Dnes je sobota 4. prosinec, svátek má Barbora.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

FOTOREPORT: Podbrdská výstava se ab-so-lut-ně maximálně vyvedla

přidáno: 15. 10. 2021

I když to chvíli vypadalo, že se snad letošní, v pořadí již čtyřicátý sedmý, ročník Podbrdské výstavy drobného zvířectva ani neuskuteční, nakonec v sobotu 11. a v neděli 12. září proběhl. A se vší parádou.

Rekonstrukce komunikací v těsné blízkosti Husova parku, která započala krátce před termínem výstavy, znemožnila konání akce na obvyklém místě. V naprosto šibeničním termínu a za vydatné podpory města Dobříše jsme přesídlili do prostoru bývalého kina. A jak se zanedlouho ukázalo, toto místo nám seslalo samo nebe. Pro Podbrdskou výstavu bylo jako stvořené.

K vidění bylo přes sto králíků, taktéž velké množství holubů a dosti drůbeže, kromě toho fretky, činčily, exotické ptactvo, křečci, mezi nimi i naprostá novinka – zatím raritní křečci bezsrstí, a mnoho dalšího.

Velké díky patří všem sponzorům, vystavovatelům, posuzovatelům, králičímu hopteamu ze Suchomast, kapele Klikaři, která se v sobotu postarala o naprosto bezkonkurenční hudební doprovod, klukům z dobříšského „učňáku“ za pomoc při posuzování, městské policii za bedlivý dohled, přívalovému dešti za to, že nás těsně minul a zavítal do okolních obcí, ale nad naše hlavy ne… A obrovský dík za všestrannou podporu a vstřícnost patří městu Dobříš!!! Nejenže jsme díky přiděleným dotacím mohli nakoupit další nové výstavní klece a voliéry, ale navíc se, jak už výše zmíněno, podařilo najít krásné náhradní prostory poté, co se ukázalo, že Husův park letos neklapne.

Hosté, kterým děkujeme za návštěvu, se o5 s nadšením zapojili a již podruhé hlasovali o Cenu diváků. Titul Miss drůbež získaly stříbrné vlašky mníšeckého chovatele Mirka Hlušičky, pohár Holub sympaťák si za své bronzové hýly černokřídlé odvezl mladý chovatel Ivan Šimek do Suchomast, Králíkem sympaťákem byl zvolen zakrslý teddy havanovitý mladé chovatelky Terezy Brožkové z Dobříše. Terda Brožková brala také Cenu diváků mimo výše uvedené odbornosti, a to za svá freťata.

V bodovaných odbornostech obdržel pohár za vítěznou kolekci králíků světoznámý chovatel zakrslých beranů Roman Kodat z Láze, v holubářské sekci zazářil slovutný chovatel českých staváků Antonín Hejna z Dobříše a za elitní kachny čárkované si do Jinců odvezla vítěznou cenu Eliška Tesařová.

Čestné ceny zůstaly jak doma, tak i putovaly do jiných spolků. Z rukou předsedy našeho spolku Kamila Jungra je převzali chovatelé z Jinců, Suchomast, Čisovic, Hostomic, Mníšku pod Brdy a Prahy.  

Z městského úřadu nás opakovaně navštívila místostarostka Dagmar Mášová. „Podbrdskou výstavu navštěvuji každoročně, pokaždé se na ni těším a myslím si, že její uspořádání v prostoru bývalého kina bylo příjemnou změnou. Spolku Chlup a brko fandím,“ řekla nám. 

Z řad odborné i laické veřejnosti byly slyšet kladné ohlasy. „Jako dlouholetá chovatelka ušlechtilých morčat jsem viděla už mnoho výstav a tahle jednoznačně patří k těm nejkrásnějším,“ říká Eva Tiefenböcková, která se přijela podívat spolu s manželem a strávili na akci celé sobotní odpoledne. „Podbrdskou výstavu jsme navštívili již poněkolikáté a jistě si nenecháme uniknout ani další ročníky, na tuto tradiční akci se vždy rádi vrátíme.“

Chválou nešetřil ani posuzovatel králíků Josef Vanžura. „Je zde hodně kvalitních zvířat, byl bych schopen udělit víc čestných cen, než kolik jich mám k dispozici,“ nechal se slyšet.

Králičí hop, který bývá na naší výstavě k vidění už řadu let, byl nyní prezentován i v neděli, a to díky nové člence spolku, mladé chovatelce Adélce Chroumalové ze Staré Huti a jejím polišům. Budou-li se chtít přidat další kluci a holky, pak jsou samozřejmě vítáni a vítány.

Příští rok se budeme těšit na viděnou o5 v Husově parku. Již nyní vymýšlíme, čím dalším bychom celou akci vyšperkovali. A do svých řad rádi přijmeme nové členy, kteří se mohou hlásit u jednatele pořádající Základní organizace Českého svazu chovatelů Dobříš Radka Skůry na telefonním čísle 601 380 657. 

autor článku: Michaela Brožková