Dnes je sobota 19. září, svátek má Zita.

Náš region

DĚTI NA STARTU – Dejte dětem šanci objevit kouzlo pohybu!

přidáno: 29. 09. 2019

Naučte děti, aby měly pohyb rády! Cílem projektu Děti na startu je právě vytvoření pozitivního vztahu a radosti k pohybu. A kde jinde začít než u nejmenších dětí? Se svými ratolestmi nemusíte chodit daleko, kurzy totiž úspěšně otevírají již několikátým rokem v dobříšském Orlu.

Celonárodní projekt nazvaný Děti na startu vznikl proto, aby probudil v dětech ve věku od 4 do 9 let hlavně radost z pohybu. Už několik let jsou tyto kurzy známé po celé České republice a je o ně stále větší zájem. Do tohoto projektu, který je evidovaný pod hlavičkou Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz, je zapojeno několik stovek sportovně zaměřených středisek, ale i škol, školek a dalších organizací. V našem okolí můžete s dětmi tyto kurzy vyzkoušet v Mníšku pod Brdy, Dobříši, Příbrami nebo Sedlčanech.

Pro jaké děti jsou kurzy ideální?

Kurzy Děti na startu jsou, již podle názvu, ideálním startem pro všechny děti, které mají chuť nejen sportovat a hýbat se, ale také si zkusit nové věci. Během lekcí si děti podle věku vyzkouší základy míčových her, atletiky, gymnastiky, vytrvalosti, koordinace nebo síly, a to vše formou her a zábavy. Cílem lekcí je totiž děti zabavit, protože sport rozhodně není nuda! Děti vždy na začátku školního roku dostanou barevná trička s logem Děti na startu a také deníček, kam dostávají za každé své cvičení a sportovní výkony odměnu v podobě razítek a nálepek.

Děti hodiny hlavně baví!

Věřte, že hned po první lekci děti budou natěšeny na další hodiny a budou se chtít toho co nejvíce  naučit. „Kurzy Dětí na startu jsme otevřeli v našem studiu již před několika lety a troufám si říct, že jsme tak mohli mnohým dětem pomoc v jejich začátcích s pohybem a sportem vůbec. Tento projekt je určen právě proto, aby dal dětem základ, tu správnou všesportovní průpravu, kterou jsme dříve procházeli my všichni úplně běžně. Během těch let, co kurzy vedu, mám zpětnou vazbu nejen od rodičů, ale i trenérů z dalších již konkrétně zaměřených sportovních zařízení, že děti, které absolvolaly právě tyto kurzy jsou na tom z pohledu fyzické kondice a pohybové motoriky mnohem lépe, oproti ostatním dětem. Někteří kluci po absolvování jednoho a více let v kurzu Děte na startu přecházejí na fotbal, tenis, hokej, holčičky pak větčinou na gymnastiku nebo aerobik. Sama věřím, že tato cesta je správná a zbytečná brzká specializace dětí na konkrétní sport není vhodná," řekla nám Denisa Havlíčková, dlouholetá lektorka dětských kurzů v Aerobik studiu Orel Dobříš a šéftrenérka projektu Děti na startu. 

Během lekcí děti cvičí také s míči, tyčemi, destičkami, švihadly, trampolínami, bosu, stepy a dalším obvyklým i méně obvyklým náčiním. Cvičení s pomůckami nebo na nich se dětem ukazuje, postupně si ho zkouší, až se s ním naučí perfektně pracovat. Základem je však práce s vlastním tělem a vahou. V hodinách se dětem často nechává také vlastní prostor pro to, aby si řekly, co je baví, s čím chtějí cvičit a jak. Rozvíjí se mimo pohybové schopnosti také jejich sebevědomí, kreativní myšlení a týmovost. Často se lektoři v tomto projektu snaží dětem ukázat i jiné sporty a brát je ven na čerstvý vzduch nebo do jiných sportovních zařízení. 

„Od roku 2015, kdy jsme s projektem na Dobříši začínali je vysoký zájem především o kurzy pro nejmladší děti, a to nás moc těší. V současné době máme už jen poslední volná místa v kurzu pro školáky od 6 do 9 let. Kurz je vhodný nejen pro všechny začínající děti, ale také kluky a holky, které už se zaměřují na konkrétní sport,“ doplňuje Klára Jandová, vedoucí Aerobik studia Orel Dobříš.

Děti na startu v Dobříši - Aerobik studio Orel Dobříš

V Aerobik studiu Orel Dobříš probíhají kurzy Děti na startu během celého školního roku a jsou rozděleny podle věku dětí do tří kurzů.

  • DNS ŠKOLIČKA 3-4 roky (středa od 15:00 hod.)

  • DNS PŘEDŠKOLÁČCI 4-6 let (středa od 16:00 hod.)

  • DNS ŠKOLÁCI 6-9 let (středa od 17:00 hod.)

Děti na startu v Mníšku pod Brdy - Bios Fit

V Bios Fitu mají otevřené kurzy Děti na startu také během celého školního roku. Děti jsou zde rozděleny do dvou skupin.

  • DNS 4-6 let (středa od 16:00 hod.)
  • DNS 7-10 let (středa od 16:00 hod.)

Děti na startu v Příbrami - Sportkub Oxygen

Ve Sportklubu Oxygen probíhá kurz Děti na startu každý čtvrtek od 15:30 hod. 

 

Více o samotném projektu si můžete přečíst přímo na webových stránkách Česko se hýbe. Tady naleznete odpovědi na základní otázky rodičů, zajímavé články, přehled středisek, kde Děti na startu provozují a další zajímavosti a aktuality. 

autor článku: redakce DA