Dnes je pondělí 16. květen, svátek má Přemysl,
je Evropský den Slunce.

www.hfad.cz/

DNES ZE ŠKOL NA DOBŘÍŠSKU: Kde bojují s omikronem nejvíce?

přidáno: 20. 01. 2022

Pandemie covid-19 v posledních dnech zasáhla nejvíce děti. S rychle se šířícím omikronem nyní bojují také školy na Dobříšsku, které mají řadu svých tříd průběžně v karanténách, ředitelé se potýkají s výpadky učitelů a jedna z mateřských škol musela být právě v důsledku karantény zcela zavřena.

Fakt, že se nákaza omikronem šíří nejvíce mezi staršími dětmi potvrdil také při zasedání Krizového štábu Středočeského kraje radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík, který zároveň varoval, že vrchol další vlny nás teprve čeká: „Z dat je patrné, že aktuálně se nejvíce šíří nákaza ve dvou věkových kategoriích. Mezi dětmi od 12 do 15 let, kde je sedmidenní incidence v kraji 3514 pozitivně testovaných na sto tisíc, a v kategorii 16 až 19 let s incidencí 4 076 nakažených na sto tisíc. Varianta omikron tak zatím nepronikla do ohroženějších skupin a zátěž v nemocnicích díky tomu nadále klesá. Může jít však jen o dočasný efekt, kdy vrchol nákazy omikronem je teprve před námi.“ 

Situaci v mateřských a základních školách na Dobříši popsali přímo jejich ředitelé

Za ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35 potvrdil dnes dopoledne její ředitel Jaroslav Motejlek celkem 4 třídy v karanténě. Jak ale sám poznamenal, situace se vyvíjí velmi dynamicky a doslova každou hodinou se může počet změnit.

Paní ředitelka ZŠ Trnka Jana Derflová nás informovala, že k dnešnímu dni žádnou ze tříd v karanténě nemají. Případná možnost vyhlášení volna nebo online výuky bude záležet na situaci. Ta se opravdu rychle mění. Velmi nápomocné je, že rodiče do školy neposílají děti, které mají známky respiračního onemocnění, čímž lze předcházet případnému šíření nebo karanténám,“ dodala ředitelka dobříšské soukromé základní školy.

Žádnou třídu v karanténě nemají ani na ZŠ Lidická. „V současné době jsou na nemocenské 3 zaměstnanci a 1 zaměstnankyně na ošetřovném. Škola funguje normálně a my nadále pokračujeme v režimu, který je nastaven od začátku školního roku. Spolupracujeme s rodiči, okresní hygienickou stanicí a s lékaři,“ upřesnila ředitelka školy paní Eva Burešová a dodala, že v termínu od 30. listopadu do 6. prosince 2021 měli v karanténě dokonce 75 % žáků školy z důvodu pozitivního testu u zaměstnanců a jednoho žáka. Také proto si tady všichni přeji, aby už šlo všechno normálně.

Za 2. ZŠ Dobříš nám na dotaz nikdo nereagoval.

A jak jsou na tom dobříšské mateřské školy? Paní ředitelka Jitka Šedivá z 5. MŠ Dobříš potvrdila, že školka funguje v režimu normálního provozu a navštěvuje ji nyní velký počet dětí. Problémy zatím nejsou ani mezi zaměstnanci. Žádnou třídu v karanténě nemají ani na 2. MŠ Dobříš. 4. MŠ Dobříš jako jediná potvrdila, že má nyní 2 třídy dětí v karanténě.

Informace z Gymnázia Karla Čapka Dobříš a SOU Hluboš

Ředitel dobříšského gymnázia upřesnil, že z celkového počtu 12 tříd měli v tomto týdnu 4 třídy v karanténě (jedné z nich však skončila karanténa už ve středu 19. ledna).

„Výskyt onemocnění covid-19 je i mezi žáky několika dalších tříd, většinou z důvodu rizikových kontaktů v rodinách či mimoškolních aktivitách. Včasnou a zodpovědnou reakcí žáků či jejich rodičů ale většinou nedošlo k rizikovému kontaktu se spolužáky ve škole a jejich třídy nemusely tak nastoupit karanténu. Důsledkem je ale poměrně vysoká absence napříč školou,“ napsal nám ředitel gymnázia pan Jiří Kastner a dodal, že škola se nyní potýká i s výpadky učitelů v důsledku pozitivních výsledků testů a je velice obtížné zajistit prezenční, distanční či hybridní výuku v plném rozsahu.

Vedoucí TEÚ a statutární zástupkyně ředitele SOU Hluboš paní Dana Horynová naopak potvrdila, že nyní žádnou třídu v karanténě nemají.

Zprávy z mateřských a základních škol v okolí Dobříše

Zcela uzavřena byla včera MŠ Svaté Pole, kde byl potvrzen pozitivní test u dítěte, které přišlo do kontaktu s ostatními dětmi i učitelkami.

Naopak normálně funguje MŠ Drhovy, žádné třídy ani zaměstnance v karanténě nemají ani v MŠ a ZŠ Obořiště, v Malé Hraštici a v ZŠ Nová Ves pod Pleší. Žádnou třídu v karanténě nemají ani v MŠ a ZŠ Stará Huť. Paní ředitelka Zdeňka Halenkovská však upřesnila že z celkových 6 učitelů mají ve Staré Huti nyní 3 v karanténě.

Ostatní školy nám na náš dotaz k aktuálnímu počtu tříd a zaměstnanců v karanténě a současné situaci na škole nereagovaly.

Návrh zákona o možnosti vyhlásit ředitelské volno nebo zavést online výuku ředitelé škol spíše vítají

V případě zhoršující se situace budou školy moct vyhlásit volno či přejít na online výuku.

Pokud bude nový zákon přijat, ředitelé škol by mohli v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli covidu-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo distanční výuku po dobu až 10 dnů. Zákon by měla Sněmovna projednat příští týden ve stavu legislativní nouze, aby mohl platit co nejdříve.

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku by měly mít základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího množství pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nešlo učit prezenčně. Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.

K tomuto návrhu se nám vyjádřil ředitel dobříšského gymnázia pan Jiří Kastner: „Na některé hodiny dokonce již není možné přidělit suplování. Velice bych proto uvítal možnost vyhlásit v omezeném časovém rozsahu přechod na plný režim distanční výuky, což by umožnilo zapojit do výuky i učitele, kteří jsou momentálně sice jako bezpříznakoví v domácí izolaci, ale zároveň v režimu nemocenské. Možné zvýšení limitu dnů ředitelského volna považuji z tohoto hlediska v současné situaci za druhořadé, domnívám se, že v případě vyostření situace je lepší vyučovat distančně, byť v redukované podobě, než na výuku rezignovat.“

Ředitel ZŠ Nová Ves pod Pleší pan Jiří Hájek by možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna naopak uvítal: „Rozšíření počtu dní ředitelského volna bychom uvítali, už na podzim jsme vzhledem k obtížné situaci všech pět dní ředitelského volna využili.“

autor článku: redakce DA