Dnes je neděle 18. duben, svátek má Valerie,
je Mezinárodní den památek a sídel.

bobcat.jobs.cz/vyroba/#volna-mista

Těsně před uzavřením školy si žáci ZŠ Trnka užili Týden vědy

přidáno: 27. 10. 2020

I v Trnce se v říjnu již učí distančně. Těsně před plošným uzavřením škol se však v naší škole uskutečnil projektový týden, který stojí za zmínku.

„Úvod do vědy“ - to bylo téma badatelského týdne určeného žákům a žákyním druhého stupně ZŠ Trnka. Organizátorky projektu chtěly poutavým způsobem seznámit holky a kluky s přírodovědnými a humanitními vědeckými disciplínami a pro tyto obory je nadchnout a získat jejich zájem.

Začátek se nesl zlehka ve znamení příběhů významných vědců a vědkyň. Druhý den přišly na řadu ukázkové pokusy a bezpečnost práce při pokusech a bádání a při práci s přístroji a nebezpečnými látkami. Ve třetím dnu si účastníci projektu mohli vybrat sedm ze dvanácti stanovišť, na kterých si pokusy a různá pozorování přímo vyzkoušeli. Šlo například o výrobu takzvané nenewtonovské kapaliny, pokus s tančícími rozinkami, výrobu tekutých krystalů, pokusy s průtokem vody různými prostředími, práce s mikroskopem a mnoho dalšího. Čtvrtý den byly připraveny tři workshopy, z nichž každý účastník absolvoval dva. Na výběr byla dílna pojednávající zpracování obilí, dále výprava s geologem do nedalekého lomu anebo mobilní archeopark s odhalováním vykopávek. Tyto aktivity připravili rodiče trnkových dětí.

Poslední den pak měli mladí vědci za úkol vytvořit výstup, ve kterém by prokázali, co se za celý týden naučili. Ten měl mít formu plakátu, PC prezentace nebo rozhovoru. Celý vědecký týden byl uzavřen „vědeckou konferencí“, kde své výstupy druhostupňoví žáci a žákyně odprezentovali svým spolužákům a učitelkám.

autor článku: Adéla Sauerová - ZŠ Trnka