Dnes je středa 8. únor, svátek má Milada.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Zápach z požáru v Českém Švýcarsku je od rána cítit i u nás na Dobříšsku

přidáno: 27. 07. 2022

Od včerejšího rána hasiči evidovali stovky hlášení o zápachu kouře, který se vzhledem k povětrnostním podmínkám šíří z požáru v Národním parku České Švýcarsko. Dnes ráno je kouř zřetelně cítit i u nás na Dobříšsku.

Kouř z ničícího požáru v Českém Švýcarsku byl cítit na území Středočeského kraje již včera. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je šíření způsobeno silným větrem. Zatímco včera byl kouř zaznamenatelný na severní polovině kraje, přes noc postoupil dál a dnes ráno ho lidé cítí už i v Dobříši a okolí.

Vzhledem k současné situaci vydal Hasičský záchranný sbor ČR (HZS ČR) následující žádost:

„Prosíme občany, aby v tomto specifickém případě (pokud nejsou vidět další příznaky hoření, např. plameny) zvážili, zda nám volat na tísňové linky.“

VIDEO ze zásahu hasičů v Českém Švýcarsku (neděle 24. července)

Aktuální zprávy od hasičů k požáru v Českém Švýcarsku

„Stále zasahujeme na ploše 5x2 km. V nočních hodinách se hasiči zaměřili na likvidaci malých ohnisek na skalách přímo nad obci Hřensko a požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa. Hasičům se také daří držet frontu požáru v dostatečné vzdálenosti od zatím neevakuované obce Janov. Od včerejších odpoledních hodin se k leteckému hašení připojil vrtulník z Polska a od dnešního rána je doplní vrtulník ze Slovenska, který je již na letišti v Ústí nad Labem,“ informovali hasiči veřejnost dnes v 1:45 hod. ráno.

Aktuální hlášení HZS ČR, které bylo vydáno dnes v 6:00 hod. ráno: „Stále zasahujeme na ploše 5x2 km. Hasiči v noci zajistili požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa. Požár v současné chvíli neohrožuje zatím neevakuovanou obec Janov. Hlavní hasební práce probíhají na skalách přímo ve Hřensku, kde hasiči k likvidaci ohnisek používají i automobilové žebříky.“

Zápach kouře ve Středočeském kraji

Od pondělního večera řešilo operační středisko HZS Středočeského kraje desítky planých poplachu v souvislosti s kouřem pocházejícím z požáru v Hřensku. „Doporučujeme, aby lidé v tomto specifickém případě (pokud nejsou viditelné další příznaky hoření např. plameny) zvážili, zda je nutné volat na tísňové linky,“ vyzývá veřejnost Středočeský kraj.

Doporučení pro občany (stejné jako při smogové situaci):

  • omezení pohybu venku
  • omezení větrání

Výhled počasí s ohledem na rozsáhlé požáry v Hřensku

Z hlediska vývoje srážek neočekáváme do pátku takřka žádné srážky v zasažené oblasti. První srážky by oblast měly zasáhnout v noci na sobotu a během soboty, množství zatím nelze příliš specifikovat.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.kr-stredocesky.cz a www.hzscr.cz)