše vánoční se v sobotu 19. prosinci těšili účastníci adventních koncertů v Zrcadlovém sále na zámku Dobříš. Slavná skladba zazněla dvakrát z prostého důvodu – zájmu veřejnosti jediný koncert prostě nestačí, a tak pořadatelé od roku 2012 pořádají vystoupení ve dvou časech. „Lidé zřejmě potřebují trochu toho zklidnění a ztišení v této uspěchané, složité a zmatené době,“ říká v rozhovoru pro Dobříšsko aktuálně pořadatel koncertů Ivo Kylar.

Byly letošní vánoční koncerty něčím ojedinělé?

Jelikož se uskutečnily v roce, kdy si připomínáme dvousté výročí od smrti Jana Jakuba Ryby, byla do programu zařazena jeho Symfonie C dur jako první skladba večera. Jde o skladbu klasicistní se čtyřmi částmi - Allegro con brio, Andante poco Adagio, Menuetto a Rondo. Další skladbou bylo Offertorium solenne od Šimona Brixiho – tříkrálová. Vyvrcholením večera byla jako již tradičně Česká mše vánoční Hej Mistře Jakuba Jana Ryby.

Jaké soubory a jací hudebníci letos na koncertech vystoupili?

Již tradičně to byly dva soubory - Příbramská filharmonie a Komorní smíšený sbor Dr. Vl. Vepřeka . Sólisty tohoto večera byli Kateřina Falcníková – soprán, Zuzana Horská – alt, Radek Prügl – tenor a Karel Brynda – bas. Varhanní doprovod hrála Tereza Ježková.

Pokolikáté jste zde koncerty uspořádali?

Koncerty na dobříšském zámku pořádáme už třináct let a zájem posluchačů je stále veliký. Od roku 2012 jim vycházíme vstříc tím, že koncerty pořádáme hned dva.

Předpokládám, že jsou vyprodány záhy po zahájení rezervací…?

Dle sdělení zámku byly všechny lístky prodány již druhý den od zahájení prodeje. Mile nás překvapuje zvýšený zájem o adventní koncerty obecně, lidé zřejmě potřebují trochu toho zklidnění a ztišení v této uspěchané, složité a zmatené době.

Pozorní a pravidelní účastníci vánočních koncertů možná poznali změnu ve vedení Příbramské filharmonie…

Příbramská filharmonie má od podzimní sezony nového dirigenta. V souvislosti s odchodem Pavla Šmolíka do Plzně převzala vedení orchestru paní Veronika Kopecká, která vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě UK, obor sbormistrovství na Pedagogické fakultě UK a skladbu na Pražské konzervatoři. Je rovněž členka souboru Musica Podberdensis.

I Vy sám jste hudebník a na koncertech jste si zahrál. Jak je z tohoto pohledu hodnotíte?

Podle bouřlivého potlesku auditoria a jeho radostného zpěvu písně Narodil se Kristus Pán v závěru prvního a i druhého koncertu lze říci, že se koncerty vydařily. Nám hráčům se v krásném prostředí zámku a před pozorným dobříšským publikem hrálo dobře. Za rok bychom si to rádi zopakovali, Zrcadlový sál je pro rok 2016 již zamluven.

autor článku: Michaela Rozšafná