Dnes je úterý 22. září, svátek má Darina,
je Mezinárodní den bez aut.

Rozhovory

40 let profesionálních hasičů v Dobříši

přidáno: 14. 09. 2015

Ve dnech 18. a 19. září proběhne v Dobříši velká akce. Akce pořádaná městem Dobříš a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje – územním odborem Příbram se koná u příležitosti oslav 40 let činnosti profesionálních hasičů v Dobříši.

Vše o této akci nám řekl plk. Ing. Tomáš Horvát, Ph.D. ředitel územního odboru.

Jaký je význam této akce, kterou ve spolupráci s městem Dobříš pořádáte?

Tato akce je naplánována k 40. výročí od otevření požární stanice v Dobříši a tím vzniku jednotky profesionálních hasičů v Dobříši. Datum tohoto výročí připadá na 7. listopadu. Celá akce je pojata jako preventivně – výchovná a jejím účelem je prezentace nejen jednotek HZS Středočeského kraje – územního odboru Příbram, ale i celého integrovaného záchranného systému jako celku, který letos slaví 15 let. 

Můžete nám a čtenářům říci více o tom, jak akce bude vypadat?

Akce bude dvoudenní. V pátek 18. září mohou návštěvníci z řad veřejnosti, základních i mateřských škol navštívit Den otevřených dveří místní hasičské stanice.  Od 9 do 12 hodin pro ně bude připravena prohlídka hasičské techniky, technických prostředků a hasiči ukáží, jak vypadá jejich činnost. V rámci Dne otevřených dveří bude pro děti přichystán preventivně výchovný program s tzv. stánkem rizik.  Zde budou pro děti připraveny různé hry, presentační materiály, omalovánky a jiné. 

V rámci prostor stanice bude uspořádána výstava dobových fotografií, prostředků, uniforem a všeho, co k hasičské minulosti patří. Vystaveno zde bude i historické hasičské vozidlo Praga RN z roku 1954.

Prozradíte nám, co máte připravené na sobotu a co považujete za nejdůležitější z celého programu?

Hlavním hasičský program bude od 13 do 16 hodin. Během této doby budou probíhat jak statické ukázky mobilní požární techniky a její výbavy, tak dynamická prezentace práce a činnosti hasičů u mimořádných událostí. Např. budeme vyprošťovat osoby z havarovaných vozidel za pomocí vyprošťovacích zařízení, návštěvníci se mohou těšit i na dynamické ukázky práce ve výškách a nad volnou hloubkou za pomoci výškové techniky -  z automobilové plošiny AP 37 Bronto. Dále budou moci návštěvníci akce vidět i ukázky práce hasičů při chemickém průzkumu.

Hasiči na náměstí představí historickou techniku, automobilovou stříkačku Praga RN z roku 1954 nebo Laurin & Klement CL II. Z roku 1910. 

Co ještě budou moci shlédnout návštěvníci během odpoledne na dobříšském náměstí?

Tak bude to ukázka práce Zdravotnické záchranné služby, která zde představí stan pro mimořádné události a mobilní pracoviště ZZS, ukázky resuscitace a kříšení. Ve spolupráci s jednotkou HZS Dobříš předvede simulaci dopravní nehody a ukázku práce při vyprošťování osob z havarovaných vozidel. 

V neposlední řadě se zde představí i Městská policie Dobříš a Vězeňská služba Příbram. Ty předvedou v rámci odpoledního programu ukázky služební kynologie – vyhledávání drog a zadržení pachatele.

Akci doplní speciální technika společnosti Doosan Bobcat.

Celé odpoledne bude završeno kulturním programem. Od 16.00 hodin začne koncert Každej Rock jinak, od 17. 00 hodin koncert Robin a závěr večera bude patřit skupině Echoes of Pink Floyd, která zahraje od 19.00 hodin. 

Všichni jsou srdečně zváni! 

autor článku: Nikol Sevaldová