Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

dobrisskoaktualne.cz/nas-region/kulturni-zpravy

přidáno: 14. 06. 2022

V úterý 7. června 2022 se v Prostějově konalo celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu. Záštitu nad závodem převzal dokonce předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Jak ve finálovém závodě uspěli studenti z dobříšského gymnázia?

Na celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu do Prostějova dorazil rekordní počet závodníků. Součástí slavnostního zahájení byl i rozhovor s Janou Brukovou (Cieslarovou), která je mistryní světa v orientačním běhu z roku 1991 v Mariánských Lázních.

Gymnázium Karla Čapka Dobříš mělo své reprezentanty v obou hlavních kategoriích  - tedy v kategorii žáků 2.stupně (DH7+DH9) a studentů středoškoláků (DS+HS). Běželo se na sprintové mapě Prostějov velodrom 1:4000 a běhalo se hodně rychle, vždyť vítězové běželi kolem 5 min/km.

Barbora Housková, která získala bronz v individuálním závodě v kategorii D9, hodnotila trať takto:

"Závod byl v podobě městského sprintu. Tím, že závodili i neorienťáci, byla trať postavena velmi jednoduše a ten, kdo měl v orienťáku už nějaké zkušenosti, si s tratí lehce poradil. Trať ale byla náročná v délce. Městské sprinty obvykle mívají směrný čas vítěze kolem 12 minut, zato tento závod měl směrný čas vítěze 20 minut. Na začátku vedla trať po sídlišti, závodník si musel dát pozor, aby se nepřepočítal v domech. Potom se vbíhalo do zarostlého lesoparku, kde sice byly kontroly jen na cestách, ale běžet v lese na sprintové mapě je velký nezvyk, takže si musel závodník dávat pozor, aby kontroly nepřeběhl. Konec tratě byl jediný složitý, protože už se v mapě objevily prvky jako třeba nepřekonatelný plot, branky, zdi a zastřešený prostor. Pak už byl jenom finiš po atletické dráze."

A jak se dařilo studentům Gymnázia Karla Čapka Dobříš?

Vyhlašovalo se prvních šest v družstvech i v jednotlivcích a našim se tleskalo několikrát.

Družstvo žáků 2. stupně (DH7+DH9) po sečtení bodů obsadilo celkově 4. místo a odváží si do Dobříše diplom a hezký pohár. Studenti (DS+HS) obsadili 11. místo.

V jednotlivcích v D9 obsadila Barča Housková 3. místo a Alžběta Kašparová 5. místo, stejně jako Julie Bambousková v DS.

Statečně bojovali všichni, protože Přebor škol v orientačním běhu je o týmové soutěži - do soutěže  družstev se počítají v každé kategorii dva nejlepší závodníci za školu. Počítání výsledků má speciální algoritumus, a tak jsme měli radost, že pořadatelům při výpočtu pomohl program z dílny Ondry Španěla, dobříšského tatínka, který program vymyslel pro krajské kolo přeboru škol, které oddíl v Dobříši pořádal.

Gratulujeme žákům a studentům k úspěšnému vystoupení a  děkujeme za vzornou reprezentaci města Dobříše, které orientační běh dlouhodobě finančně podporuje. Přejeme všem zdárný konec školního roku a hodně sportovních úspěchů i pozitivních zážitků s orientačním během.

autor článku: Jana Bochenková - OK Dobříš (redakčně upraveno)