Dnes je úterý 28. červen, svátek má Lubomír.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

V Lesní školce Dítě v lese spálili Moranu a přivítali jaro

přidáno: 26. 04. 2022

Další měsíc utekl jako voda a v lesní školce děti i průvodkyně netrpělivě vyhlížejí teplé jarní dny. Aby je přivolaly, udělaly maximum. Jako by je příroda v jejich snažení chtěla podpořit, pár skoro letních dní jim již věnovala a na teploměru jsme už zahlédli i třicet stupňů, i když jen na sluníčku. Zima však stále vystrkuje své drápky a nechce se vzdát své vlády, a tak jsme znovu zažili i sněžení, fujavice a chumelenice.

Na našem území se zima tradičně vyháněla pálením Morany, ta se rovněž mohla utopit ve vodě, my jsme ale zvolili právě oheň. Děti společnými silami a za pomoci průvodkyň vyrobily Moranu ze dřeva i slámy, s obličejem až živým, ozdobenou korálovým náhrdelníkem z tradičních vejdumků – „Škoda ji spálit,“ ozývalo se ze všech stran, ale líto nám to nakonec nebylo, zimu musíme vynést, aby mohlo přijít jaro, aby země mohla znovu ožít a obdarovat nás svými plody.

Děti si napekly a ozdobily také svá líta – pečené věnečky nazdobené čerstvými vrbovými proutky, mašlemi a barvenými vejdumky. Ale pozor, žádná chemie! Hezky postaru – na červenou řepu, na hnědou cibuli a kdo chtěl, přizdobil ještě voskem. Z takového symbolu přicházejícího jara a nového života, pak mělo radost každé dítě!

Tajemný pozdrav a dar života obdržely děti z mokrovratské lesní školky od Matky Země při slavnosti Setí semínek. V kruhu spolu s rodiči, jsme písněmi přivolali jaro, nazdobili jsme si květníky, připomněli jsme si, že nový život potřebuje nejen vodu, světlo, zemi a teplo, aby mohl vzkvétat, ale také naši trpělivost a lásku. Děti pak na cestě do temnotou přinesly na světlo semínka, která jim svým růstem už dnes ukazují sílu života.

Velkou událostí byla rovněž návštěva předškoláků ve spřátelené lesní školce Kozčínský Klabánek, která se nachází v Lazci u Příbramě. Dobrodružná cesta, noví přátelé, nové zážitky i zkušenosti, to přináší dětem takový výlet.

A nezapomeňme ani na jarní přespání v jurtě, které si vyzkoušeli nejen rodiče, ale hlavně některé odvážné děti. No řekněte… Které dítě ještě v dnešním přetechnizovaném světě zažije absolutní tmu? Našim dětem se to při přespání v jurtě podařilo. I v těchto měsících tak naše děti zažily mnoho nového.

Chcete, aby tyto zážitky prožívaly i vaše děti? Informujte se, zda máme po zápisu ještě volná místa, budeme se na vás a vaše děti těšit!

Více informací naleznete na našem stránkách lesní školky www.ditevlese.cz.

autor článku: Tereza Petřek Todorová