Dnes je sobota 16. leden, svátek má Drahoslav.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region

Kluci, holky pozor! „Zebra se za tebe nerozhlédne“

přidáno: 31. 08. 2020

Letní prázdniny jsou definitivně u konce a už zítra začíná nový školní rok. Děti budou většinou plné zážitků ze dnů volna a než si zvyknou na nový denní režim, chvilku jim to potrvá. Se začátkem školy by tak děti měly být maximálně obezřetné.

Zářijový nástup do školy je vždy náročným obdobím pro děti i rodiče. Chvilka nepozornosti je pak obzvláště nebezpečná v blízkosti přechodů vozovek a nechráněných chodníků okolo silnic. Je tedy dobré se nejen na cesty do školy a ze školy s dětmi připravit.

Po celé republice také proto proběhne první týden školy dopravně preventivní akce s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“. Jejím hlavním cílem je v dětech posílit zásady při vstupu do vozovky.

S prvňáčky je dobré trasu do školy projít

Malé prvňáčky čeká úplně něco nového, neznámého. Jejich rodiče budou muset také řešit nové situace. Než pošlou své ratolesti samotné do školy, je nutno s nimi trasu, která by měla být co nejkratší, ale také nejbezpečnější, několikrát projít. Znovu a znovu vše vysvětlovat a procvičovat. Znalost některých dopravních značek, chození po chodnících, po správné straně vozovky, přecházení přes přechody, to jsou základní informace, které by měli školáci mít. Během několika prvních týdnů, někdy i měsíců, je lepší děti do školy vodit nebo je alespoň svěřit sourozencům či starším spolužákům.

Chodci by měli vědět:

  • přechází se přes přechody, pokud jsou na dohled,
  • silnici lze přejít na přehledných místech, nikdy ne před křižovatkou či v zatáčce,
  • je nutné se 3x rozhlédnout - vlevo, vpravo a znovu vlevo, 
  • při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem,
  • před vstupem do vozovky musíme odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit,
  • je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,
  • neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech,
  • musíme respektovat signalizaci, červená znamená stůj,
  • při přecházení si musíme všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz nám dá přednost, ale v protijedoucím vozidle si řidič nemusí nevšimnout, že někdo jde přes vozovku,
  • je důležité nosit reflexní prvky, za šera nebo při hustém dešti je takto označený člověk vidět až na 200 metrů.

Od února roku 2016 navíc platí nová povinnost chodců, a to mít na sobě reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky za snížené viditelnosti, a kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice. Chodci sami by měli mít především zodpovědný přístup při pohybu v silničním provozu, jsou spolu s cyklisty ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Modré oblečení je zpozorovatelné pouze na 18 metrů, reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval a stihl se jdoucí osobě vyhnout.

A pak taky... Nenechte děti nosit klíče od bytu na krku a mluvit s cizími lidmi

Děti také informujeme o tom, že by neměly nosit klíče od bytu viditelně, pokud je mají zavěšené na krku, schovat je alespoň pod oblečení. Upozorňujeme je, aby nenastupovaly s cizími lidmi do výtahů a vozidel, aby si od nich nic nebraly a raději s nimi vůbec nekomunikovaly. Nástup do školy přináší dětem spoustu náročných situací souvisejících s adaptací na školní prostředí, proto si zaslouží trpělivý přístup rodičů.

Tak děti! Hodně štěstí a vyšlápněte do toho nového školního roku pravou nohou!

autor článku: por. Bc. Monika Schindlová, DiS. - tisková mluvčí Policie ČR Příbram