Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

www.hfad.cz/

Do příbramské nemocnice od zítra nastoupí na pomoc příslušníci Armády ČR

přidáno: 22. 11. 2021

Pomoc armády využívají v České republice nyní desítky zdravotnických a sociálních zařízení. Od zítra nastoupí vojáci na pomoc také do příbramské nemocnice. Počet pacientů s koronavirem se tu stále zvyšuje a lékaři, zdravotní sestry i další personál nemocnice je psychicky vyčerpaný.

Počet nakažených každým dnem rapidně stoupá a hlavním problémem v České republice se tak opět stává koronavirus. Současná vlna je však podle dostupných informací mnohem rychlejší než ty předchozí a nemocnice se rychle plní covidovými pacienty. Na pomoc tak znovu nastupuje armáda. Stovky vojáků byly nasazeny do několika desítek nemocnic v minulých týdnech. Další zdravotnická zařízení žádají Armádu ČR o pomoc nyní. O pomoc už požádala také ON Příbram.

Jaká je aktuální situace v příbramské nemocnici nám dnes upřesnil její tiskový mluvčí Bc. Martin Janota.

Celkem bylo dnes ráno hospitalizováno v naší nemocnici 48 pacientů s koronavirem. Aktuální počty se však rychle mění. Z těchto pacientů je nyní 5 ve vážném stavu. Obecně lze říci, že ve vážném stavu končí ve většině případů nenaočkovaní lidé.

Jak zvládají další vlnu covidových pacientů doktoři, zdravotní sestry a další personál nemocnice?

Personál je teď především psychicky vyčerpaný. Nikdo z nich nečekal, že po těch měsících, které si prožili, přijde další vlna. Nejvíce stresující je pro ně to, že se často starají o pacienty ve vážném stavu, kteří nejsou očkovaní. A přitom právě očkování mohlo jejich životy a zdraví zachránit.

Kolik covidových oddělení je nyní v příbramské nemocnici otevřeno?

Aktuálně leží pacienti s koronavirem na interně III., na gynekologii, následné péči a od dnešního dne budou hospitalizováni také na ortopedii II. Další pacienti jsou pak v péči interní na JIP a ARO.

Jaké služby nemocnice jsou nyní oproti běžnému provozu omezeny?

Zatím jsme museli omezit provoz následné rehabilitace a zhruba o třetinu poklesl počet plánovaných operací.

Má vedení nemocnice připravený plán v případě dalšího nárůstu pozitivních pacientů?

Situaci bedlivě sledujeme a každý týden zasedá krizový štáb, který se radí o dalším postupu. Z minulé vlny víme, jak postupně přetvářet nemocnici na péči o covidové pacienty. Stále ovšem doufáme, že takové omezení nebude letos potřeba.

Při jakém počtu pacientů s covidem by příbramská nemocnice případně žádala o pomoc armádu?

Armádu jsme již o pomoc požádali, především kvůli personální náročnosti péče o pacienty s koronavirem. Zítra by několik příslušníku Armády ČR mělo nastoupit do nemocnice na pomoc s ošetřovatelskou péčí.

autor článku: redakce DA