Dnes je pátek 1. prosinec, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

dobrisskoaktualne.cz/rozhovory

Pokleslíci z Dobříše hrají lidem pro radost už 15 let, a to i na Štědrý den

přidáno: 04. 12. 2022

Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů vznikl zcela spontánně z přátelských muzikantských večírků. Jeho vystoupení nám zpříjemňují regionální trhy, veřejná setkání, obecní slavnosti a v neposlední řadě adventní období a samotný Štědrý den.

Jaké byly začátky tohoto jedinečného uskupení muzikantů s lidovými nástroji, jak fungují a hrají během roku a jaká je budoucnost Dobříšského pokleslého orchestru lidových nástrojů prozradil v krátkém rozhovoru Ing. Petr Jandura, který soubor od jeho založení vede.

Naše uskupení vzniklo zcela živelně v roce 2008, kdy se malá skupinka lidí scházela ve vetešnickém krámku Honzy Hájka a vedle „důležitých“ rozhovorů o všem možném, jsme si sem tam taky zazpívali. Později někteří přinesli i nástroje, a tak se naše setkání postupně proměnila v jakési muzikantské večírky. Hráli a zpívali jsem především lidové a národní písně, samozřejmě s hudebními úpravami odpovídajícími našim dovednostem. Hráli jsme ve složení dvoje housle, kytara, harmonika a nezbytný soudek obstarávající basovou linku. Později se k nám pak přidali i další muzikanti.

Jak se tedy stalo, že jste začali vystupovat veřejně?

Jednoho dne jsme byli osloveni, abychom přišli zahrát na vernisáž výstavy, byl to tuším Salon dobříšských výtvarníků, a tak začalo naše veřejné vystupování. Byly to především místní trhy, ale i další akce ve městě, vyjížděli jsme i mimo město do seniorských domů, byli jsme osloveni i Agrární komorou ČR, a tak jsme se objevili i na budějovické Zemi živitelce i na Zemědělské výstavě v Lysé nad Labem. V rámci partnerství s francouzským městem Tonnere jsme byli i součástí výpravy do Francie, kterou organizovalo město.

V jaké sestavě tedy hrajete dnes?

V současné době máme osm členů:

  • Dana Stoulilová - zvonkohra
  • Anička Klingerová - housle
  • Alena Kaiserová - flétna
  • Josef Bumba - housle
  • Petr Jandura - housle
  • Vladimír Paukert - housle
  • Pavel Slabecký - kytara
  • Ladislav Stoulil - kytara
  • Jan Chadima - basa

Scházíme se jednou týdně a vystupujeme cca patnáctkrát ročně, ale byly i roky, kdy jsme absolvovali 35 vystoupení.

Během roku od vás slyšíme hlavně české lidové písně na trzích, slavnostech a jiných veřejných akcí. Nyní ale přichází čas Vánoc a s ním i vánoční písně, koledy a vaše tradiční vystoupení na Štědrý den pod dobříšským vánočním stromem. Jak vlastně vznikla tato tradice?

Našim vystupováním na Štědrý den pod vánočním stromem na dobříšském náměstí předcházelo v roce 2010 přání našich přátel z Rybníků, zda bychom tam na Štědrý den nepřišli ke kapličce zahrát. Vyjeli jsme tam, a tak se zrodil nápad, proč bychom neměli podobnou tradici zavést i doma. Počínaje rokem 2011 se tak vždy scházíme na dobříšském náměstí s přáteli a příznivci na štědrodenním dopoledním zastavení s koledami a vánočními písněmi, stala se z toho taková milá tradice a považuji to za skutečné, důstojné a přátelské zastavení, které po předvánočním shonu navodí atmosféru, jakou si Vánoce zasluhují.

Letošní štědrodenní dopolední zastavení s Dobříšským pokleslým orchestrem lidových nástrojů s koledami a vánočními písněmi, se uskuteční tradičně na Štědrý den 24. prosince v 10:30 hod. na Mírovém náměstí v Dobříši. 

Máte Vy sám oblíbenou nějakou vánoční píseň nebo koledu?

Na štědrodenní zastavení zařazujeme asi patnáct nejznámějších koled a vánočních písní. Mně osobně nejbližší je lidová Přišli jsme k vám na koledu – její příjemná melodie a především text navodí takový přátelský, ale nevtíravý kontakt s posluchači. Samozřejmě mám rád i písně umělé, především Tichou noc a Bílé Vánoce.

Bez vašeho muzikantského umění by mnoho akcí, a nejvíce právě těch vánočních, nemělo to pravé kouzlo... Jak vidíte budoucnost vašeho souboru? Hodláte si vychovat své nástupce? 

Budoucnost našeho spolku nevidím nijak růžově – průměrný věk našich členů je kolem 70 let. Navštěvuji často vystoupení žáků místní Základní umělecké školy Dobříš, vidím tam celou řadu šikovných budoucích muzikantů, ale jejich směřování míří asi jinam – buď k náročnějším hudebním oblastem, nebo k moderním žánrům. Jak některé z nich přitáhnout k lidové hudbě, popřípadě k folkloru považuji tady, kde folklor nemá žádnou tradici, za velice obtížné. Nicméně bych uvítal, kdyby například právě při příležitosti Vánoc mezi nás zavítali mladí a podpořili naše snažení. Dveře mají u nás stále otevřené.

Když po celý rok přinášíte prostřednictvím lidové hudby radost vy nám, je něco, čím můžeme my návštěvníci akcí a vašich vystoupení, právě teď v období Vánoc, potěšit vás?

Přijďte… Zazpívejte si s námi, přiveďte děti, klidně tančete a radujte se s námi. A když nám do našeho futrálu hodíte nějakou tu korunku, budeme rádi.

autor článku: Denisa Havlíčková