Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

www.hfad.cz/

Středočeské krajské nemocnice zřizují covidová oddělení, pacientů přibývá

přidáno: 09. 11. 2021

Středočeské krajské nemocnice se přizpůsobují vývoji situace – ve většině přes víkend personál připravoval covidová oddělení, protože pacientů ve vážném stavu přibývá. Covidové oddělení už je v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami. V Benešově je zatím boxové uspořádání na standardních odděleních.

„Ve všech krajských nemocnicích je zatím zachována elektivní péče, to znamená, že plánované výkony se stále provádějí. Limitem pro omezení elektivy bude obsazenost lůžek JIP a ARO,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

Od 1. listopadu ve středních Čechách denně přibývá kolem 1000 pacientů s covidem-19, o víkendu jsou čísla samozřejmě nižší. „Co se týče hospitalizací, k dnešnímu ránu jich máme hlášených 110, z toho 32 pacientů je na JIP. Stále platí, že většina z nich není očkovaná. Nemocnice jsou připravené na to, že v případě potřeby pro pacienty s covidem vyčlení další prostory,“ říká krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík.

Díky dobré proočkovanosti zdravotníků nemocnice zatím nemusejí řešit velké problémy s nedostatkem personálu. „Věřím, že situaci udržíme pod kontrolou, ale záleží na chování každého jednotlivce. Zásadním opatřením pro boj s covidem je očkování, k tomu přistupuje dodržování všech opatření a používání zdravého rozumu,“ uzavřel Pavel Pavlík.

Nové informace včera odpoledne vydala také Oblastní nemocnice Příbram

"Bohužel musíme konstatovat, že covid-19 je zpátky a opět ovlivňuje chod naší nemocnice. Od zítra jsme tak nucení otevřít další lůžkové oddělení, které bude pečovat o pacientky s koronavirem. Tím se stane gynekologie. Operační program běží i nadále, pacientky budou pouze hospitalizované na jiném oddělení. Dnes ráno jsme měli v péči 22 pacientů s koronavirem, z toho 7 v těžkém stavu. Pouze jeden z těchto sedmi byl naočkovaný. Potvrzuje to naše zkušenosti, že očkování má zásadní vliv na průběh onemocnění. Z 22 hospitalizovaných je nenaočkovaných 17. Pokud se situace během tohoto týdne bude i nadále zhoršovat, budeme nejspíš nuceni od příštího týdne mírně omezit i operační program a případně transformovat další z oddělení na "covidárium". O vývoji vás budeme informovat," uvedlo vedení nemocnice na svém facebookovém profilu

Příbramská nemocnice zavádí také zákaz návštěv

S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci ve výskytu covid-19 budou v nemocnici od 9. listopadu 2021 zakázány návštěvy s níže uvedenými výjimkami.

Výjimky: návštěvy zákonných zástupců u nezletilých dětí, návštěvy pacientů v terminálním stádiu nemoci, osoby přítomné u porodu.

V rámci výše uvedených výjimek bude návštěva umožněna osobám, které nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19 a doloží, že:

• byly očkovány proti onemocnění covid-19 a od dokončené vakcinace uplynulo nejméně 14 dní, nebo

• prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech, nebo

• byly negativně testovány nejdéle před 72 hodinami PCR testem nebo nejdéle před 24 hodinami antigenním testem.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.kr-stredocesky.cz)