Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Město Příbram převzalo záštitu nad dobrovolným dárcovstvím krve v Příbrami

přidáno: 13. 01. 2021

Počet dobrovolných dárců krve v posledních dvou letech klesá i v Příbrami. Za podporu nemocnice a lidský přístup starosty města Příbram v této oblasti veřejně děkuje ředitel příbramské nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

Dobrovolné dárcovství krve má v České republice skutečně mnohaletou tradici. Dárcovství krve je také od počátku synonymem spolupráce mezi českými nemocnicemi a Českým červeným křížem (ČČK). Krev byla vždy vnímána jako nenahraditelná tekutina života.

V celé České republice nyní chybí celkem 100.000 dárců krve.  Dárcovské centrum, které zajišťuje oddělení klinické hematologie a krevní transfúze Oblastní nemocnice Příbram v minulosti nedostatkem dobrovolných dárců krve netrpělo. Nemocnice v Příbrami již dlouhá léta spolupracuje s místní pobočkou ČČK a ocenění ve formě plaket a zlatých křížů jsou dárcům předávány za účasti zástupců nemocnice, města Příbram a Českého červeného kříže. Přesto v posledních dvou letech, zejména pak v uplynulém roce 2020, začal ale počet pravidelných dobrovolných dárců krve i v Příbrami postupně klesat.

Nemocnice proto požádala město Příbram o převzetí záštity na Dobrovolným dárcovstvím krve v Oblastní nemocnici Příbram a bylo jí vyhověno.

Moc děkujeme za vstřícný a v tomto případě i velmi lidský přístup starostovi Mgr. Janovi Konvalinkovi a dalším zástupcům Příbrami. Lidská krev je totiž jednou z mála věcí, které člověk dosud neumí vyrobit uměle.

autor článku: MUDr. Stanislav Holobrada - ředitel Oblastní nemocnice Příbram