Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Z autorského vyprávění Petry a Petra Třešňákových

přidáno: 03. 06. 2022

Květnové setkání s Petrou a Petrem Třešňákovými se neslo v uvolněné atmosféře krásné dobříšské knihovny.

Manželé Třešňákovi jsou rodiče Dorotky narozené s autismem a mentálním postižením, Petr je ale také novinářem a Petra terapeutkou. A společně napsali upřímnou, emotivní knihu o tom, jaká úskalí a hřejivé momenty jim život přináší.

Bylo to milé posezení a skupinové povídání u kávy a výborného občerstvení od klientů sociální rehabilitace Charity Starý Knín. Role neformální moderátorky se ujala Martina Macurová. Manželé otevřeně mluvili o tom, jak se jim kniha psala, jak odlišný byl jejich proces zpracování diagnózy a každodenních výzev, kterými si Dorotka, oni i Dorotčini sourozenci, procházejí. Publikum bylo rozmanité, účastníci sdíleli své osobní poznatky a oceňovali, jak přínosné je, že vznikla kniha vyprávějící příběh, který se v různých podobách odehrává také v mnoha jiných rodinách.

Nakonec manželé sdíleli, jaká byla jejich cesta za poznáním Homesharingu. Od cesty do Irska, získání know-how, až po vlastní zkušenost s blízkým kamarádem, který už roky podniká s Dorotkou každý druhý čtvrtek různorodé aktivity. A jak přirozené se tyto čtvrtky pro všechny staly. Což krásně ilustrovalo, jak přínosná forma podpory Homesharing pro všechny zúčastněné může být.

A jako bonus si účastníci mohli zakoupit s věnováním knihu Zvuky probouzení. A kdo ví, třeba za pár let, až se svým velkým kusem práce na změně přístupu péče o děti se znevýhodněním Třešňákovi zapíší do historie, bude mít taková podepsaná kniha cenu zlata.

Tuto akci pořádaly Městská knihovna Dobříš a organizace Centrum pro komunitní práci střední Čechy (CPKP), která zastřešuje Homesharing ve Středočeském kraji.

Více informací k Homesharingu najdete na stránkách www.homesharing.cz nebo velmi stručně na www.cpkp.cz/strednicechy/homesharing/.

autor článku: Marie Lukešová - CPKP