Dnes je neděle 12. červenec, svátek má Bořek.

Náš region

Žáci 1. ZŠ si konečně pochutnají na teplém obědě, dočkají se i gymnazisté?

přidáno: 20. 11. 2017

V současnosti je stravování žáků základní i střední školy v Dobříši skloňováno a debatováno ve velkém. Jídelna 1. Základní školy v Dobříši uvařila pro děti svůj první teplý pokrm už dnes. A v budoucnu tu máme i další variantu, kdy studenti z dobříšského gymnázia nebudou muset navštěvovat jídelny dobříšských základních škol. Jak moc je to však reálné?

Především jídelna 1. Základní školy v Dobříši byla v posledních týdnech často skloňována. Jak se měly děti školou povinné od září dennodenně stravovat? Jak měli rodiče zvládat v týdenním pracovním procesu ještě zásobovat děti poledním jídlem do školy? Bohužel jídelna základní školy byla už v havarijním stavu a rekonstrukce byla nutná. Dobrá zpráva je, milí rodiče, že už je to vše za vámi a od dnešního dne je školní jídelna otevřena!

První teplý pokrm za více než dva měsíce

Rozsáhlá rekonstrukce 1. Základní školy v Dobříši začala v polovině června před letními prázdninami. Kromě stavby přístavby, nástavby, rekonstrukce šaten a sociálních zařízení docházelo také k rozsáhlé rekonstrukce varny. „Na základě povolení MŠMT ČR čj. MSMT – 4798/2017-2, byla prodloužena výjimka v organizaci školního roku 2017/2018, tj. uzavření školní jídelny, do 16. listopadu 2017. Vzhledem ke skutečnosti, kdy objektivně nelze zajistit náhradní stravování pro více než 600 strávníků, umožnila základní škola žákům ohřev a konzumaci donesených obědů v náhradních prostorách školní knihovny a školní kuchyňky, dodává Jaroslav Motejlek, ředitel školy.

Rozjezd bude pomalý

„Zpočátku bude vařeno pouze jedno hlavní jídlo a polévka. Jakmile se chod varny rozběhne naplno a budou naskladněny potřebné potravinové zásoby, bude obnoven systém výběru ze dvou hlavních jídel. V rámci rekonstrukce varny a školní jídelny byly během uzavírky provedeny nové rozvody vody a odpadů, elektroinstalace, sádrokartonové podhledy a vzduchotechnika, úpravy okenních a dveřních otvorů, úpravy podlah v jídelně a varně, nové obklady a dlažba ve všech souvisejících prostorách, dále nové gastro zařízení a renovace stávajícího vybavení varny, nové sociální zařízení pro žáky i personál, úprava přístupové chodby a instalace nových protipožárních dveří,“ upřesňuje Markéta Flígrová z odboru místního rozvoje.

Proč se nedodržel řádný termín?

Proč vše trvalo déle než bylo plánováno? Po odkrytí základů nosného přístavku ve dvoře bylo zjištěno, že staticky nevyhovuje, a proto musel být celý zbourán a vystavěn včetně základů znovu. Po zbourání přístavku byly také odkryty podzemní klenby, po dalším šetření se ukázalo, že jde o starou kanalizaci, o jejíž přesné poloze nikdo nevěděl,“ uvedl Stanislav Vacek, starosta města Dobříše na tiskové konferenci města.

Gymnazisté konečně ve svém?

Dobrá zpráva je tu i pro žáky, kteří navštěvují dobříšské gymnázium. Dobříšské gymnázium by v budoucnu nemuselo být závislé na jiných dobříšských jídelnách a mohlo by mít svou vlastní jídelnu. „Ze strany krajského úřadu se daří věci jen pozvolna rozdmýchávat. Byl bych nerad, abych mluvil o něčem, co je momentálně na počátku a nebylo konfrontováno se závaznými rozhodovacími procesy (rada, resp. zastupitelstvo kraje),“ dodává Jiří Kastner, ředitel gymnázia.

Kapacita jídelen je na maximu. Přejme jídelně 1. ZŠ hladký start a gymnáziu Dobříš úspěšná jednání.

autor článku: Kamila Paulová