Dnes je středa 17. duben, svátek má Rudolf.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

I děti s handicapem mohou aktivně žít!

přidáno: 05. 06. 2019

Společné tvoření, výlety, divadlo, karneval, dětský den i týdenní pobyt v přírodě. Není téměř nic, co by děti, které se narodily s mentálním, tělesným, sociálním či jiným handicapem, nemohly vyzkoušet a zažít. Stejně jako jejich zdraví vrstevníci, sourozenci a kamarádi. Je to už sedm let, co se rodiče postižených dětí rozhodli založit v Dobříši svépomocnou skupinu Dej mi šanci, jejíž náplní je právě zlepšení postavení a života lidí s postižením a jejich rodin.

Na začátku činnosti se sdružením spolupracoval, a podpořil ho, spolek proPAS, který sdružuje rodiče s dětmi s poruchou autistického spektra. „Dej mi šanci“ pomáhá handicapovaným v osobním rozvoji, organizací vzdělávacích a volnočasových aktivit, podporuje celkově rodiny pečující o postižené členy a zajišťuje pro ně poradenství. Mimo jiné na pravidelných setkáních jednou za měsíc, na kterých rodiče navzájem sdílejí zkušenosti, starosti i úspěchy v péči o své děti. Setkání jsou organizována od samého začátku činnosti, stejně jako zájmové kroužky – pohybový a výtvarně terapeutický, které některé děti navštěvují až do současnosti, tedy celých sedm let. Zároveň sdružení organizuje vzdělávací kurzy a semináře o problematice osob s postižením, které jsou určeny i pro veřejnost a pracovníky v sociálních službách. V průběhu let jich proběhlo již několik. Nedílnou součástí aktivit je i získávání finančních prostředků na realizaci všech cílů sdružení.

 

Poděkování za podporu

Pro pečující rodiče v oblasti Dobříšska byla významná podpora v rámci dvou projektů. A to projektu Centra pro komunitní práci střední Čechy „Pečovat a žít doma je normální“ a Charity Starý Knín „Svépomocná rodičovská skupina Dej mi šanci“. V rámci obou projektů byla, a je do konce letošního června, poskytovaná podpora pro rodiny pečující o handicapovaného člena, zvláště o děti se zdravotním postižením. I díky tomu bylo možné mimo jiné zrealizovat čtyři pětidenní psychorehabilitační pobyty. Děkujeme!

autor článku: Hana Petáková