Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Příbramská nemocnice třetí vlnu pandemie zatím zvládá

přidáno: 12. 01. 2021

Česká republika bojuje s epidemií covid-19 už od loňského jara. Současná doba je tak náročná hlavně pro zdravotníky. Jak zvládají situaci v příbramské nemocnici, nám prozradil její mluvčí Bc. Martin Janota.

Příbramská nemocnice zvládla první i druhou vlnu covid-19 výborně. Jak jste na tom nyní?

Aktuální vlnu zatím zvládáme. V tuto chvíli se staráme o 70 covid pozitivních pacientů. Kapacitně zvládneme zhruba 90 pacientů bez dalších omezování necovidových provozů.

Máte dostatek personálu, lůžek pro pacienty i ochranných pomůcek?

Nejvíce nás v tuto chvíli trápí personál. Jen v souvislosti s covidem nám nyní chybí 44 zaměstnanců. S péčí o pacienty nám tak vypomáhá i několik vojáků Armády ČR.

Jak bude vedení nemocnice postupovat v případě, že by došla volná kapacita lůžek, nebyl dostatek personálu nebo nastaly další problémy?

Věříme, že k takovému scénáři nedojde, ani počty přírůstku hospitalizovaných tomu zatím neodpovídají. V případě vyčerpání kapacit českého zdravotnického systému bychom byli nejspíš svědky podobného scénáře, který byl na jaře loňského roku v Itálii. Jsme ale přesvědčeni, že současné rezervy jsou dostatečné.

Může zdravotníkům nyní nějak pomoci veřejnost?

Veřejnost může zdravotníkům pomoci především respektováním protiepidemiologických opatření. Je třeba si uvědomit, že koronavirus je pro nezanedbatelnou část populace velmi rizikový, a i odmítači vládních opatření si musí uvědomit fakt, že čím více budeme nyní disciplinovaní, tím rychleji se společnost vrátí do normálu.

Doufáme také v to, že většina lidí se bude o svém očkování procit covid-19 rozhodovat na základě vědeckých faktů a ne falešným informací, které kolují na sociálních sítích.

Je už Váš personál oočkován, případně kdy k očkování personálu dojde a kdy začne příbramská nemocnice očkovat veřejnost?

První vlna očkování probíhala v naší nemocnici v minulém týdnu, kdy bylo naočkováno zhruba 250 zdravotníků z „první linie“. Další budou očkováni ihned po dodávce další vakcíny. Právě na jejich dodávkách je závislé i očkování rizikových skupin veřejnosti. O všem ale budeme včas informovat. 

autor článku: redakce DA