Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Taťána.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Ohledně koronaviru je třeba uklidnit veřejnost, říká dobříšská lékařka

přidáno: 27. 02. 2020

Koronavirus v České republice zatím u nikoho potvrzený není! Odborníci i úřady se snaží uklidnit veřejnost, která vykupuje obchody a šíří paniku. Pokud by se snad nákaza objevila i v České republice, je připravený předepsaný postup a strategie, díky které by se dalšímu šíření zabránilo. A co radí lékařka ze Střediska zdraví v Dobříši?

MUDr. Jiřina Kovaříková ze Střediska zdraví v Dobříši s námi mluvila na téma koronaviru. Co by měli lidé v případě podezření nákazy dělat?

"Pokud by někdo z občanů eventuálně cítil, že vykazuje příznaky nakázy koronavirem, rozhodně by neměl vycházet z domova a volně se pohybovat mezi lidmi. V takovém případě je třeba telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který ho bude dále podrobně informovat o dalším postupu," říká doktorka.

"Vzhledem k tomu, že v České republice stále nebyl potvrzený žádný případ nákazy, platí, že odběrovým místem pro celou Českou republiku je nemocnice v Praze Na Bulovce. Tam by byl konkrétní pacient s podezřením na koronavir převezen a samozřejmě dle daného postupu testován," upřesňuje dále MUDr. Jiřina Kovaříková.

Lékařka Střediska zdraví v Dobříši by ráda uklidnila veřejnost

"V tuto chvíli opravdu není třeba podléhat panice a věřte, že lékaři jsou o aktuální situaci informování. V případě výskytu nákazy i v našem regionu, budou zavedena další opatření, aby nedocházelo k šíření a dalším onemocněním."

O aktuálním výskytu onemocnění v České republice vydává informace také Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Počet testovaných lidí samozřejmě denně stoupá (dnes aktuálně 135), ale zatím nebyl potvrzen žádný pozitivní případ.  

Státní zdravotní ústav zřídil speciální poradenskou telefonní linku pro dotazy ke koronaviru

Na pracovním jednání Krajské epidemiologické komise, byla projednána současná situace a přijata opatření ve Středočeském kraji v souvislosti s výskytem a šířením nového typu virového onemocnění Covid-19.

Vzhledem k možnému výskytu nového koronaviru 2019 – nCoV Krajská hygienická stanice Středočeského kraje (KHS SčK) vypracovala epidemiologická a klinická kritéria, která slouží jako pomůcka při vyslovení podezření na toto onemocnění.

Současně byl KHS SčK vypracován i postup pro jednotlivá zdravotnická zařízení. Tyto dokumenty byly předány všem poskytovatelům lůžkové péče ve Středočeském kraji.

Zřízena byla infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s infekcí COVID-19, je k dispozici denně od 9:00 do 21:00 hod. na čísle: 724 810 106.

Informace pro občany najdete také na webu Ministerstva zdravotnictví ČR, případně na stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Středočeský kraj dále připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová rozhodla o svolání Bezpečnostní rady kraje na 3. března 2020. Jednání se uskuteční bezprostředně po přijatých závěrech Ústřední epidemiologické komice, porad ředitelů Krajských hygienických stanic a Bezpečnostní rady státu. 

„V současné době se kraj soustředí na opatření k zajištění dostatečného množství desinfekčních prostředků a osobních ochranných prostředků pro zdravotnický personál v oblastních nemocnicích Středočeského kraje a sociálních zařízeních. Prioritním cílem je, aby tato zařízení byla v dostatečné míře předzásobena uvedenými prostředky,“ upřesnila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Dle výstupů z jednání rozšířeného předsednictva Bezpečnostní rady státu bezpečnostní rady státu ze dne 25. února 2020 je vydáno upozornění že:   

1. Občané by měli zvážit zejména cesty do regionů severní Itálie, které jsou nejvíce postižené koronavirem COVID-19 (Lombardie, Benátsko).

2. Občané, kteří se vracejí z postižených regionů Itálie by měli sledovat svůj zdravotní stav, a v případě zjištění příznaků nemoci by měli telefonicky kontaktovat svého lékaře.

3. Občané cestující do zahraničí by si měli být vědomi rizik spojených se současnou situací šíření koronaviru COVID-19 (např. možnost uvíznutí v karanténě, kterou vyhlásí místní úřady)

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže).

Po návratu z uvedených regionů pečlivě sledujte svůj zdravotní stav. V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

Jak se chránit?

Je nezbytné dodržovat zásady respirační hygieny, často mýt ruce mýdlem a vodou, pokud možno, vyhýbat se kontaktu s osobou, která jeví příznaky onemocnění dýchacích cest, používat dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem, nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí, jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál) a používat ústenku tak,  aby omezili možnost přenosu nákazy na okolí.

Desatero zásad při respiračních onemocněních dnes vydala i Česká lékárnická komora

autor článku: redakce DA (zdroj: https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/tiskove-informace/aktuality a https://www.lekarnici.cz/)