Dnes je úterý 16. duben, svátek má Irena.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

Došla vám energie? Potřebujete vypnout? Pečujete?

přidáno: 11. 11. 2021

Hledáme další možnosti, jak podporovat ty z vás, kteří pečují o své blízké, a nadále chceme podporovat více jak 300 pečujících, se kterými nyní již pracujeme. Jednou z cest je sdílená péče, tzv. HOMESHARING.

Jedná se o moderní způsob podpory rodin dětí s intelektovým nebo kombinovaným zdravotním postižením založený na komunitní pomoci. Pravidelné odlehčovací setkání nebo pobyt u proškolených podporovatelů, odborně se jim říká hostitelé, pomůže rodině nabrat nové síly a dítěti získat nové zážitky. Hostitelé (rodina či jednotlivec) se s dětmi potkávají pravidelně v předem domluvený čas, pár hodin týdně/měsíčně, odpoledne nebo o víkendu. Společně s dítětem si užijí obohacující chvíle, získají nové sociální kontakty a dovednosti a současně pečující rodina či rodič získají čas na “krátké dobití energie”.

Homesharing přes 30 let funguje v Irsku a v dalších západních zemích. V České republice pomalu zapouští kořeny a pilotně se třetím rokem ověřuje u rodin s dětmi s autismem, a nejen u nich. Díky finanční podpoře, kterou jsme získali od nadačního fondu ABAKUS – nadační fond zakladatelů Avastu, pilotně zavádíme homesharing i na Dobříšsku. Odborné zázemí nám poskytují organizace Děti úplňku a Rodinné Integrační Centrum v Pardubicích.

Jste pečující? Zajímá vás, jak se stát podporovatelem? Chcete se jen dozvědět víc?

Napište nám na: homesharing@cpkp.cz nebo zavolejte některé z nás, rády s vámi vše prodiskutujeme podrobněji:

  • Martina Macurová (603 946 501)
  • Petra Štěpová (773 661 130)
  • Renata Baxová (723 673 981). 

Případně stručné informace naleznete i zde: www.cpkp.cz/strednicechy/homesharing/.

Centrum pro komunitní práci střední Čechy zavádí a rozvíjí komunitní aktivity, podporuje znevýhodněné občany v prosazování jejich práv a učí vzájemnému respektu. Od roku 2014 se mimo jiné věnujeme podpoře lidí, kteří pečují o někoho ze svých blízkých – neformálně pečujícím. Jsou to lidé, kteří mohou využívat různé formy profesionální pomoci, podporu v komunitě, zdravotní služby a odlehčení v každodenní péči. Pomoc musí ale být dostupná a musí se o ní dozvědět.

 

 

autor článku: Petra Štěpová - Centrum pro komunitní práci střední Čechy