Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

www.hfad.cz/

Magdaléna pomáhá i v Dobříši. Nyní spouští kampaň: „Prací život vracíš“

přidáno: 16. 11. 2021

Magdaléna, o. p, s. je nezisková organizace, která pomáhá léčit závislosti již přes dvacet let. V Příbrami provozujeme Centrum adiktologických služeb, pod které spadá adiktologická ambulance, kontaktní centrum a terénní program. Našimi klienty jsou lidé nejčastěji závislí na drogách a alkoholu, nebo patologičtí hráči. V rámci terénního programu vyjíždí pracovníci každé úterý i do Dobříše.

V terénu poskytují služby zejména lidem závislým na nelegálních drogách. „S klienty pracujeme na snižování rizik v důsledku užívání návykových látek. Rovněž jim pomáháme s řešením úředních záležitostí. Často jsme první odborná služba, na kterou se klient, nebo jeho blízcí obrátí,“ popisuje Monika Tůmová, vedoucí terénního programu CAS Příbram. Kromě přímé práce s klienty a jejich blízkými patří mezi cíle Magdalény, o. p. s. chránit zdraví a bezpečnost veřejnosti. I v Dobříši pak v souvislosti s onemocněním covid-19 rozdávají terénní pracovníci klientům roušky a respirátory, dezinfekci či vitamíny. Také je informují o aktuálně platných opatření a motivují k očkování. Pravidelně monitorují lokality a sbírají odhozené stříkačky.

Další oblast služeb, kterou terénní pracovníci provádí, je testování na infekční nemoci (např. žloutenka typu B, C nebo HIV), včetně příslušného poradenství. Klientům nabízí pravidelné testování, ale zajišťují i testy po domluvě komukoli z veřejnosti. Letos si poprvé uskutečnilo testování na infekční nemoci pro veřejnost v komunitním centru Svět dobrých lidí v Dobříši. Cílem je pomoci lidem znát svůj zdravotní stav, případně je nasměrovat dále. Služba je určena komukoli z veřejnosti, vhodná je zejména pro lidi, kteří mají rizikové povolání, nebo se jejich blízcí chovají rizikově a oni mají obavy o své zdraví. Testování je anonymní a bezplatné.

Na příbramské Centrum adiktologických služeb se mohou obrátit lidé, kteří mají problém se závislostí, ale i jejich blízcí, kteří potřebují poradit. Služby jsou realizovány i díky finanční podpoře MAS Sociálního fondu Brdy–Vltava.

Nová kampaň "Prací život vracíš" a zkušenost herečky, která ztvárnila její hlavní roli

Magdaléna, o. p. s. spustila darovací kampaň "Prací život vracíš“ s cílem získat 150 000 Kč na realizaci minimálně pěti tréninkových míst. S jejich pomocí dáváme šanci lidem se závislostí k návratu do práce, života, k rodinám, k dětem. Úspěšný návrat na pracovní trh má vliv i na snížení sociálně ekonomických dopadů na celou společnost. Tréninková místa také přispívají k řešení vzniku a prohlubování sociálního vyloučení osob s anamnézou závislosti.

Ústředním tématem kampaně je slogan „Prací život vracíš“. Návrat lidí potýkající se se závislostí na pracovní trh snižuje riziko trestné činnosti a vede ke stabilizaci jejich životní situace. Životní stabilita klientům pomáhá k zařazení se do společnosti, k nezávislosti na sociálních dávkách i okolí a často až k zahájení léčby závislosti. „Od roku 2017 prošly našimi tréninkovými místy desítky klientů a jejich úspěch nás vede k tomu, že bychom rádi pokračovali v jejich nabídce i v příštím roce. Proto se obracíme na veřejnost s prosbou o finanční podporu, protože tato místa nejsou systémově financována,“ dodává Mgr. Ondřej Sklenář, ředitel Magdalény, o. p. s.

VIDEO: "Nikdo mě nezaměstná!" - videospot kampaně #pracizivotvracis

"Bylo pro mě opravdu zajímavé ocitnout se v kůži Anety. Nikdy mi nedošlo, jak těžké může být dostat se z tohoto soukolí a získat třeba obyčejnou práci. Tréninková místa jsou super nápad a můžou hodně pomoct," vzkazuje herečka Johana Krtičková, která ztvárnila naši Anetu.

autor článku: Šárka Slavíková Klímová, PR manažerka - Magdalena, o. p. s.