Dnes je neděle 14. srpen, svátek má Alan.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

FOTO: V EUROKVÍZU 2022 zvítězili studenti z Gymnázia Karla Čapka v Dobříši

přidáno: 10. 06. 2022

Po covidové pauze se obnovily i zahraniční programy pro studenty, mezi nimi i soutěž Eurokvíz určená pro studenty 1. a 2. ročníků středních škol, která je vyhlašovaná v regionech 4-Dohody.

Letos mezi 115 týmy ze Středočeského kraje zvítězila sexta z Gymnázium Karla Čapka, Dobříš vedená Šimonem Janotou. Tým z Dobříše se spolu se studenty z Opole, Burgundska-Franche-Comté a Porýní Falce za odměnu vydal na společný pobyt a setkání do Bruselu. Vítězové z každého regionu totiž měli v Bruselu plně hrazenou cestu i program.

Třídenní program pro studenty z Dobříše byl v Bruselu nabitý a velmi pestrý

Od procházky městem zaměřenou na komixy a jejich zobrazení v bruselských ulicích, po hry a prezentace regionů spojené s ochutnávkou lokálních specialit až po relativně náročné a odborné diskuse v Evropském Parlamentu. To vše studenti z dobříšského gymnázia během tří dnů zažili. A pozor, v parlamentu to nebyla jen procházka po koberci. Studenti se zapojili do diskuze o důvěryhodnosti různých mediálních zdrojů, využívání různých platforem k získávání zpráv, dále proběhla i prezentace práce evropského parlamentu, která nakonec byla zhodnocena v závěrečném testu.

K pobytu samozřejmě patří i navazování nových přátelství a s tím spojené procvičení jazykových dovedností – čtyři národy, čtyři jazyky a poznávání kultury, školství a dalších oblastí.

Jaké zážitky a nová poznání si dobříšští studenti přivezli? Za celou skupinu promluvil student sexty Štěpán Böhm: „Výsledek soutěže mě velmi překvapil a do Bruselu jsem se moc těšil. Součástí nestandardního programu byla například i debata s estonskou europoslankyní Marinou Kaljurandovou o dezinformacích na sociálních sítích nebo diskuze se členem tiskového týmu Stálého zastoupení ČR při Evropské unii Petrem Janouškem. Nemohla chybět ani návštěva slavného Atomia a zaujala mě i poutavá prohlídka městem, která se nesla v duchu belgického pouličního umění. Příjemné bylo také setkání s vítěznými skupinami z ostatních zemí, se kterými nebyla o zábavu nouze.“

Eurokvíz

Program běží již od roku 2006 a každým rokem se účastní více a více skupin. Každý rok má Eurokvíz jiné téma, otázky připravují všechny regiony a ještě Evropské zastoupení; odkaz na letošní kvíz ZDE. Další ročník bude vyhlášen na začátku roku 2023 a my věříme, že studenti z Gymnázia Karla Čapka v Dobříši si ho nenechají ujít a opět v něm uspějí!

autor článku: redakce DA (zdroj: FB Středočeský kraj - oficiální stránka)