Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

VIDEO: Dobříšské varhany soutěží o finanční podporu z ČSOB. Pomůžete i vy?

přidáno: 16. 12. 2020

Zrušené májové oslavy, výpadky benefičních koncertů, omezení bohoslužeb a obavy z budoucnosti, to vše ovlivňuje velikost a množství finančních darů na účet veřejné sbírky pro dobříšské varhany. Na realizaci stavby nových varhan schází aktuálně částka ve výši cca 700 000 Kč. Každá koruna nyní může pomoci získat zásadní finanční podporu…

Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsv. Trojice v Dobříši pracuje již od roku 2015 na veřejné sbírce, která má zajistit finance pro stavbu nového nástroje, jehož celková cena byla stanovena na 4 300 000 Kč. Aktuálně tak chybí k získání cílové částky 16,3 % z celkové ceny nástroje.

Potřebné finance pro varhany může sdružení vyhrát od ČSOB

„Přes všechny problémy letošního roku se našemu sdružení podařilo již podruhé umístit v soutěži neziskových organizací pořádaných ČSOB. Projekt ČSOB pomáhá regionům podporuje finančně neziskové organizace, které pracují v sociálních, kulturních, humanitárních, volnočasových či výzkumných oblastech. Podmínkou pro soutěžící neziskovky bylo natočení spotu o vlastním projektu, který má oslovit širokou veřejnost. Pevně věřím, že se u našeho videa tak stane a s prosbou o finanční podporu se obracím i na vás, čtenáře Dobříšska aktuálně,“ říká pan Ivo Kylar, který vede tuto veřejnou sbírku a organizuje veškeré akce na její podporu od jejího počátku.

Pomáhat má smysl. Každá koruna se počítá!

Soutěž ČSOB byla zahájena už 7. prosince 2020 a potrvá přesně do půlnoci 6. ledna 2021. Princip celé soutěže tkví v tom, že čím více financí vybere soutěžící projekt od veřejnosti, tím vyšší dar získá od ČSOB. Nejvyšší možnou částkou, kterou lze pro dobříšské varhany vysoutěžit je 50 000 Kč. V této soutěži obdrží finanční podporu celkem 4 projekty v každém kraji. První získá zmíněných 50 000 Kč, druhý 40 000 Kč, třetí 35 000 Kč a čtvrtý 25 000 Kč. V každém regionu tak ČSOB rozdělí 150 000 Kč.

Přispět na projekt varhan v soutěži ČSOB můžete přímo ZDE. K dnešnímu dni byly dobříšské varhany v soutěži podpořeny 9 dárci, díky kterým se na podporu tohoto projektu vybralo zatím přesně 10 000 Kč. K obsazení 1. místa v soutěži zbývá aktuálně získat 2 251 Kč.

Darovat můžete třeba i malou částkou ve výši 100 Kč a věřte, že váš dar bude mít přesah pro další generace a vy přesně víte kam vaše peníze putují. Číslo sbírkového účtu je 101 7777 101/0300 jehož variabilní symbol je 20201203. Poslat svůj příspěvek můžete i přímo přes web soutěže.

Nové varhany jsou nedílnou součástí dobříšského kostela i našeho města

Hudba znějící z kruchty kostela Nejsvětější Trojice byla vždy nedílnou součástí kulturního života v Dobříši. 20. století bylo pro zdejší varhany bohužel značně nepřívětivé. Cínové píšťaly varhan byly během první světové války zrekvírovány a nahrazeny zinkovými. Nedostatek finančních prostředků a politická situace za nacismu a komunismu neumožňovaly kvalitní ani dostatečnou údržbu tohoto nástroje. Nástroj z dílny Josefa Vanického z Třebechovic pod Orebem postavený roku 1898, byl proto kvůli nevratnému poškození červotočem koncem 90. let minulého století odstraněn. Z původních varhan zůstala na kruchtě pouze méně poškozená pseudobarokní varhanní skříň.

Nový nástroj vestavěný do původní varhanní skříně je koncipován s ohledem k danému prostoru. Bude mít dva manuály, 15 rejstříků a 987 píšťal. Nové varhany budou sloužit nejen pro doprovod bohoslužeb, svateb a pohřbů, ale i pro pořádání koncertů varhanní hudby.

Pomáhat má smysl, a zvláště v této době!

autor článku: redakce DA