Dnes je středa 21. duben, svátek má Alexandra.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Skauti přivezli Betlémské světlo a 23. prosince s ním rozsvítí Dobříš

přidáno: 22. 12. 2020

Tak jako každý rok se i letos skauti postarají o to, aby se Betlémské světlo dostalo do všech koutů naší republiky a rozsvítilo se na co nejvíce místech a v domácnostech napříč českou zemí. Plamínek, který byl podle pověsti zažehnutý v betlémské jeskyni, když se narodil Ježíš, dorazil také na Dobříšsko.

Skauti z Dobříše vozí Betlémské světlo na Dobříš již od roku 1992

Téměř 30 let skauti přiváží Betlémské světlo i k nám na Dobříšsko, a tak jako v minulých letech ho i letos přivezli vlakem. Betlémské světlo skauti předávají lidem už během cesty na každé z vlakových zastávek. A jak říká vůdce dobříšského skautského střediska prof. Oliče Jana Šigutová: „Je to taková krásná tradice, která ke ‚skautským Vánocům‘ patří.“  

Dobříšští skauti dříve pro Betlémské světýlko jezdili na různá místa. Do Českého rozhlasu v Praze, na Svatou Horu do Příbrami, ale vždy tak, aby na Dobříši bylo připraveno 23. prosince na roznos po domácnostech starších občanů.

O letošní cestě a rozdávání Betlémského světla nám více prozradila za středisko prof. Oliče Dobříš Jana Šigutová.

Jaká byla letošní cesta pro Betlémské světlo?

Vzhledem k epidemiologické situaci se pro světlo vypravili tentokrát pouze naši tři vedoucí. Betlémské světlo vyzvedli v Praze a pak s ním putovali vlakem na Dobříš. Veliké poděkování patřív tomto ohledu Českým drahám, které naší skupince vyhradily samostatné kupé. Skautští vedoucí již tradičně předávali světlo na každé ze zastávek lidem, kteří si pro něj na nádraží přišli.

Betlémské světlo na Dobříš dorazilo v sobotu 19. prosince dopoledne. Od té doby hoří již v několika skautských domácnostech a čeká tam na další předání lidem, kteří o něj budou mít zájem.

Jak bude letošní rozdávání Betlémského světla v Dobříši probíhat?

Naši tradici v roznosu Betlémského světla na Dobříši jsme pro letošní rok museli trochu pozměnit. Vzhledem k epidemii si nikdo z nás netroufá, tak jako v minulých letech, navštívit naše starší spoluobčany u nich doma a světýlko jim předat. Nechceme ohrozit ty nejzranitelnější. Proto jsme celou akci v letošním roce trochu upravili.

Všichni zájemci si mohou Betlémské světýlko vyzvednout 23. prosince mezi 15:00 a 17:00 hod. na dvou výdejních místech, tak jako v minulých letech.

  • Jedno z míst je v altánu vedle Pastoračního centra sv. Tomáše.
  • Druhé místo bude v letošním roce u vánočního stromku na náměstí.

ROZSVÍCENÁ DOBŘÍŠ

Protože víme, že pro některé lidi jsou naše dvě výdejní místa daleko, rozhodli jsme se přidat ještě dalších 18 míst po celé Dobříši, kde bude možné si Betlémské světýlko vyzvednout. Tuto akci jsme nazvali „Rozsvícená Dobříš“.  Světýlko si na těchto místech může každý občan vyzvednout 23. prosince od 15:30 do 17:30 hod. Přijít můžete s vlastní svíčkou nebo si odnést nějakou z těch, které na tomto místě budou připraveny od nás. Snad se tato nová akce vydaří a kdo ví, třeba se z ní stane tradice předávání Betlémského světla v Dobříši.

„Ráda bych za všechny světlušky, vlčata, skautky a skauty z Dobříše popřála všem občanům města klidné a pokojné vánoční svátky a zdraví a štěstí v roce 2021,“ dodává za středisko prof. Oliče Dobříš Jana Šigutová.

autor článku: redakce DA