Dnes je pátek 3. duben, svátek má Richard,
je Mezinárodní den spodního prádla.

Náš region

Příbramská nemocnice otevřela Centrum paliativní péče, první ve Středočeské

přidáno: 10. 05. 2017

Dnes vám přinášíme tiskovou zprávu ze slavnostního otevírání Centra paliativní péče v Oblastní nemocnici Příbram. Posláním paliativního centra je zajištění péče o pacienty po ukončení léčby v nemocnici a pro nevyléčitelně nemocné v domácím i nemocničním prostředí

Včera odpoledne bylo slavnostně otevřeno Centrum paliativní péče v Oblastní nemocnici Příbram. Události se kromě vedení nemocnice v čele s ředitelem MUDr. Stanislavem Holobradou zúčastnil i náměstek pro oblast zdravotnictví Středočeského kraje Mgr. Martin Kupka, páter Stanislav Gora, výkonná ředitelka Nadačního Fondu AVAST Martina Břeňová a další vzácní hosté.

Centrum paliativní péče sídlí v zrekonstruovaných prostorách pavilonu A, kde byla vytvořena místnost samotné poradny, zázemí pro multioborový tým a také čekárna. Vedení nemocnice nyní usilovně pracuje na tom, aby v příštích měsících mohlo být otevřeno i lůžkové oddělení paliativní péče.

 „Dnešní den je pro nás důležitý v tom, že otevíráme Centrum paliativní péče jako jednu z částí projektu nadace AVAST. Ta poskytla finanční podporu zájemcům o obor paliativní péče. Naše nemocnice se díky manažerce ošetřovatelské péče Ivě Králíčkové zúčastnila tohoto projektu a byli jsme ve středních Čechách vybráni jako jediná nemocnice,“ řekl na úvod ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada.

Oblastní nemocnice Příbram získala na rozvoj paliativní péče grant v rámci dotačního řízení Nadačního fondu AVAST, kterého se zúčastnilo celkem 80 žadatelů. Nemocnice Příbram byla jedním z 15 subjektů, které v tomto řízení uspěly. Celkové náklady projektu včetně lůžkové části, která by měla vzniknout v příštím roce, jsou odhadovány na 4 miliony korun. Nadační fond AVAST přispěl částkou 1,6 milionu.

 „Toto je malý krok pro příbramskou nemocnici, ale velký krok pro Středočeský kraj, protože tento typ péče, který se tady podaří ode dneška otevřít, je první vlaštovkou toho, co bychom rádi realizovali v celém kraji. Je dobře, že se daří splácet dluh těm, kteří se ocitnout často v terminálním stádiu nemoci a v těžké životní situaci. Byli bychom rádi, kdyby se tomu zdravotnictví, které je pro Středočeský kraj prioritou, přizpůsobovalo co nejlépe,“ vyslovil své přání před přestřižením pásky Mgr. Martin Kupka.

V rámci poradny paliativní péče je poskytována pomoc multioborovým týmem, do kterého patří lékař, klinický psycholog, fyzioterapeut, nutriční terapeut, sociální pracovník, zdravotní sestra a v případě zájmu i duchovní péče.

Rady jsou poskytovány například ve správné manipulaci s pacientem, převazování a ošetřování kožních defektů, stomií a katetrů, sociální oblasti, v rámci příjmu potravy, fyzioterapie. Podporu pacientovi a rodině poskytuje i klinický psycholog. V Oblastní nemocnici Příbram zajišťuje paliativní péči i Domácí péče Andělka.

 „Nesmírně si cením všech lidí, kteří do toho chtějí jít. Já bych chtěla popřát celému týmu, aby vždy dokázal najít pomoc těm lidem, kteří za námi v tíživé situaci přijdou,“ uzavřela manažerka ošetřovatelské péče Mgr. Ivana Králíčková, která je iniciátorkou projektu paliativní péče.

Paliativní poradna bude otevřena od pondělí do pátku, vždy od 13 do 15 hodin.

Kontaktní telefon je 318 641 556, e-mail pak paliativni.centrum@onp.cz.

 

O paliativní péči

Posláním paliativního centra je zajištění péče o pacienty po ukončení léčby v nemocnici a pro nevyléčitelně nemocné v domácím i nemocničním prostředí. Paliativní centrum si klade za cíl zachovat u pacienta i jeho rodiny co nejvyšší kvalitu života, zmírnit fyzickou bolest a duševní strádání.  Centrum má za cíl pomáhat všem, kdo to potřebují – pacientům všech věkových kategorií v pokročilém, nevyléčitelném, progredujícím stadiu nemoci a jeho rodině. Péče zohledňuje veškeré potřeby, přání i hodnotové priority umírajícího pacienta, o kterého se stará tým proškolených odborníků. Jedinec není vytrháván z přirozených sociálních vazeb, ale naopak je mu umožněno, aby poslední období života prožil v důstojném prostředí ve společnosti rodiny a přátel.

autor článku: Bc. Martin Janota, specialista pro styk s veřejností