Dnes je úterý 4. říjen, svátek má František,
je Mezinárodní den zvířat.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Kolika lidem na Dobříšsku může pomoci oddlužení v rámci Milostivého léta?

přidáno: 03. 08. 2022

Vláda rozhodla o pokračování oddlužovací akce – Milostivé léto II. Dlužníci v exekuci tak dostali poslední šanci, jak splatit svůj dluh za výhodných podmínek. Minulé Milostivé léto pomohlo z bezvýchodné situace desetitisícům lidí. Na Dobříšsku máme přes 900 dlužníků s exekucemi přesahujícími dluh 7 mil. Kč.

Dlužníci budou mít opět díky Milostivému létu II, možnost splatit pouze svůj původní dluh a jednorázový poplatek exekutorovi. Další poplatky, úroky a penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Milostivé léto II bude opět trvat tři měsíce a začne 1. září 2022.

Akce se týká například dluhů vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, nezaplacených poplatků České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám. Dluhy u těchto organizací narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Příkladem mohou být také dluhy za městské nájemní bydlení nebo dluhy za jízdu načerno.

Nejedná se o žádnou dluhovou amnestii či popření pravidla, že dluhy se mají platit. Naopak, věřitelům se jednorázově vrátí celé dlužné jistiny, dlužníci se zbaví desítek tisíc exekucí u dluhů vůči státu a stát vrátí dlužníky do standardních socioekonomických vztahů. Stát ušetří na sociálních dávkách, získá na odvodech těch, kteří už nebudou pracovat v šedé zóně.

Kolik dlužníků máme na Dobříšsku a jak vysoké jsou jejich dluhy?

V ORP Dobříš je dle České exekutorské komory (data ke konci roku 2021) celkem 903 dlužníků s celkovým počtem 5 530 nařízených exekucí. Celkový dluh činí 728 514 350 Kč a každý dlužník má průměrně 6 exekucí.

Člověk v tísni pomáhá zadluženým lidem v Dobříši již od roku 2021. Jeho kancelář najdete na adrese: Mírové náměstí 75, Dobříš. Své služby poskytuje zdarma.

 „Na Dobříšsku a Příbramsku využili loňského Milostivého léta překvapivě také lidé s poměrně nízkými příjmy. Tato akce je motivovala k tomu, aby se o své dluhy začali zajímat a přišli se k nám poradit,“ sděluje dluhový poradce Člověka v tísni Michel Chmiel. „Myslím, že je nejvyšší čas se na Milostivé léto II. začít připravovat již nyní, dluhy zmapovat a naplánovat jejich řešení,“ dodává Chmiel.

Služba dluhového poradenství Člověka v tísni je realizována za finanční podpory MAS Brdy-Vltava, o.p.s.

autor článku: Michael Chmiel - Člověk v tísni, o.p.s.